Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Yerinde Üretim ve Taşıma Yemek Hizmetinin Farkları Nelerdir?

Yerinde Üretim ve Taşıma Yemek Hizmetinin Farkları Nelerdir?

Firmalarda personelin motivasyonu için öğle yemeği oldukça önemlidir. Öğle yemekleri hem bir mola hem de beslenme arasıdır. Bu yüzden çalışanların bu molada keyifli vakit geçirmesi ve sağlıklı beslenmesi önemli bir noktadır. Yemek hizmetleri bu konuda firmalara yardımcı olan bir hizmettir. Sundukları farklı menülerle ve verdikleri hizmetlerle çalışanların öğle molalarını daha keyifli hale getirirler. Bu haftaki blog yazımızda sizlerle taşıma yemek hizmeti ve yerinde üretim yemek hizmeti arasındaki farkı paylaşmak istiyoruz. 

Taşıma Yemek Hizmeti Nedir?

Taşıma yemek hizmeti günlük yemek maliyetlerini düşürmek ve çalışanların lezzetli ve sağlıklı ev yemekleri ile öğle yemeği molası vermesini sağlamak amacıyla verilen bir catering modelidir. İşyeri, okul, hastane ve benzeri alanlarda yemek hizmeti için tercih edilir. 

Yerinde Üretim Yemek Hizmeti Nedir?

Yerinde Üretim yemek hizmeti de günlük yemek maliyetlerini düşürür ve öğle yemeklerini daha sağlıklı ve lezzetli hale getirir. Pek çok sektör için uygun bir hizmettir. 

Her iki yemek hizmeti de sağlıklı yemek alışkanlığı için önemliyse ve maliyeti düşürüyorsa bu yemek hizmetleri arasındaki fark nedir?

Yerinde Üretim ve Taşıma Yemek Hizmetinin Farkı

Hemen hemen her firmanın aklında olan sorulardan biri yerinde üretim yemek hizmeti ve taşıma yemek hizmeti arasındaki farklardır. Firmalar bu iki hizmetten hangisini seçeceği konusunda emin olamaktadır. Aşağıda hazırlamış olduğumuz tabloda sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. 

Yerinde Üretim Yemek Hizmeti

Taşıma Yemek Hizmeti

Mutfak alanına sahip olan firmalar için uygundur. 

Mutfak için ekstra alanı bulunmayan firmaların tercihidir. 

İsteğe bağlı olarak ekipman bakımından donanımlı mutfak kurulur. 

Yemeğin sunulacağı mekanın ve servis ekipmanlarının eksikliklerini tespit eder ve giderir. 

Usta aşçılar tarafından yapılan yemekler profesyonel bir ekip tarafından sunulur. 

Thermobox (ısı koruyucu ambalaj) ile taşınır.

Çalışanlar için kendi iş yerlerinde konuk olma keyfidir. 

Yemek pişirirken oluşacak kötü kokuyu istemeyen firmalar için uygundur. 

Menü planlaması, üretim, mutfak ve yemekhane düzeni; hijyen, sağlık kontrolü, personel temini ve eğitimi, yemek servisi sağlanır. 

Personel yönetimi, satınalma, ürün tedariği, depolama, maliyet araştırması, menü planlama, pişirme gibi aşamalarla uğraşmaya gerek kalmaz.

Yemekler kendi mutfağınızda yüksek hijyenik şartlarda üretilir. 

Yemekler hijyenik ve düzenli olarak gıda mühendislerimiz tarafından denetlenen mutfaklarda pişirilir. 


Yerinde Üretim ve Taşıma Yemek Hizmetinin Farkları anlattığımız blog yazımızın sonuna geldik. Siz de seçim yaparak Yerinde Üretim Yemek Hizmeti ve Taşıma Yemek Hizmeti sayfalarından detaylı bilgi edinebilirsiniz. Daha fazla soru için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

meta desc: Yerinde Üretim ve Taşıma Yemek Hizmetinin Farkları Nelerdir? Sorusunun Cevabını Blog Yazımızda Bulabilirsiniz. 


© 2022 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır