Mutfağımız

Üretim Prensiplerimiz

Fedbox olarak, yüksek hijyen standartlarını karşılamak ve müşteri memnuniyetini arttırmak için sürekli çalışıyor ve bu doğrultuda 250 metrekarelik tam donanımlı mutfağımızda güvenli gıda servis ediyoruz. Yemeklerde kullanılacak ham maddelerimiz günlük olarak mutfağımıza geliyor ve Gıda Mühendisimizin gözetiminde özenle kontrol ediliyor. Bu aşamada Fedbox mutfak ekibi olarak tüm enerjimizi size doğru kaloride, mevsimine uygun, en lezzetli yemeği soğuk zincir bozulmadan ulaştırmak için harcıyoruz.

Gıdayla uyumlu kaplarımızla servis edilen yemeğiniz size ulaştıktan sonra tüketim şekli ve ısıtma önerilerini günlük olarak sizinle paylaşıyoruz.

Diyetisyen, gıda mühendisi ve alanında uzman şeflerimizden oluşan Fedbox Mutfak Ekibi, enerjinizi ve hastalıklara karşı direncinizi arttırırken, sağlıklı beslenmeyi hayat tarzınız haline getirip, ideal kilonuza keyifle ulaşmanız için her zaman yanınızda!

Mutfak Ekibi

Fedbox mutfak ekibi olarak tüm enerjimizi size doğru kaloride, mevsimine uygun, en lezzetli yemeği soğuk zincir bozulmadan ulaştırmak için harcıyoruz.

İtalyan mutfağında uzmanlaşmış şefimiz, dünya mutfaklarını da büyük bir aşkla deneyimlerken, sektördeki yenilikleri yakından takip eden Gıda mühendisimiz, üretim metodlarını geliştirerek sektöre değer kazandırmaktadır.

Diyetisyen, gıda mühendisi ve alanında uzman şeflerimizden oluşan Fedbox Mutfak Ekibi, enerjinizi ve hastalıklara karşı direncinizi arttırırken, sağlıklı beslenmeyi hayat tarzınız haline getirip, ideal kilonuza keyifle ulaşmanız için her zaman yanınızda!

Tedarikçiler

  İyi yemeğin iyi hammadde ile yapılabileceğini biliyor ve tedarikçilerimizi bizimle aynı perspektifte olan firmalardan seçiyoruz.

 Yemeklerde kullanılacak ham maddelerimiz günlük olarak tesisimize geliyor ve Gıda Mühendisimizin gözetiminde özenle kontrol ediliyor.

Menü Planlama

 Birbirine benzer, beyaz kağıtlara karalanan kibrit kutusu peynirli, 5 kaşık sebzeli menülere bir tepki olarak kurulan Menü Planlama bölümü, doğru kalori; protein, karbonhidrat, yağ, besin değerleri, öğünsel dağılım sağlamak için teknolojiyi kullanmaktadır.

 Dünya sağlık örgütünün de önerdiği günlük alınan kalorinin % 20-25 ‘ini proteinden, % 40-45’ini karbonhidratlardan, %25-30 yağlardan sağlanacak şekilde, günlük dağılımda ise %20’si sabah kahvaltısından, %10 ara öğünlerinden % 30 ana öğünlerinden karşılanacak şekilde menü planlama yapmak, günlük vitamin, mineral ve tuz dengesini sağlamak sanıldığından çok daha karmaşık bir iştir.

 Fedbox olarak tüm bu hesaplamaları yapmak ve birbiri ile uyumlu, tekrar etmeyen, uygun porsiyonlarda eşsiz bir menü yaratmak için özel bir planlama programı kullanmaktayız.

Bu program sayesinde;

Diyet yaparken hesap yapmaktan kurtulursunuz. Yediklerinizin kalorisi sizin için hesaplanmıştır.

Porsiyon kontrolü için kendinizi yormazsınız. Gönderilen tüm yemekleri bitirebilirsiniz.

Uzun süre aç kalarak metobolizmanızı yavaşlatmazsınız. Şaşırtıcı ve keyifli ara öğünlerle kan şekerinizi dengede tutarsınız.

Tek tip beslenme ile sağlığınızı bozmazsınız. 30 gün boyunca çeşitlendirilmiş dünya mutfaklarının lezzetiyle diyette olduğunuzu anlamaz ve asla sıkılmazsınız.

Yasakçı diyetlerde olduğu gibi iradenize yenilmezsiniz. Doğru malzemelerle yapılmış ve doğru porsiyonlanmış balkabaklı cheescake’inizin günlük beslenmenizde bir denge sağlanarak size gönderildiğini bilir ve keyifle tüketirsiniz.

 

Örnek Menü

Gün 1

Kahvaltı

Domatesli ve Fesleğenli Burschetta, Çörek Otlu Mozarella Peyniri

Çörek otu, oksidan ajanları temizleyerek antioksidan sistemi harekete geçirir.

Ara 1

Kivi Dilimleri

Vitamin, flavonoid ve mineraller açısından oldukça zengin olan kiviyi içerdiği C vitamini, potasyum ve beta-karoten mucizevi bir meyve yapmaktadır.

Öğlen Yemeği

Ayran Aşı Çorbası, Mercimekli, Kinoalı Tahıl Salatası

Kinoa çok zengin ve besleyici değerlere sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda protein deposudur.

Ara 2

Parmesanlı Lavaş Kıtırları, Köz Biberli Dip Sos

Parmesanlı lavaş kıtırı yanında servis edilen dipten alınan kalsiyum yağ yakımını hızlandırır.

Akşam Yemeği

Şişte Somon, Haşlanmış Baby Patates

Kilo kontrolüne yardımcı kompleks karbonhidrat içeren kepekli makarna, ratatuy ile servis edilir.

Gün 2

Kahvaltı

Ekşi Mayalı Ada Ekmeği, Kalamata Zeytini, Otlu Omlet

Yumurta proteininde insan vücudunda sentezlenemeyen ve kesinlikle besinler ile dışarıdan alınması gerekli olan “elzem amino asitleri” bulunduğundan yumurta tüm besinler içerisinde en kaliteli proteini içermektedir.

Ara 1

Kuru Erik

Sindirim sisteminize kuru meyvelerle destek olun.

Öğlen Yemeği

Ezogelin Çorba, Etli Ali Nazik

Etli Ali Nazik yanında tüketilen çorba daha hızlı doymaya yardımcı olur.

Ara 2

Keçiboynuzu Pekmezli Puding

Keçiboynuzu pekmezi içerdiği yüksek orandaki kalsiyum sayesinde kemik erimesine karşı vücudunuza yardım olur.

Akşam Yemeği

Ratatuy, Kepekli Makarna

Somon balığı omega-3 yağ asitleri bakımından en zengin balık çeşitlerinden biridir.