Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Diyet Hakkında Merak Edilen 15 Soru

Diyet Hakkında Merak Edilen 15 Soru

Birçoğumuz kendimizi daha iyi hissetmek, özgüvenimizi tazelemek veya hastalıklarımız sebebiyle diyet rutinleri yapmaktayız. Fakat, diyet rutinlerini yaparken bazı şeyleri eksik yada yanlış yapmaktayız. Bu nedenle sağlıklı ve doğru bir diyet rutini gerçekleştirmek için sizlere, merak ettiğiniz sorulardan oluşan “Diyet Hakkında Merak Edilen 15 Soru” adlı içeriğini oluşturduk. Oluşturmuş olduğumuz bu içerik sayesinde, daha sağlıklı kilo verip aynı zamanda fit ve formda kalabilirsiniz. Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Diyette En Sık Yapılan Hata Nedir?

Diyet rutinlerinde sıklıkla yapılan belli başlı hatalar mevcuttur. Bu hatalar kişinin kilo verememesine veya daha fazla kilo almasına neden olmaktadır. Bu tarz durumlar yaşamamak için belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin diyette yapılan en büyük hataların başında gelen düşük kalori diyeti, kişinin sağlıklı ve verimli kilo verimini engelleyen bir durumdur. Çünkü bu tür diyetler metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu sebeple de kilo verimi durur. Diyette yapılan ikinci hata ise, öğün atmaktır. Öğün atlamak veya çok az yemek yemek, metabolizmanın yavaşlamasına ve açlık hissinin artmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle açlık hissinin baş göstermesiyle beraber, kişi aşırı yemek yeme veya sağlıksız atıştırmalıklara yönelmesine neden olur. Diyet rutinin de yapılan bir diğer hata ise, egzersiz eksikliğidir. Sadece diyetle kilo vermeye çalışmak, genellikle yetersiz sonuçlar doğurabilmektedir.  Bu yüzden dolayı düzenli egzersiz yapılarak metabolizma hızlandırılmalı. Böylece kas kütlesini artar ve kilo kaybı hızlanmış olur. Bahsi geçen tüm bu durumlar diyette yapılan en sık hatalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer sizde sağlıklı kilo vermek istiyorsanız, bu durumlara özen göstermenizi öneririz.

Haftada Kaç Kilo Vermek Sağlıklıdır?

Bu konuda net bir ifade verememek ile beraber, sağlıklı kilo kaybı miktarı kişinin mevcut kilosuna, yaşına, cinsiyetine, genetik faktörlere ve fiziksel aktivite seviyesine bağlı olarak değişebildiğini söyleyebiliriz. Ortalama olarak bir birey, sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsa, haftada yaklaşık 0.5 ile 1 kilogram (1 ila 2 pound) arasında kilo kaybı yaşaması sağlıklı olarak değerlendirilmektedir. Bunun dışında daha hızlı kilo kaybı, vücut sağlığını olumsuz etkileyebilir ve sürdürülemez olabilir. Bu sebeple bir haftada 0,5- 1 kilo arasında kilo kaybetmek sizin için sağlıklı olacaktır. Daha detaylı bilgi almak için uzman estetisyenlerle iletişime geçip, vücut indeksi yaptırabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Diyette Ne Kadar Yağ, Protein, Karbonhidrat Alınmalıdır?

Diyette yağ, protein veya karbonhidrat alımı yine kişinin yaşına, cinsiyetine, yaşam tarzına ve metabolizmasına bağlı olarak değişmektedir. Ancak genel olarak kabul görmüş oranlar şu şekildedir;

Yağ: Günlük kalori alımının yaklaşık %20 ila %35'i yağlardan gelmelidir. Sağlıklı yağlar tercih edilmelidir. Bu, doymuş yağların ve trans yağların sınırlanması ve doymamış yağların (örneğin, omega-3 yağ asitleri) artırılması anlamına gelir. Avokado, zeytinyağı, fındık, tohumlar ve balık gibi sağlıklı yağ kaynaklarına odaklanabilirsiniz.

Protein: Günlük kalori alımının yaklaşık %10 ila %35'i proteinden gelmelidir. Protein, kas gelişimi ve onarımı için önemlidir. Protein kaynakları arasında tavuk, hindi, balık, yumurta, süt ürünleri, et, fasulye, mercimek ve soya gibi gıdalar bulunur.

Karbonhidrat: Günlük kalori alımının yaklaşık %45 ila %65'i karbonhidratlardan gelmelidir. Karbonhidratlar enerji kaynağıdır ve vücudun ana yakıtıdır. Sağlıklı karbonhidratlar, tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve baklagiller gibi kompleks karbonhidratlardır. Rafine şeker ve işlenmiş karbonhidratlardan kaçınılmalıdır.

Sizde günlük protein alımını kontrol altında tutmak istiyorsanız, uzman diyetisyenler gözetiminde hazırlanan protein ağırlıklı sporcu beslenme paketlerini tercih edebilirsiniz.

Günde Ne kadar Su İçilmeli?

Vücudun 4/3’ünü oluşturan su, özellikle diyet döneminde sıklıkla tüketilmelidir. Bunun için genel olarak diyet rutininde iseniz mutlaka yetişkinlerin günde en az 8 ila 10 bardak (yaklaşık 2-2.5 litre) su içmeleri gerekmektedir. İçilen bu miktarı sonucunda, metabolizma desteklenerek, vücut fonksiyonları düzgün çalışmış olur. Böylece sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olunur.

Kilo Verirken Yağ Oranı Ne Olmalıdır?

Diyet rutinlerinde, kilo verirken en merak edilen soruların başında şüphesiz yağ oranı ne olmalıdır? sorusu gelmektedir. Çünkü Sağlıklı bir vücut kompozisyonunda dikkat edilen şey,  genellikle yağsız vücut kütlesi (kas, kemik, su vb.) ile vücut yağı arasındaki dengedir. Bu sebeple vücutta yağ oranı belli bir oranda olmalıdır. Belirlenen bu yağ oranı erkeklerde ve kadınlarda değişiklik göstermektedir. Örneğin;

Erkekler için: Erkeklerde sağlıklı bir vücut yağı yüzdesi, genellikle %10 ile %20 arasında kabul edilmektedir. Belirtilen bu yağ oranı, kişisel hedeflere ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir.

Kadınlar için: Kadınlarda ise bu sağlıklı bir vücut yağı yüzdesi ortalama olarak, %18 ile %28 arasında kabul edilmektedir.  Kadınların erkeklerden daha fazla yağ yüzdesine sahip olmasının nedeni, daha fazla vücut yağına sahip olması olarak gösterilebilir.

Detoks Suları Öğün Yerine Geçer Mi?

detoks-sulari-ogun-yerine-gecermi

Tadıyla kendine aşık eden detoks suları, genellikle belirli bir süre boyunca meyve suyu, sebze suyu veya diğer doğal içeceklerin tüketilmesini içeren bir uygulamadır. Bu tür içeceklerin bazı faydaları olabilir, ancak öğün yerine tamamen geçmeleri sağlıklı bir uygulama değildir. Bu sebeple belli bir rutin halinde tüketilmelidir veya aletranif olarak diyet menülerini desteklemek için ara öğün olarak kullanılabilir. Eğer sizde diyetlerinizi detoks sularıyla desteklemek veya detoks diyetini belirli bir süre gerçekleştirmek istiyorsanız, Fedbox’ın birbirinden lezzetli detoks paketlerini deneyebilirsiniz. Böylece sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. 

Yulaf, Granola Gibi Tahıllarla Hazırlanan kahvaltıları Her Gün Tüketmek Doğru Mudur?

Oldukça sağlıklı ve lezzetli tahıllardan olan yulaf ve granola, diyet rutinlerinde olması gereken besinlerin başında yer almaktadır. Bu besinleri özellikle kahvaltılarda tüketmek hem sağlıklı beslenmenize yardımcı olur, hemde matabolizmanızın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu besinleri kahvaltıda tüketirken, çeşitlilik, porsiyon boyutları ve genel beslenme planınızı göz önünde bulundurarak tüketilmelidir. Bu sayede sağlıklı bir kilo verimi olmaktadır.

Metabolik Hastalığı Olanlar Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmelidirler?

Çağımızın sorunlarından olan metabolik hastalıklar, birçoğumuzun maruz kaldığı bir durumdur. Özellikle diyet yapıyorsanız bu konuya daha da dikkat etmeniz gerekebilir. Örneğin; kalp hastalığı, tip 2 diyabet, şeker hastalığı gibi hastalığı olan kişiler diyet yaparken dikkatli olmalıdır. Bu nedenle bu hastalığa sahip olan bireyler, diyet yaparken mutlaka diyet rutinlerini doktor kontrolünde ve doktorun uygun gördüğü şekillerde yapmalıdırlar. 

Yanlış Diyetle Hızlı Verilen Kilolar Ne Kadar Sürede Geri Alınır?

yanlis-diyetle-hizli-verilen-kilolar-ne-kadar-surede-geri-alinir

Plansız ve gelişigüzel yapılan diyetlerin sonucunda, kilo vermek yerine daha fazla kilo alabilirsiniz. Kilo vermeyi hedefleyen bireyler, yanlış diyet rutinlerinden dolayı hızlı kilo veren bireyler aynı kiloları daha da hızlı almaktadır. Yani 1 hafta boyunca yapılan hızlı kilo verdiren diyetler, 3-4 gün içerisinde daha fazla kilo almanıza sebep olabilir.

Diyette Motivasyonumu Nasıl Artırabilirim?

Diyet yaparken, bazı zamanlar motivasyonunuz düşebiliyor veya zor gelebiliyor. Bunun için motivasyonunuzu arttıracak şeylere odaklanmanız gerekebilir. Örneğin, işe net ve ölçülebilir hedefler belirleyerek başlayabilirsiniz. Bu durum motivasyonunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olabilir. Bunu yanında kendinize daha küçük, daha ulaşılabilir hedefler belirlemeniz gerekebilir. Ayrıca diyet rutinlerini daha eğlenceli ve sürdürülebilir hale getirmek için kendinizi ödüllendirmeniz gerekebilir. Bunun için küçük ödüller veya keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Son olarak diyet menülerinde ve aktivitelerinde çeşitlilik sağlamaya çalışmalısınız. Bu çeşitlilik sizin diyete olan motivasyonunuzu artırabilir. Bu konudadetaylı bilgi edinmek istiyorsanız “Kilo Vermek İstiyorum Ama Diyet Yapamıyorum” adlı blogumuzu inceleyebilirsiniz

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin Neler Yapmalıyım?

Diyet yaparken sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız şu noktalara dikkat etmenizde fayda vardır. Örneğin;

Dengeli Bir Diyet Uygulayın: Tüm besin gruplarını içeren bir diyet benimseyin. Çünkü Protein, karbonhidrat, sağlıklı yağlar, lif, vitaminler ve mineraller açısından zengin çeşitli gıdalar tüketmek önemlidir.

Porsiyon Kontrolü: Yemek porsiyonlarını kontrol edin. Böylelikle daha küçük tabaklar kullanmak veya yemek sırasında yavaşça yemek yemek doygunluk hissini artırabilir.

Sağlıklı Karbonhidratlar Tercih Edin: Tam tahıl ürünleri, kepekli ekmekler, bulgur, esmer pirinç gibi kompleks karbonhidratlar, kan şekerini daha istikrarlı tutar ve böylece uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.

Protein Alımını Artırın: Protein, tokluk hissinizi artırabilir ve kas kütlesini korumanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden tavuk, hindi, balık, yumurta, süt ürünleri, fasulye, mercimek ve soya gibi protein kaynaklarına odaklanın.

Düzenli Egzersiz Yapın: Haftada en az 150 dakika orta şiddette aerobik egzersiz ve haftada iki kez kas güçlendirme egzersizleri yaptığınız takdirde, kilo kaybınızı hızlandırabilir ve genel sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

Zayıflama Çayları ve Bitkileri Zayıflamada Etkili Midir? Yoksa Zararı Varmıdır?

zayıflama-caylari-ve-bitkileri-zayiflamada-etkili-midir

Günümüzde sık sık karşımıza çıkan  zayıflama çayları her ne kadar masum görünse de kimi zaman tehlikeli olabiliyor. Bu nedenden dolayı bilinmeyen markalardan zayıflama çayı veya bitkileri tercih etmek tehlikeli olabilmektedir. Eğer zayıflama çayı tüketmek istiyorsanız, bunu mutlaka bir doktor ve diyetisyen gözetiminde yapmanız  daha doğru olacaktır.

Kilomu Kontrol Etmek İçin Neler Yapmalıyım?

Kilonuzu kontrol altında tutmak için kesinlikle dengeli ve sağlıklı bir diyet rutini belirlemeniz gerekir. Bunun yanı sıra porsiyon kontrolün özen göstermeniz gerekir. Ayrıca, tam tahıl ürünleri, kepekli ekmekler, bulgur, esmer pirinç gibi sağlıklı karbonhidratları tüketmek size fayda sağlayacaktır. Buna ek olarak protein alımını artırıp aynı zamanda da zeytinyağı, avokado veya hayvansal yağları tercih etmelisiniz. Son olarak, bol taze meyve tüketimine ağırlık verip, işlenmiş gıdalardan da uzak durarak kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Böylece kilo alımını durdurmuş olursunuz.  

İdeal Kilomu Nasıl Hesaplayabilirim?

Hepimiz ideal kilomuzu merak ederiz. Özellikle kilo vermemiz gerekir mi? veya kilo almalı mıyız? Merak ettiğimiz şeylerin başında gelmektedir. Bunun için kilonuzu düzenli bir şekilde hesaplamanız gerekmektedir. Bu konuda yapmanız gereken şey oldukça basittir. İdeal kilo hesabı için vücut kitle endeksinizi hesaplamanız gerekmektedir. Bunu yaparken kilonuzun boyunuzla orantısına dikkat etmeniz gerekir. Örneğin; 70 kg ağırlığında ve 1.75 m boyundaki biriyseniz vücut kitle endeksiniz şu şekilde hesaplanır;

VKİ = 70 / (1.75 x 1.75) = 22.86’dır. Bu sizin vücut kitle endeksinizi gösterir. 

Çıkan sonuca göre de zayıf mı yoksa kilolumu olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Mesela;

  • VKİ 18.5'in altındaysa: Zayıf
  • VKİ 18.5 - 24.9 arasında ise: Normal
  • VKİ 25 - 29.9 arasında ise: Fazla Kilolu
  • VKİ 30 ve üzeri ise: Obez olduğunuzu gösterir. Bu yöntem ile kilo almanız mı yoksa

kilo vermeniz mi gerektiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Çok Uyumak Kilo Almaya Neden Olur Mu?

cok-uyumak-kilo-almaya-neden-olurmu

Çok fazla uyumak kilo almanıza neden olabilir, ancak bu karmaşık bir konudur ve birçok faktörü içerir. İşte fazla uyumanın kilo alımı üzerindeki etkileri hakkında bilmeniz gerekenler:

Metabolizma Hızı: Uyku sırasında metabolizma hızınız genellikle düşer. Bu, daha az kalori yaktığınız anlamına gelebilir. 

Düzensiz Yeme Alışkanlıkları: Uyku düzensizliği veya çok fazla uyuma, yemek alışkanlıklarınızı da etkileyebilir. Bu sebeple özellikle gece geç saatlerde yemek yeme eğiliminiz artabilir, bu durum ekstra kalori almanıza neden olabilir.

Hormonal Değişiklikler: Uyku düzeni, vücuttaki hormonal dengeyi etkileyen önemli bir unsurdur. Özellikle leptin ve ghrelin adı verilen iki hormon, uyku ve iştahınız arasındaki ilişkiyi düzenler. Bu yüzden uyku eksikliği, ghrelinin artmasına ve açlığınızın artmasına neden olabilir, 

Stres ve Depresyon: Fazla uyku, stres ve depresyon gibi psikolojik sorunların bir belirtisi olabilir. Bu tür durumlar, yeme alışkanlıklarınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir ve kilo alımınızı tetikler.

Sonuç olarak, çok fazla uyku kilo almanıza neden olabilir, ancak bu sadece uyku miktarınıza bağlı değil, aynı zamanda yeme alışkanlıklarınıza, fiziksel aktivite seviyenize ve genel sağlığınıza da bağlıdır. 

Aklınıza takılan tüm diyet ile ilgili sorulara cevap verecek olan Fedbox’ın diyet yemek paketleri ile, sağlıklı bir diyet süreci geçirebilirsiniz. 


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır