Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Atkins Diyeti Listesi

Atkins Diyeti Listesi

 

Atkins diyeti listesi ile diyete dair merak ettikleriniz ve beslenme konusunda bilgi alabilirsiniz. Son derece basit olan bu listeye bir göz atın!

 

 

Atkins diyeti listesi, ketojenik diyet, ayrıştırılmış diyet, metabolik diyet, aralıklı oruç diyeti, Scarsdale diyeti, bölge diyeti… ve liste uzayıp gidiyor. Bugüne kadar var olan diyetlerin birçoğu sayısız bilimsel çalışmanın konusu olmuştur. Bunlardan bazıları da iyi sonuçlar elde etmiştir. Öyle ki, belirli koşullarda veya belirli amaçlar için kullanımlarını öneren bilimsel yayınlarla desteklenmektedir.

 

Ama açıklığa kavuşturmaya çalışalım! Başlıca dezavantajı, çoğu durumda bu diyetlerin tamamen bağımsız olarak veya konuyla ilgili bilgisi olmayan kişilerin tavsiyesi üzerine, genellikle internette veya dergilerde dolaşan az sayıda ve çoğu zaman yanlış bilgilere atıfta bulunularak yapılması gerçeğinde yatmaktadır.

 

Atkins Diyetinde Neler Yenir?

 

 

Soslu biftek, pastırma ve yumurta, peynirli omlet, avokado kremalı çorba gibi birçok yiyeceği bulabilirsiniz. Bunlar, Dr. Atkins'in kitaplarında açıklanan tartışmalı diyette izin verilen yemek tarifleri ve yiyeceklerin bazı örnekleridir. Atkins diyeti listesi, yalnızca düşük karbonhidratlı bir diyetle kilo vermeyi ve tok hissetmeyi değil, aynı zamanda daha iyi kalp sağlığı ve uzun vadede net ve güçlü bir hafızanın yanı sıra sayısız diğer sağlık ve zindelik faydaları elde etmeyi vaat ediyor. Diyet, aşırı kilolu insanların çok fazla karbonhidrat tükettiği teorisine dayanmaktadır. Vücut enerji için hem yağları hem de karbonhidratları yakar ama önce karbonhidratlar; karbonhidratları büyük ölçüde azaltarak ve daha fazla protein ve yağ yiyerek kilo vermeyi amaçlar.

 

Atkins Diyeti Aşamaları

 

İlk aşama indüksiyon olarak adlandırılır ve çok daha uzun süre takip edilebilmesine rağmen en az iki hafta takip edilmelidir. Bu aşamada karbonhidrat alımını günde sadece 20 gr ile ciddi şekilde sınırlamak gerekir (çoğumuz günde yaklaşık 250 gr tüketiriz). Bu, bisküvi, kek, çikolata, cips, gazlı içecekler, kruvasan ve hamur işlerinin yanı sıra ekmek, patates, makarna, pirinç, süt, meyve ve sebzelerden vazgeçmek anlamına gelir. Tersine, sınırsız miktarda kırmızı et, tavuk, balık, peynir, yumurta, mayonez, krema ve tereyağı tüketebilirsiniz.

 

Sürekli kilo kaybı olarak bilinen ikinci aşama, kilo vermek için ideal karbonhidrat seviyesini bulana kadar karbonhidrat alımınızı (haftada 5 g) biraz artırmanıza izin verir. Bu alabileceğiniz maksimum karbonhidrat miktarıdır. Her gün haftada 1 ila 3 kilo arasında kaybetmek hedeflenir. Bazı insanlar için miktar 25 gr kadar az olabilir, ancak bunlar çoğumuzun alışık olduğundan çok daha azdır ve diyete sadece birkaç sebze, meyve, kuruyemiş ve tohum eklenebilir. Tahıllar, ekmek, patates, pirinç, makarna hala yasaktır.

 

Hala kaybedecek sadece 5-10 kilonun olduğu Ön Bakım adı verilen üçüncü aşamaya girmenin zamanı geldi. Bu aşamada, karbonhidrat alımınızı bir seferde bir hafta boyunca günde 10 gr artırabilirsiniz. Buradaki fikir, vücudu son aşamaya, kilo koruma aşamasına hazırlamak için kilo kaybını yavaşlatmak ve haftada 1 gramdan fazla olmamaktır. Bu noktada ekmek ve makarna gibi nişastalı yiyecekleri az miktarda diyetinize eklemeye başlayabilirsiniz. Örneğin, sadece 40 gr pişmiş makarna veya 30 gr pişmiş pirinç, her biri 10 gr karbonhidrat sağlar!

 

Dördüncü ve son aşama olan bakım aşaması ömür boyu sürer ve kilonuzu korumanıza yardımcı olmayı amaçlar. Biraz daha çeşitli karbonhidrat alımına sahip olsanız da, birçok insanın karbonhidratları günde 90'ın altına düşürmesi gerekir; bu, çoğumuzun her gün tükettiğinin yalnızca üçte biri kadardır. Atkins diyeti listesi bu ilkelerle yapıldığında ideal bir kilo verme sürecine yardımcı olur.

 

 

 


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır