Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapabiliriz?

Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapabiliriz?

Uzun ve soğuk bir kışın ardından havaların ısınıp güneşin kendini göstermesiyle baharın gelişi genellikle hepimizi mutlu eder fakat mevsim değişikliği olarak bilinen bu süreçte halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, sürekli uyuma isteği, aktif olamama korkusu yaşanabilir. Genellikle kısa süreli olarak gerçekleşen bu durumlar dikkat edilmezse kronikleşebilir ve yaşam kalitesini azaltabilir. Sağlıklı beslenme, mevsim geçişlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında yer almaktadır.

BESLENMEDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  • Metabolizmanın aktif olması için çok yağlı yiyecekler tercih edilmemeli, yemekleri pişirirken sağlıklı pişirme teknikleri (haşlama/ızgara/fırın) tercih edilmelidir.
  • Karbonhidrat içeriği yüksek gıdaların yüksek oranda tüketilmesi, vücuda anlık enerji verip sonrasında halsizliğe neden olabilir bu sebeple simit, poğaça, tatlı gibi karbonhidrat içeriği yüksek gıdaların tüketim sıklığına dikkat edilmelidir. Her öğünde mutlaka protein kaynağı besinlere yer verilmelidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin ve mineral açısından zengin sebze ve meyveler mevsimine uygun olacak şekilde tercih edilmelidir.
  • Aşırı tuz tüketimi vücutta su tutulumuna ve ödeme sebebiyet vereceğinden yorgunluk hissi yaratabilir. Bu sebeple tuz tüketim miktarı 5 g’ı aşmamasına dikkat edilmelidir.
  • Su tüketimi yetersiz olursa da yorgunluk hissi artacaktır. Baharın gelmesiyle birlikte havaların ısınmasıyla da terle kaybedilen sıvının yerine konulması için günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Su tüketiminde zorlanan kişiler sularına meyvelerle aroma vererek, su tüketimini kolaylaştırabilirler.
  • Durağan olmak yerine gün içerisinde yapılacak olan tempolu yürüyüşler, egzersizler, fiziksel aktiviteyi destekleyici hareketler yorgunluk belirtilerinin azalmasına katkı sağlayacaktır.
  • Kaliteli ve düzenli 6-8 saatlik bir uyku, vücut direncine katkı sağlayacak ve bahar yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

© 2022 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır