Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Daha Kaliteli Bir Uyku İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Daha Kaliteli Bir Uyku İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Sağlıklı bir uyku kişinin hem bedenen hem zihnen aktif olmasında çok etkilidir. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte uyku problemleri artmaya başlamıştır. Yapılan birçok çalışmada uyku kalitesinin azalması ile sağlıksız beslenme alışkanlığı ilişkili bulunmuştur. İdeal uyku süresi yaşa göre ve kişiden kişiye göre değişmekle birlikte yapılan bir çalışmada 6 saatten az ve 9 saatten fazla uyuyan kişilerin beden kütle indekslerinin (BKİ) daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Uykusuzluk sadece sağlıksız beslenmeye neden olmamaktadır aynı zamanda konsantrasyon düşüklüğü, halsizlik gibi durumlara da neden olduğundan kişinin hem sosyal hem de iş hayatını etkilemektedir.

Beslenmenizde ufak değişikliklerle kaliteli bir uyku uyuyarak, uyku problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

  • Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız özellikle akşam yemeklerine dikkat etmelisiniz. Ağır, yağlı yemekler şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine neden olabileceğinden akşam öğünlerinde sağlıklı pişirme teknikleri uygulanmış yemekler tercih edilmelidir. Yemeğinizin yanında yoğurt tüketmek uykuya geçinize yardımcı olacaktır.
  • Uyumadan 1-2 saat önce içeceğiniz 1 fincan papatya, melisa çayı gibi bitki çayları uykuya geçişinizi kolaylaştırmada etkili olacaktır.
  • Gün içerisinde tüketilen çok tuzlu gıdalar susama hissini arttıracağından uyku kalitenizi etkileyebilir bu sebeple aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Kafein genellikle uykuya dalmayı zorlaştırır fakat bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Kahve, çay, gazlı içecekler gibi kafein içeriği yüksek içecekler tükettiğinizde uyku kalitenizin etkilendiğini hissediyorsanız kafein alımınızı uyku süresinizden 7-8 saat önceye çekmenizde fayda var.
  • Uyumadan 2-3 saat öncesinde ara öğününüzde ılık süt veya yoğurt tercih etmek de uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır. Laktoz intolerasyonunuz varsa laktozsuz süt veya kefir de tercih edebilirsiniz.
  • Triptofandan zengin besinler  (süt, muz .. ) kaliteli uykuya yardımcı olur çünkü triptofan aminoasidi seratonine dönüşürken seratonin de melatonine dönüşür ve uyku hissinin artmasına yardımcı olur.
  • Obezite, uyku apnesi gibi uykuyla ilgili problemlere neden olacağından kişinin ideal kilo aralığında olması oldukça önemlidir eğer kilo probleminiz varsa mutlaka bir beslenme uzmanı kontrolünde ideal kiloya ulaşılmalıdır.
  • Gün içerisinde sağlıklı beslenirseniz hormonlarınızda olumlu yönde etkileneceğinden uyku kaliteniz içinde faydalı olur. O yüzden sağlıklı bir uyku kısacası sağlıklı bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenerek ideal kiloda olmak oldukça önemlidir.

Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır