Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Kış Aylarında Hangi Sebzeleri Tüketelim?

Kış Aylarında Hangi Sebzeleri Tüketelim?

Sonbahar ve kış mevsiminin gelmesiyle yaz ayındaki sebzelerin yerini kış sebzeleri almaktadır. Sebze ve meyvelerdeki değişimin sağlığımız için birçok yararı bulunmaktadır. Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzelerde mineral ve vitamin kaybı daha az olduğu için bağışıklık sistemimizi desteklemektedir.

Kış sebzeleri nelerdir?

Havuç: Kış ayının vazgeçilmez sebzesi olan havuç, A vitamini deposudur. K, C, B6 vitamini, folik asit, içermektedir. Havuç, göz sağlığı için oldukça faydalıdır. A vitamininin antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. Beta karoten içeriğinden dolayı kanserden korunmaya yardımcıdır.

Pırasa: Diyet yapanlar, kalorisi düşük olması sebebiyle pırasayı diyetlerinde rahatlıkla tercih edebilirler. Sarımsak ve soğanla aynı ailede bulunan pırasa ayrıca kemik gelişimini desteklemektedir. K, A, C ve B6 vitamini açısından da zengindir.

Ispanak: A, C, D, K vitamini, demir, iyot, sodyum, potasyum, bakır çinko, folik asit gibi birçok vitamin ve minerali barındırmaktadır. Ispanak, cilt sağlına faydasının yanı sıra lif içeriğinin yüksek olması sayesinde bağırsak sağlığımıza da faydalıdır. Folik asit içeriğinin yüksek olması sebebiyle özellikle gebelik döneminde tercih edilebilir.

Brokoli: Vitamin ve mineral deposudur. A, C, K vitamini, folik asit, kalsiyum, magnezyum gibi önemli vitamin ve mineralleri barındırır. Yapılan çalışmalarda, kanseri önlemede, bağışıklık sisteminde, kalp ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olduğu görülmektedir.

Lahana: Bol miktarda C, K vitamini içermekte, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko içermektedir. Antioksidan içeriği yüksek olan lahana çiğ veya pişmiş olarak da tercih edilebilir.

Pazı: A, C, E, K vitaminleri ve demir, magnezyum, kalsiyum minerallerini barındırır. Hazım problemlerinin önlenmesinde etkilidir. Kalorisi düşük olması sebebiyle diyet yapanlar için de iyi bir alternatiftir.

 

Hangi aylarda hangi sebzeler bulunur?

Aralık Ayı: Lahana, karalahana, bürüksel lahanası, havuç, pazı, ıspanak tüketilmesi uygun sebzelerdir.

Ocak Ayı: Kereviz, brokoli, havuç, pırasa, ıspanak gibi sebzeleri tüketebiliriz.

Şubat Ayı: Brüksel lahanası, pırasa, havuç, brokoli, ıspanak, turp tüketebiliriz.


© 2022 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır