Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Tatilde Kilo Almamanın Püf Noktaları

Tatilde Kilo Almamanın Püf Noktaları

Çalışan binlerce insan, özellikle yaz mevsiminde hayal ettiği tatil planını hayata geçirmek ister. Uzun bir yılı yoğun şekilde çalışarak geçiren bireyler için tatil yapma isteği son yıllarda daha da artmış durumda olduğu söylenilebilir. Bu sebeple ‘’Kendime biraz zaman ayırmam gerek.’’ ‘’Tatil yapmak benim de hakkım.’’ gibi cümleleri çok sık duyarız. Bu durumda otellerde ‘’her şey dahil’’, ‘’açık büfe’’ anlayışını cazip hale getirebilir ve kişiler zayıflama sürecindeyse diyete sadık kalmayı zorlaştırabilir.

Tatilde kilo alıp dönmemek ve tatil süresinde kilo kontrolünü sağlamak için beslenmenizde bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var.

Kahvaltı

Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Kahvaltı kişiyi dinç tutmakla beraber gün    içerisinde yapacağı aktiviteler için enerji sağlar.

Kahvaltıda protein tüketimine dikkat edilmeli.

Kahvaltıda tüketeceğiniz yumurta veya peynir protein kalitesi açısından oldukça önem taşımasıyla beraber tok tutma özelliğine sahiptir.  Bu gıdaların yanında mevsimine uygun olacak şekilde tüketilen yeşillik, domates, biber gibi besinler vitamin ve mineral alımınıza destek olacaktır.

Ara öğünleri atlamayın

Ara öğün, bir sonraki öğünde porsiyon kontrolünü sağlayacaktır. Mevsim meyvesi, ayran, yoğurt gibi gıdalar ara öğün olarak tercih edilebilir.

Öğle ve akşam yemeği

Sağlıklı pişirme teknikleriyle hazırlanmış et, tavuk, balık veya sebze ve kuru baklagil yemeklerini öğle veya akşam öğünlerinde tercih edebilirsiniz. Mide problemi yaşamamak ve gereksiz kalori almamak için kızartmalar tercih edilmemelidir. Ana yemeğin yanında sosuna dikkat ederek salata tercih edebilirsiniz.

Açık büfenin olmazsa olmazı elbette tatlıdır. Bu noktada tatlıdan vazgeçemiyorsanız tercihinizi porsiyon miktarına ve sıklığına dikkat ederek sütlü veya meyve tatlılarından yana kullanabilirsiniz.

Sıvı alımı

Tatilde daha aktif olabilmek, besinleri daha kolay sindirebilmek ve halsizlik hissetmemek için su tüketimi oldukça önemlidir. Tatil yerlerinde genellikle bulunan meyve dilimleriyle hazırlanmış aromalı sular, su tüketimini kolaylaştırmak için tercih edilebilir.

Aktif olun

Zayıflama sürecindeyseniz tatilinizi aynı zamanda kilo veriminiz için de fırsata çevirebilirsiniz. Yaz mevsiminde tatil yapıyorsanız yüzme, koşu gibi egzersizleri, kış mevsiminde tatil yapıyorsanız da kayak gibi yüksek aktiviteli egzersizleri tercih edebilirsiniz.


© 2022 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır