Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Yerinde Üretim Yemek Hizmeti Nasıl Gerçekleşir

Yerinde Üretim Yemek Hizmeti Nasıl Gerçekleşir

Modern yaşam koşullarında pek çok işletme, asıl faaliyet alanları dışında yer alan ihtiyaçlarını farklı uzman kuruluşlar vasıtasıyla karşılamaktadır. Yerinde üretim yemek hizmeti de bu noktada devreye gider. Hem kaliteli hizmet hem de kaynakların daha verimli kullanılması adına oldukça etkili olan bu yöntem sayesinde kurumlar dikkatlerini asıl faaliyetleri üzerine yoğunlaştırır. Bu sayede rekabet piyasasındaki yerlerini kuvvetlendirmiş olurlar. Dolayısıyla yerinde yemek üretimi hizmeti pek çok işletmenin öncelikli tercihleri arasındadır.

Çok fazla personel çalıştıran kurumlar hem personel sayısı hem de nitelikli öğünler için yerinde üretim yemek hizmeti kolaylığını seçer. Bu hizmeti alma noktasında yemek üretimi için uygun bir alanın tahsis edilebilmesi yeterlidir. Şirketler yemeği kendileri üretmek yerine, profesyonel bir firmanın gelip yemeği kendi yerinde üretmesini tercih eder. Bu hizmet türünün maliyet, istikrar, kalite, hijyen ve süreklilik gibi pek çok olumlu tarafı mevcuttur.

Yerinde Üretim Yemek Hizmetinde Mekanın Önemi

Yerinde üretim yemek hizmeti için, işletmenin mevcut mutfağı beklentilere uygun şekilde olmalıdır. Bu düzeyde olan mutfaklar için öncelikle alan büyük bir titizlikle incelenir. Eksikler belirlenir ve eksiklerin nasıl giderileceği konusunda karşılıklı görüşülür. Eksikler giderildikten sonra yerinde yemek hizmeti hızlı bir şekilde başlamış olur.

Hizmet verilecek firmanın mutfağı yerinde yemek üretimine uygun olmalıdır. Bu sayede yemekler, alanında uzman personeller tarafından kalori ve besin değerleri dikkate alınarak titizlikle hazırlanır. Ham madde girişi, pişirme aşaması, saklama ve diğer tüm koşullar uzman kişiler tarafından kontrolden geçirilir. Firmanın talepleri doğrultusunda özel menüler de hazırlanabilir.

Yerinde Üretim Yemek Hizmeti Avantajları

  • Okullar ve firmalar gibi insan topluluklarının yoğun olduğu yerlerde tercih edilebilir. Bu sayede zamandan tasarruf sağlar. Kısa sürede pek çok kişiye yemek üretimi sunulur.
  • Yemekhane veya kafeterya gibi toplu yemek tüketimi olan alanlarda insan iletişimleri artar. Bu da motivasyona doğrudan etki eder.
  • Bu sistemde tüm yemekler, müşterinin kendi mutfağında üretilir ve sunuma hazırlanır. Yemek menüleri ise aylık olarak tamamen müşterinin taleplerine göre şekillendirilir.
  • Yerinde üretim yemek hizmeti sunan firmalar menü planlaması, üretim, mutfak düzeni, hijyen ve temizlik, personel eğitimi, yemek servisi ve sağlık kontrolü gibi tüm önemli aşamaları üstlenir.
  • Bu sistem, süreklilik sağlar. Böylece firmalar ya da kurumlar kendi zamanlarını bütünüyle kendi iş sahalarına yönlendirebilir.

Yerinde üretim yemek hizmeti ve çok daha fazlası için Fedbox'ın nitelikli ve lezzetli seçeneklerine göz atın...

 


© 2022 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır