Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Fitness Beslenme Programı Nasıl Olmalı?

Fitness Beslenme Programı Nasıl Olmalı?

Bilindiği üzere fitness günümüzde en çok tercih edilen spor aktivitelerinin başında gelmektedir. Fiziksel ve zihinsel sağlığı koruyan ve özgüvenin artmasında büyük bir rol oynayan fitness, genel yaşam kalitenizi artırır iken, aynı zamanda da sağlıklı bir yaşam sürmenize olanak tanır. Eğer sizde fitness yapmaya karar verdiyseniz ve bu süreçte nasıl besleneceğinizi bilmiyorsanız, bu yazımız tam size göre. Blog yazımızı okuyarak fitness yaparken düzenli kalori alımını destekleyici ve kas kütlenizi artırıcı beslenme rutinleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Fitness Yapanlar Nasıl Beslenmeli?

Profesyonel sporcular başta olmak üzere, birçoğumuzun merak ettiği soruları başında beslenme rutinleri gelmektedir. Fitness yaparken kas ve yağ yakımına yardımcı olan beslenme, oldukça önem taşıyan bir konudur. Fitness yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, şüphesiz ki alınacak besin türlerinin oranıdır. Bu orana dikkat edildiği takdirde, fitness da daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunu daha anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse, şöyle açıklayabiliriz.

Yukarıda Eric Helms’in oluşturduğu bu piramide göre, spor yapan ve sağlıklı yaşam süren bireylerin ihtiyaçları olan besin türleri yer almaktadır. Piramidi incelediğimizde birinci sırada ilk alınması gereken besin türü, kalorilerdir. Kaloriler genel manada besinlerin ana enerji birimidir. Bahsi geçen enerji birimi, vücuda birincil olarak enerji vermektedir. Bu sayede spor ve fitness yapan birey, ihtiyaç duyduğu tüm enerji ihtiyacının büyük bir kısmını buradan karşılamaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise, fitness veya spor yapan kişinin vücut kitle endeksi vb. durumları gözetilerek kalori oranlaması yapılmalıdır. Aksi halde istenilen sonuçlar elde edilemeyebilir. 

Basamağın ikincil en önemli basamağı olan makrolar, yediğimiz tüm besinlerin ana taşıdır. Fitness ve sporla uğraşanların kalorilerden sonra en dikkat etmesi gereken makrolar karbonhidratlardan, yağlardan, proteinlerden meydana gelmektedir. Karbonhidrat, yağ ve proteinler sporcuların enerji seviyesini dengeleyen önemli bir etkendir. Bu sebeple vücuda alınacaksa, eğer ne kadar alınacağına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü fazla alındığında vücutta bazı sorunlara yol açabilir.

Makrolardan sonra gelen mikro besinler, basamağın 3. kısmında yer alır ve alımının aksatılmaması gereken bir öğesidir. Fakat mikrolar adından da anlaşılacağı üzere küçük miktarda alınan besinlerdir. Bu doğrultuda mikro besinler miligram veya daha küçük birimlerle ifade edilmekte olup, genellikle inorganik veya organik yapılı besinlerden oluşmaktadır. Su ise zaten fitness ve spor yapanların vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu mineraldir. Spor yaparken vücut çok fazla su kaybettiğinden dolayı, mutlaka su alımını arttırmak gerekmektedir.

Basamağın 3. katında yer alan zamanlama, tüm herşeyin ana faktörü olabilmektedir. Bunun nedeni yenilen tüm makro, mikro ve kalorilerin hangi saatler arasında, kç öğün yenmesi gerektiğini belirler. Bu nedenden dolayı da zamanlamaya da çok fazla dikkat edilmesi gerekir.

Piramidin son basamağı olan supplementler ise, tüm besin gruplarını aldıktan sonra, vücutta halen eksik noktalar varsa bu noktaların tamamlamasını sağlar. Böylelikle daha sağlıklı bir spor rutini yapılır. Sizde bu piramide dikkat ederek fitness rutinlerinizi destekleyebilirsiniz.

Yağ Yakmak İsteyen Sporcu Ne Yemeli?

Fitness yaparken herkesin önceliği değişmektedir. Kimisi yağ yakmak isterken, kimisi de kas kütlesini artırmak ister. Bu tamamen kişinin önceliğine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebepten dolayı kişi vücudunun ihtiyacı olan önceliği iyi bilip, ondan sonra beslenme rutinlerini oluşturmaya özen göstermelidir. Örneğin yağ yakımını hızlandırmak istiyorsa farklı bir rutin benimserken kas kütlesinde farklı bir rutin benimsemeli.

Eğer yağ yakımı için beslenme planı oluşturacaksınız dikkat etmeniz gereken noktalar mevcuttur. Bu noktalar sayesinde kısa sürede yağ yakımı yaparak, vücudunuzdaki inatçı yağlardan kurtulabilirsiniz.Bunun için yapmanız gerekenler şeyler oldukça basittir

Yağ yakmaya odaklandıysanız ilk olarak kendinize özel ve profesyonel bir eğitmen eşliğinde hazırlanmış, dengeli bir beslenme planı oluşturmalısınız. Böylelikle vücudumuz her mineral ve vitaminden yeterli derece de alarak, ihtiyacı olan tüm herşey karşılanmış olur. Buna ek olarak yağ yakımı da hızlanmış ve kolaylaşmış olur.

Düzenli ve planlı beslenme rutinin ardından porsiyon kontrolüne de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu bizlere her öğün dengeli ve uygun porsiyonların tüketilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda da kalori alımını takip etmeyi ve yağ yakımını desteklemeyi kolaylaştırır. Bunun yanında karbonhidrat, su ve sağlıklı yağ tüketimine de yeterli derece de dikkat etmek, daha sağlıklı bir şekilde yağ yakmaya yardımcı olur. Bahsetmiş olduğumuz bu önerileri dikkate alarak, fitness yaparken daha sağlıklı bir yağ yakımı yapabilirsiniz.

Kas Kütlesini Artırmak İsteyen Sporcu Ne Yemeli?

Fitness yaparken dikkat edilen bir başka nokta ise kas kütlesini artırmaktır. Kas kütlesinin artırımı, kişinin vücut kitle endeksine uygun yağ oranına geldiğinde yapılmalıdır. Böylece vücudun ihtiyacı olan yağ oranına geldikten sonra yapılan kas kütlesi arttırma rutinleri, daha sağlıklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Bunun için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

Yağ yakımında olduğu gibi, kas kütlesi arttırma rutinlerinde de yine belirli bir beslenme rutinleri oluşturulmalı. Oluşturulan bu rutinler kas kütlenizin artmasını destekleyeceği gibi, yağ oranınızı da dengede tutarak, koruyacaktır. Bunun yanı sıra porsiyon kontrolüne dikkat etmek ve fitness sonrası yeterli su alımı yapıldığına da emin olmak gerekmektedir. Böylelikle kas kütlesi daha sağlıklı bir şekilde artırılır.

Son olarak kas kütlesini artırmak isteyen bir fitnessçı iseniz, mutlaka ama mutlaka yemiş olduğunuz besinlerin yağ, karbonhidrat ve protein oranlarına dikkat etmeniz gerekir. Bu durum kas kütlenizin hızlı bir şekilde artmasına yardım olur.

Vermiş olduğumuz bu tavsiyeler ışığında, hızlı ve etkili bir şekilde kas kütlenizi arttırabilir aynı zamanda hayalinizdeki vücuda kolayca sahip olabilirsiniz.

Fitness Yapan Makarna Yer Mi?

Fitnessla uğraşanların altın kurallarından birisi de karbonhidrat tüketimidir. Karbonhidratlar, kasların dengeli ve düzenli çalışması için, kan şekerinin dengelenmesi için tüketilmesi gereken birincil besinlerdendir. Çünkü karbonhidratlar, kaslardaki glikojen depolarını doldurarak, daha dirençli olmasını sağlar. Böylece spor öncesi ve sonrası bitkinlik ve yorgunluk hissi hissedilmez. Bunun içinde fitness yapan birinin yapması gereken en önemli şey, vücuduna kompleks karbonhidrat içeren besinlerin girişimini sağlamaktır.

En önemli kompleks karbonhidratlardan olan makarna, fitness antrenmanlarından önce mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir.Çünkü makarnanın kalori ve yağ oranı oldukça düşük olup, şişmanlatma riski yok denecek kadar azdır. Böylelikle dozunda tüketildiğinde şişmanlama riskiniz yoktur. Buna ek olarak fitness antrenmanından önce tüketildiğinde, kan şekeri seviyesini dengede tutarak, kan şekerinin düşmesini engeller ve acıkmanızı yavaşlatır. Bu nedenlerden dolayı fitness yapan biri fitness eğitimine başlamadan önce, vücudunun ihtiyacı olan porsiyon tutarında makarna yiyebilir.

Fitness Yapan Biri Günde Kaç Yumurta Yemeli?

Fitness yaparken, karbonhidrat alımı ne kadar önemliyse, protein alımı da bir o kadar önemlidir. Bu sebepten dolayı fitness yapmaya başlamadan önce, karbonhidrat ve yağların yanı sıra protein alımını da dikkat edilmelidir. Çünkü proteinler kas kütlesini arttırmaya büyük olanak tanıyan, önemli yardımcılardır. Bu yüzden dolayı da fitness öncesi 4-5 tane haşlanmış yumurta yemek oldukça faydalı olacaktır.

Spor Yapan Biri Neden Pilav ve Tavuk Yemeli?

Sokak lezzetlerinin vazgeçilmezlerinden biri olan tavuk- pilav, herkesinde severek yediği bir yiyecektir. Özellikle spor/ fitness yapan kişilerin tüketilmesinin önerildiği bu besin karbonhidrat, yağ ve protein bakımından zengindir. Bahsi geçen bu zenginlikten dolayı fitness rutinlerinde ekstra güç, dayanıklılık ve performans sağlar. Tüm bu nedenlerden dolayı, spor yapmadan 2-3 saat önce, spordan sonra ise 1-2 saat sonrasında hemen tüketilmelidir. Böylece vücuda ekstra katkı sağlayarak, fitness rutinlerinize destek olur. 

Fitness Yapan Biri Ne İçmeli?

Fitness yapan kişilerin ne tükettiği kadar ne içtiği de önem taşımaktadır. Vücudumuzun %60-70’i sıvılardan oluştuğunu düşünürsek, vücudumuz için çokça önemli olduğunu anlayabiliriz. Bu sebeple fitness yaparken kesinlikle sıvı alımına dikkat etmemiz gerekir. Özellikle fitness sonrası çok fazla ter kaybı olduğundan dolayı, sıvı tüketimini de fazlalaştırmak gerekir. Bunun için pek çok alternatif bulunmaktadır. Örneğin; Maden suyu, su, çikolatalı süt, karpuz ve hindistan cevizi suyu gibi alternatifleri deneyebilirsiniz. Veya evde kendi hazırlamış olduğunuz detoks ve smotielerle fitness rutinlerini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Eğer fitnesstan sonra lezzetli ve sağlıklı detoks suları tüketmek istiyorsanız, Fedbox’ın birbirinden lezzetli detoks juice paketini deneyimleyebilirsiniz.

Fitness Yapan Biri Süt İçmeli Mi?

Sui maden suyu ve organik meyve sularının yanı sıra, sütte fitness ile uğraşanların dengeli ve düzenli bir şekilde alması gereken içeceklerin başında gelmektedir. İçeriğindeki yüksek kalsiyum ve protein oranlarından dolayı, fitness rutininizi destekleyen süt, kas gelişimi sürecinde büyük yardımcı olacaktır. Bu nedenle fitness öncesinde süt içmenizde hiç bir sakınca yoktur.

Spor Yapan Biri Ne Kadar Su İçmeli?

Spor yaparken vücuttaki sıvı kaybını dengelemek adına bol bol su tüketilmelidir. Özellikle spor yaparken ihtiyaç duyulan suyu, belli aralıklarda tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle fitness yaparken her 30 dakika da bir 250 mL su tüketilirken aynı zamanda, sıcak bir ortamda fitness pratiği yapıyorsanız, 500 ml’ye kadar su tüketimi yapabilirsiniz. Vücut kitlenize göre su tüketiminizi arttırmanız mümkündür. Çünkü vücut kitle oranınız ne kadar artarsa, su tüketimine olan ihtiyacınız da o denli artar. 

Fitness’a Gidenler Ne Yememeli?

Etkili bir fitness pratiği yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta, neleri tüketmemeniz gerektiğidir. Çünkü zararlı içeriğe ait bu tür ürünleri tüketireseniz, fitnesstan hedeflediğiniz verimi elde edemeyebilirsiniz. Bundan dolayı sizin için aşağıda listelediğimiz ürünleri tüketmeyerek yada tüketimini kısıtlayarak, verimli bir fitness süreci yaşayabilirsiniz.

  • Hamur İşi ve Tatlılar
  • Fast Food Ürünler
  • Gazlı İçecekler ve Hazır Meyve Suları
  • Doymuş Yağ Oranına Sahip Besinler
  • Donmuş Ürünler
  • Aşırı Tuz ve Yağ Oranına Sahip Besinler

Bahsettiğimiz bu ürünlerin kullanımını sınırlandırıp veya tamamen ortadan kaldırarak, sağlıklı bir fitness süreci deneyimleyebilirsiniz.

Sizde eğer fitness yapıyor ve bunu bir yaşam tarzı haline getirdiyseniz, Fedbox’ın özenle hazırlanmış ve protein, karbonhidrat, yağ gibi vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin bir arada bulunduğu  yüksek proteinli sporcu paketini tercih ederek, sizde fitness rutinlerini rahatlıkla yapabilir, aynı zamanda aç kalmadan sağlıklı bir şekilde yağ yakarak, kas kütlenizi artırabilirsiniz.


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır