Sağlıklı Kilo Kavramı

İdeal kilo her bireye göre değişebilen esnek bir kavramdır. Boy, yaş, cinsiyet ve vücut kompozisyonu gibi temel ilkelere dayanır. Aynı boydaki 90 kg iki bireyden biri yağ kütlesinin fazlalığı sebebi ile, fazla kilolu olarak değerlendiriliyorken , diğer birey kas kütlesindeki fazlalık nedeni ile normal sayılabilmektedir.


Önemli olan vücut ağırlığınızın ne kadarının yağ olduğudur. Bu sebeple de en doğrusu vücut yağ analizi yapıldıktan sonra vücut tipinize göre ideal kilonun belirlenmesidir.


Vücut yağ analizi sonucunda sadece vücuttaki toplam yağ miktarını değil bu yağın hangi bölgelerde dağılım gösterdiğini de öğrenmek önemlidir. Çünkü karın bölgesindeki yağlar, insülin direnci ve şeker hastalığı, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması, kolesterol yüksekliği gibi metabolik sendrom adı verilen kronik hastalıklara zemin hazırlar. Vücudunuzdaki yağsız doku kısmı (kas, kemik, su iç organlar vb) ve su miktarı ise ideal kiloyu belirler.


Hızlı kilo kaybı yapan sağlıksız diyetler, size sadece kas ve su kaybettirir, bağışıklık sisteminizi çökertir, halsiz, yorgun bırakır. Ani ve hızlı kilo kaybeden bireylerde kalp hastalıklarına neden olur. Yağsız doku kitlesinden kabaca kas diye bahsedecek olursak, kas kütlesi bizim için çok önemlidir. Kaslar Bazal Metabolizma Hızını (BMH) doğrudan belirler. Vücudunuzda kas miktarı ne kadar fazla ise yediklerinizi yakmanızda o kadar kolaydır. Kasları “yağı yakan ajanlar” olarak düşünebilirsiniz. Bunun tersi olduğunda yani kas kütlesi kaybında metabolizmamız yavaşlar. 1 gr kas kaybı 2.7 gr su kaybı yaratır ve istenmeyen şekil bozuklukları oluşur. Bu durumda kişi istediği “fit” görüntüyü elde edemez. Hızlı kilo kaybı ilk başta yüzünüzü güldürür. Ama bu diyetler sonucunda kas kaybı olur. Daha sonrasında ise kas kaybı oluştuğundan metabolik hızda yavaşlar ve daha fazla kilo almanıza sebep olur.