Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Gece Atıştırmalarını Önlemek İçin 10 Tavsiye

Gece Atıştırmalarını Önlemek İçin 10 Tavsiye

Gece yenen yemekler, ihtiyacınız olandan daha fazla kalori tüketmenize, kilo almanıza ve sabahları kalktığınızda kendinizi yorgun, halsiz hissetmenize sebep olabilir.

 

Gece yemek yeme ataklarını önlemek için neler yapmalı?

1- Alışkanlıkları değiştirmek için sorunun nedeninin tanımlanması gerekmektedir. Gündüz aşırı derecede kısıtlanmış yiyecek alımı, can sıkıntısı, üzüntü veya öfke gibi duyguları frenlemek için yiyeceğe yönelim artmaktadır. Bu durumlar obezite ve depresyon ile ilişkilendirilmiştir. Nedeni tanımlamak, sorunu çözmek için doğru adımları atmanıza yardımcı olabilir.

 

2- İnsanlar birçok sebepten dolayı gıdaya ulaşmaktadır. Eğer aç değil ama yine de kendinizi geceleri yemek yerken buluyorsanız, bunun nelere yol açabileceğini düşünmelisiniz. Gece yemeğinizin nedenini ve bunu tetikleyenleri tanımlamak için, “yiyecek ve ruh hali” günlüğünüzü tutabilirsiniz. Duygularınızın yanında yemek yeme alışkanlıklarınızı görmek, davranışları tanımlamanıza yardımcı olacak ve herhangi bir olumsuz davranış döngüsünü kırmaya çalışmanızı sağlayacaktır.

 

3- Yiyecek alımını gün boyunca belli süreler de ayarlamak kilo kontrolünü sağlamakta önemlidir. Uyku eksikliği daha yüksek kalorili ve düşük kaliteli diyetlerle ilişkilendirilmiştir. Uzun bir süre, yetersiz uyku obezite ve ilgili hastalık riskini arttırabilir. Yemek ve uyku sürelerini rutinine göre yapmak, sağlıksız davranış döngülerini kırmanıza yardımcı olabilir.

 

4- Gün içerisinde yemeklerinizi planlamak ve sağlıklı atıştırmalıklarınızı yanınıza almak, yanlış yemek seçimlerinde bulunma olasılığınızı azaltarak gündüz açlıklarından da kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 

5- Akşamları yiyecek düşünceleriyle uğraşıyorsanız yeni bir hobi bulabilir veya akşam aktiviteleri planlayabilirsiniz. Bu durum, zihninizin meşgul olmasına yardımcı olacaktır.

 

6- Olumsuz duygulardan kurtulmak ve rahatlamak için yemek yerine başka bir yol bulmaya çalışmalısınız. Araştırmalar, egzersiz ve gevşeme tekniklerinin gece yeme sendromu ve yeme bozukluklarını yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Rahatlama teknikleri arasında nefes egzersizleri, meditasyon, yoga, hafif egzersiz veya germe yer alabilir.

 

7- Geceleri aşırı yeme, genellikle gündüz düzensiz yeme alışkanlıklarıyla ilişkilendirilmiştir. "Sağlıklı" beslenme şekillerine göre gün boyunca planlı aralıklarla yemek kan şekerinizi stabil tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, açlık, yorgunluk, sinirlilik veya gıda eksikliğinden kaynaklanan duygulanımların önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Araştırmalar düzenli yemek süreleri (günde 3 veya daha fazla kez yemek) olanların daha iyi iştah kontrolüne ve daha düşük ağırlığa sahip olduklarını göstermektedir. Genel olarak, günde 3 kereden daha az yemek yeme, iştahınızı ve yiyecek seçiminizi kontrol etme yeteneğinizi azaltabilir.


 

8- Beslenmenize proteini dahil etmek açlığınızı kontrol etmenize ve gün boyunca daha tok hissetmenize yardımcı olabilir.

 

9- Geceleri özellikle yüksek yağlı, şekerli ve paketli ürün tüketmeye eğilimliyseniz, onları evinizden çıkarabilirsiniz. Kolayca ulaşılamaması durumunda,  yeme olasılığınız daha azdır. Evinize sağlıklı yiyecekler alabilirsiniz.

 

10- Duygusal bir destek ağı oluşumu, sizi buzdolabına götürecek negatif duyguları yönetmenin yollarını bulmanıza da yardımcı olabilir. Gece yeme sendromunuz veya yeme bozukluğunuz varsa profesyonel yardım alabilirsiniz.


© 2022 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır