Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Göbek Eritme Diyeti ve Egzersiz Önerileri

Göbek Eritme Diyeti ve Egzersiz Önerileri

Herkes düz bir karına sahip olmak ister. Göbek çevresinde bulunan yağlar hem sağlık hem de estetik açıdan bizleri olumsuz etkilemektedir. Fiziksel olarak kötü bir görüntüye yola çana göbek yağı organlarımızı çevreleyen bir yağ olduğundan sağlığımızı da fazlasıyla tehdit etmektedir. Göbek yağı, karaciğere kan taşıyan portal vene yakın, karaciğeri ve karın içindeki diğer organları çevreleyen viseral yağdır.

Karın yağlanmasında pek çok faktör rol oynamaktadır. Düz bir karına sahip olmak, göbek yağına hangi faktörlerin neden olduğunu ve göbek yağlarından kurtulmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek adına okumaya devam edebilirsiniz.

Göbek Yağlanmasının Nedenleri

Göbek Yağlanmasının Nedenleri

Göbek yağı, karaciğere kan taşıyan portal vene yakın, karaciğeri ve karın içindeki diğer organları çevreleyen viseral yağdır. Vücuda zararlı olan göbek bölgesinde yağlanma; diyabet, kalp hastalığı gibi pek çok hastalığa neden olmaktadır. 

Göbek bölgesinin yağlanmasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiiriz:

🍬 Şekerli yiyecek ve içecekler

Bilimsel araştırmalar vücuda fazla şeker alımının göbek çevresindeki yağlar ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bunun başlıca nedeni ise gıdaların işlenmesi sırasında kullanılan rafine şekerdir. Özellikle şekerle tatlandırıılmış içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. 

🍺 Alkol

Karın bölgesinde yağlanmanın ortaya çıkmasının bir diğer nedeni de alkol kullanımıdır. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki alkol tüketen kişilerin aşırı vücut yağına sahip olma ihtimali %80’dir. 

🤸‍♀️ Hareketsiz Yaşam Tarzı

Hareketsiz yaşam tarzı kişinin göbek yağının birikmesinde rol oynar. Yapılan araştırmalar egzersiz yapanların göbek çevresinde ki yağlarla yapmayanların karın yağında %25-38 artışla karşılaştığını göstermiştir.

😧 Stres

Stres hormonu' olan kortizol, aşırı yemeyi tetikler ve fazla kalorilerin karında yağ olarak depolanmasına neden olur.

🧬 Genetik 

Genetik faktörler kısmende olsa vücudun karın bölgesinde yağ depolanmasına neden olmaktadır. 

Göbek Yağından Kurtulmak İçin İpuçları

Göbek yağını azaltmak ya da kurtulmanız için hayatınızı bir düzene oturtmanız gerekmektedir.Karın bölgenizdeki yağları azaltmak ya da onlardan kurtulmak için bazı ipuçları:

🎾 Düzenli Egzersiz 

Düzenli egzersiz programı ile karın bölgenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz. Ancak bu programın cinsiyet, yaş ve vücut kitle indeksinize göre belirlemeniz gerektiği unutulmamalıdır.

🍽 Düzenli Beslenme Şekli ve Diyet Programı

Göbek yağlarınızdan kurtulmak için özel bir diyet bulunmamaktadır. Burada yapmanız gereken ilk şey düzenli beslenmek ve yediğiniz besinlerin kalori miktarına dikkat etmektir. Vücudunuza almış olduğunuz ekstra kaloriler yağ olarak depolanmaktadır. Bu noktada tüketilen ve yakılan kalori miktarının takibini yapmak fazlasıyla önemlidir.

😴 Uyku

Uyku, karın yağ birikimi de dahil olmak üzere kişinin sağlığını da etkiler. Yeterince uyumayan insanlar daha fazla kilo alma eğilimindedirler. Uyku yoksunluğu, sizi acıkmaktan sorumlu olan vücuttaki ghrelin düzeylerinin artmasına ve leptin düzeylerinin düşmesine yol açar.

Yağ kazanımını kontrol altında tutmak için her gece en az 7 saat kaliteli uyku şarttır.

Göbek Yağını Azaltmak İçin Egzersizler

Göbek Yağını Eritmek İçin Egzersizler

Egzersiz, hemen hemen her kilo verme yolculuğunun önemli bir parçasıdır. Özellikle karın bölgesini hedef alan egzersizler, göbek yağını azaltmaya yardımcı olmada sizi hedefinize götürür. İşte göbek yağını eritmek için yapabileceğiniz egzersizler:

  1. Plank
  2. Reverse Crunch
  3. Leg raise 
  4. Side Plank
  5. AB Wheel Rollout
  6. Turkish Get Up

Göbek Yağını Azaltmak İçin Diyet Programı

Doğru bir şekilde tercih edilen besinler göbek yağınızın azalmasında etkili olmaktadır. Size özel şekilde planlanmış bir diyet programı göbek çevrenizdeki yağlardan kurtulmanızı sağlar. 

Göbek yağlarınızdan kurtulmak için yapmanız gerekenler:

🥩 Protein Bakımından Zengin Besinler Tüketin

Protein açısından zengin besinler aşırı yemek yemenizi azaltır, metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi kolaylaştırır. Yağlarınızdan kurtulmanızın yanında kas kaybının önüne de geçer. Protein bakımından yüksek besinlere mercimek, et, balık, süt ve yumurta verilebilir.

🍚 Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Karbonhidrat alımını azaltmak karın yağını azaltmak ve genel sağlığınız için oldukça önemlidir. Rafine karbonhidrat yerine kompleks karbonhidrat tüketimi gerçekleştirin. Yüksek miktarda rafine karbonhidrat tüketimi göbek bölgenizdeki yağı arttıracaktır. Araştırmalarda rafine karbonhidratları işlenmemiş nişastalı karbonhidratlarla değiştirmenin metabolik sağlığı iyileştirebileceğini ve göbek yağını azaltabileceğini göstermektedir. Öğünlerimizde mutlaka bol miktarda sebze olmalıdır. Sebzeler düşük kalorili ve sizi tok tutmaktadır.

🧈Trans Yağlar Yerine Sağlıklı Yağları Seçin

Düzensiz trans yağ tüketimi, kan kolesterol seviyelerini ve kalp hastalıkları riskini artırır. Kas hücrelerinin glikozu bir enerji kaynağı olarak kullanma yeteneğini yavaşlatır. Bu kas hücreleri glikozu kullanamadığında, kan dolaşımında kalır ve seviyelerini önemli ölçüde yükselterek, insülin dalgalanmalarına ve göbek çevresinde artan yağ depolamasına neden olur. Trans yağ yerine Zeytinyağı,hindistan cevizi yağı ve fındık yağı tüketebilirsiniz.

🍞Bol Miktarda Çözünür Lif Tüketin

Çözünür lif, sindirim sisteminizden geçerken yiyecekleri yavaşlatan suyla bir jel oluşturur. Bu lif türü, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olarak kilo kaybını destekler ve böylece gereksiz gıda alımını önler. 

Yüksek lifli bir diyete geçmeyi planlıyorsanız, vücudunuza uyum sağlaması için zaman tanımak için bunu yavaş yavaş yapmayı unutmayın. Lif alımınızı çok hızlı artırırsanız karın rahatsızlığı, kramplar ve hatta ishal sık görülen yan etkilerdir.

🍵 Yeşil Çay 

Yeşil çay karın yağı yakmada ve kilo kaybında etkili bir yöntemdir. Vücuda birden fazla faydası olan yeşil çaydan günde fincan içildiğinde göbek ve karın bölgesinde yağ birikmediği bilimsel çalışmalarda tespit edilmiştir. Yeşil çayın içerdiği maddeler göbek dokusunda yağ birikimini engeller ve daha önce birikmiş yağın eriyerek vücuttan atıldığı sonucuna varılmıştır.

🍭Şekerli Yiyeceklerden Kaçının

Şekerle tatlandırılmış içecekler , karın bölgesinde yağlanmanıza neden olabilecek sıvı fruktozu fazlasıyla bulundurmaktadır. Araştırmalarda şekerli içecek ve yiyecek tüketiminde karaciğerde yağ artışına yol açmıştır. Göbek yağlarından kurtulmak için şekerle tatlandırılmış içecek ve yiyecekleri tüketmeyi bırakmalısınız.. Meyve suyu içmek yerine meyve yemeli ya da gerçek bal vb. sağlıklı şekerler tüketebilirsiniz.

⏰Öğünlerinizi Sık Sık ve Azar Azar Tüketin 

Yemek saatleri kilo alıp vermenizi doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle ana öğün ve ara öğünlerinizi tam saatinde yemeli ögünlerinizi sık sık ve azar azar tüketmelisiniz. Ana ve ara öğün saatleri hakkında detaylı bilgiye diyette öğün saatleri yazımızı okuyarak inceleyebilirsiniz.

Göbek yağlarınızdan kurtulmak için vermiş olduğumuz egzersiz ve diyet önerileri içeriğin sonuna geldik. Diyetisyenlerimiz ve aşçılarımız tarafından özenle hazırlanan Fedbox diyet paketlerimiz ile göbek çevrenizdeki yağlardan kısa sürede etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Göbek Eritme Diyeti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Beslenmenin Göbek Çevresindeki Yağlanmaya Olan Etkisi Nedir?

Yağ içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi yani gereğinden fazla kalori alımı, göbek çevresinde gelişen yağlanmayı arttırır. Yağ oranı hesaplaması ve sağlıklı yağlar ile oluşturulan yiyecekler tüketmelisiniz.

Alkol tüketimi göbek çevresindeki yağlanmayı arttırır mı?

Alkol, yüksek kalori değerine sahiptir. Doğrudan kana karışır ve yağ olarak depo edilir. Bu sebeple göbek çevresinde de yağlanmayı meydana getirir.

Karın yağlarından kurtulmak zor mu?

Beslenmemize dikkat edip aynı zamanda spor yaptığınız ve bunları düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde karın yağlarınızdan kurtulmak zor da değildir.


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır