Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Hipertansiyon ve Beslenme

Hipertansiyon ve Beslenme

Yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon günümüzde pek çok kişinin sahip olduğu bir hastalıktır. Bu hastalık genel olarak, kan basıncının fazla olması ile ilgilidir. Kan basıncı normalinden daha fazlaysa hipertansiyon sinyalleri sizin için çalıyor demektir. Yüksek tansiyona sahip olan kişiler belli başlı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bunların başında da beslenme gelmektedir. Tansiyonu dengede tutabilmek için beslenmeye oldukça dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada hem daha sağlıklı beslenip kilo kontrolünü sağlamanız, hemde tansiyonunuz dengede kalması adına sizlere beslenme önerileri hazırladık. Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Yüksek Tansiyonda Beslenme Neden Önemlidir?

Hipertansiyon, yani yüksek tansiyon, kan damarlarının iç yüzeyine fazladan baskı uygulayan bir durumdur. Uzun vadede kalp hastalığı, inme, böbrek sorunları ve diğer ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olmaktadır. Tansiyonunuzun kontrol altına alınması ve yönetilmesi, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz açısından oldukça büyük önem taşır. Bu nedenle beslenmenize dikkat edin.

Örneğin;. Düşük sodyumlu bir diyet benimsemek, kan basıncını kontrol altına almak için temel bir adımdır. Buna ek olarak yüksek tuz tüketimi gibi durumlar, vücutta sodyum seviyelerinin artmasına ve dolayısıyla kan basıncınızın yükselmesine neden olur. Bu yüzden, tuz alımını sınırlamak gibi şeyler hipertansiyon riskinizi azaltmada etkili bir strateji olabilir. 

Eğer yüksek tansiyon hastası olduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıdaki tabloyu inceleyerek hangi durumlarda yüksek tansiyonunuzu kontrol altına alacağınızı belirleyebilirsiniz.

Büyük Tansiyon Küçük Tansiyon Durum
140 90 Normal
141-159 91-54 Sınırda
160 95 Hipertansiyon
 

Hipertansiyonda Beslenme Nasıl Olmalı?

 

Hipertansiyon (yüksek tansiyon), kan basıncının normalden daha yüksek seviyelerde olması durumunu ifade eder. Hipertansiyonunuz varsa, olabildiğince obeziteden uzak durup, aynı zamanda da tansiyonunuz olabildiğince normal seviyelerde olması gerekir. Bunun için beslenme düzeninizi ve şeklinizi değiştirmeniz gerekir. Bunun için şu noktalara dikkat etmeniz gerekir;

 • Potasyum Alımını Artırın

Potasyum minerali özellikle yüksek tansiyon hastaları için oldukça önemli bir mineraldir. Çünkü kan basıncının düzenli olması aynı zamanda tansiyonunuzun da düzenli olmasını sağlar. Böylelikle hipertansiyon hastası olma riskiniz ortadan kalkar. Hipertansiyon riskini ortadan kaldırmak için Patates, avokado, ıspanak, muz gibi besinleri tüketmenizi öneririz.

 • Magnezyum İçerikli Yiyecekler Tüketmeye Özen Gösterin

Yüksek tansiyon sorunundan muzdaripseniz mutlaka magnezyum içeren ürünler tüketmelisiniz. Çünkü magnezyum içeren yoğurt, süt gibi ürünleri tüketmek kan basıncını kontrol altına aldığı gibi aynı zamanda damar sertliği sorununuza da iyi geleceğini söyleyebiliriz.

 • Tercihiniz Sağlıklı Yağlardan Yana Olsun

Genelde doymuş yağ olarak da bilinen yağlar hem kalp hem de  tansiyon dostu yağlardır. Tüketmiş olduğumuz zeytinyağı, fındık yağları gibi ürünler sağlıklı yağlardır. Bu nedenle özellikle bolca zeytinyağı tüketerek tansiyonunuzun yükselmesini engelleyebilirsiniz.

 • Lifli Gıdalara Sofranızda Yer Verin

Belkide birçoğumuzun bilmeden Sofralarında misafir ettiği lifli gıdalar tam bir kalp dostu bir besin grubudur. Kepekli ekmek, Havuç, Brokoli, Elma, Armut gibi besinlerde bolca bulunan lif sayesinde tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz. Böylece sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

 • Tam Tahıllı Gıdaları Bolca Tüketin

Birçoğumuzun severek tükettiği v sofralarında yer alan bulgur, arpa, yulaf ve çavdar tam bir kalp dostudur. Tansiyonu dengeleyen bu besinler, hipertansiyon hastaları için oldukça yararlı bir besindir. Bu nedendn tolayı mutlaka ipertansyon hastalarınınn beslenme retinlerinde yer alması gerekmektedir.

 • Kuruyemiş En Büyük Dostunuz Olsun

Atıştırmalık olarak  veya ara öğün olarak tüketmiş olduğumuz kuruyemişler de hipertansiyon açısından faydalı besinlerdir. Dozunda tüketilen kuruyemiş tansiyonu dengelerken aynı zamanda kezzet açısından da sizi mutlu etmektedir. Özellikle ceviz, badem, antep fıstığı ve ayçiçeği gibi kuruyemişler hipertansiyon hastalarının beslenmesinde yer almalıdır.

 • Bol Su İçtiğinizden Emin Olun

Vücudumuzun 4’te 3’nün sudan ibaret olduğunu varsayarsak, yaşamımız için oldukça önemli bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Gün içinde içeceğimiz 2 litre(8 bardak) su danı dolaşımını düzenlerken, aynı  zamanda da tuz alımını da azalmış olur. Böylelikle hipertansiyon riskinden  kurtulmuş olursunuz.

 • Bol Bol Meyve ve Sebze Tüketin

Hepimizin sofrasında bolca yer alan meyve ve sebzeler, yüksek tansiyon hastalarının beslenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Tansiyonu dengeleyen meyve ve sebzeler, yeterli posiyonlar şeklinde tüketildiğinde kan akışını düzenleyerek, hipertansiyon riskini ortadan kaldırır.

 • Porsiyonlarınızı Kontrol Altına Alın

Çoğumuz yemek yemeyi sevsekte kararında tüketilmeyen porsiyonlar kal ve damar sağlığına zarar vermenin yanı sıra hipertansiyon sorunun da yaşanmasına neden olur.  Bu sebepten dolayı uzman bir diyetisyen kontrolünde porsiyonlarınızı kontrol altına alarak, iyi bir kalp damar sağlığına sahip olabilirsiniz. 

Tansiyon Hastalarının Yememesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Tansiyon hastasıysanız ve yüksek tansiyondan muzdaripseniz sürekli olarak yediğiniz ve içtiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Hal böyle olunca hipertansiyonlu hastada beslenme oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Sizler için yüksek tansiyon hastalarının yememesi gerekenleri listediledik. Hipertansiyon hastalarının yememesi gereken besinler şunlardır;

 • Alkol ve Kafein Alımını Sınırlandırın

Alkol ve kafein alımı genel manada kalp ve tansiyon sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Tansiyonda dalgalanmalar yaratan bu ürünleri mümkün olduğunda tüketmemeye çalışmalısınız. Aksi halde yüksek tansiyon sorunları yaşayabilirsiniz.

 • Tuz Alımını Olabildiğince Azaltın

Yüksek tuz alımı tansiyonun ve böbreklerin düşmanıdır. Çünkü tuz vücutta kan basıncını artır dığından dolayı, direkt olarak hipertansiyon hastalığına davetiye çıkarmaktadır. İmkanınız varsa tuz kullanımını tamamen hayatınızdan çıkarmanın yanı sıra, günlük tuz alımını da kademeli bir şekilde azaltabilirsiniz.

 • Kızarmış ve İşlenmiş Yiyeceklerden Uzak Durun 

yüksek tansiyon hastaları için diyet listesinde asla yer almaması gereken kızarmış ve işlenmiş besinler oldukça zararlıdır. Kalp damarlarının yanı sıra, kilo alımınızda arttıran bu zararlı besinler hipertansiyon hastalığına da davetiye çıkarmış olur. Bu nedenle kızarmış ve işlenmiş besinlerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

 • Şarküteri Ürünlerine Karşı Dikkatli Olun

Özellikle pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi olan sucuk, salam ve sosis pek çoğumuzun masalarında ilk sırada yer almaktadır. İçeriğindeki doymuş yağlar, yüksek tuz oranları ve kolesterol direkt olarak yüksek tansiyonu tetiklemektedir. Bu sebeple mümkün olduğunca şarküteri ürünlerinden uzak durmalısınız.

Yüksek Tansiyondan Kurtulmanın Bir Diğer Yolu; Dash Diyeti

Hipertansiyonun Önlenmesi için Diyet Yaklaşımları olarak da bilinen DASH diyeti son dönemde adını yeni yeni duyuran bir diyet türüdür. Özellikle hipertansiyon hastalarının sıklıkla tercih ettiği bu diyet rutini, tansiyonu düşürmeye yardımcı olmanın yanı sıra kalp sağlığını desteklemek, kilo kontrolü yapmak ve genel sağlığı korumayı hedeflemektedir.
Düşük tuz alımını destekleyen dash diyeti, aynı  zamanda potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin alımının düzenli bir şekilde olmasını sağlayarak,  yüksek tansiyon hastaları için diyet listesi oluşturmaktadır. Bu diyet listesinde genel manada tuz alımını sınırlayarak, işlenmiş gıdaların tüketilmesini önlemektedir.
DASH diyeti sayesinde daha sağlıklı bir kalp sağlığına sahip olurken aynı zamanda hipertansiyon riskinden de kurtulmuş olursunuz. Bunun için yapmanız gereken tek şey yüksek tansiyon beslenme listenizi uzman bir doktor kontrolünde oluşturarak, sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

🥗Besin Grubu ⚖️Günlük Önerilen Porsiyon Miktarı
Tahıllar 6-8
Et(yağsız), tavuk, balık ve yumurta ≤6
Sebzeler 4-5
Meyveler 4-5
Düşük yağlı veya yağsız süt ürünleri 2-3
Yağlar 2-3
Sodyum 2300 mg
Kabuklu Yemişler/ Kurubaklagil 4-5 (haftalık porsiyon miktarı)
Tatlılar ≤ 5 (haftalık porsiyon miktarı)
 

Fedbox’ın Sağlıklı Diyet Paketleriyle, Tansiyonunuzu Kontrol Altında Tutun!

 

Fedbox’ın uzman diyetisyenler kontrolünde, profesyonel aşçılar tarafından oluşturulan diyet yemek paketleri, hipertansiyon hastaları açısından oldukça yararlıdır. Uzman diyetisyenlerin belirlemiş olduğu Doymuş yağ ve tuz oranlarına dikkat edilerek hazırlanan diyet yemek paketleri, kan basıncını düzenleyerek, tansiyonunuzu düzenlemektedir. Aynı zamanda kalp ve kolesterol ünüzü dengede tutarak, sağlıklı bir yaşama sahip olmanızı sağlarlar.

Sizde fedox’ın uzman ve profesyonel diyetisyenler eşliğinde hazırlanan tansiyon hastalarının yiyebileceği  yemeklerden oluşan sağlıklı diyet yemek paketleriyle sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tansiyon hastaları yumurta yiyebilir mi?
Evet, tansiyon hastalarının genellikle yumurta yemesinde bir sakınca yoktur. Yumurta, sağlıklı bir beslenme planının bir parçası olabilir ve tansiyon hastalarının da tüketebileceği besinlerden biridir. Ancak kolesterol seviyeniz yüksekse yumurtanın sarısını çok fazla tüketmemeniz gerekmektedir. Buna ek olarak yumurta yerken tuz dökmemeye çalışın. Çünkü tuz kolesterolün en büyük düşmanıdır. Bu hususlara dikkat ederek yumurta tüketimini ddozunda tüketebilirsiniz.
Tansiyon hastaları pirinç pilavı yiyebilir mi?
Evet, tansiyon hastalarının genellikle pirinç pilavı gibi besinleri tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız. Örneğin porsiyonlarınızı kontrol altında tutmanız ve kahverengi pirinç tüketmeniz gerekmektedir. Bununla beraber Pirinç pilavını daha besleyici hale getirmek için sebzeler, protein kaynakları tüketmeniz gerekmektedir.
Tansiyon hastaları greyfurt yiyebilir mi ?
Greyfurt ve bazı diğer turunçgiller, tansiyon hastaları için dikkatli tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Bunun için aşırıya kaçmadan tüketmeniz gerekebilir Bunun asıl sebebi greyfurtun içeriğindeki potasyumdur. Çünkü potasyum oranı yüksek besinler fazla tüketildiğinde böbreklere zarar verebilmektedir.Bu yüzden tansıyon hastalarını dikkat etmesi gerekir.
Tansiyon hastaları turşu yiyebilir mi?
Hipertansiyon hastalarının turşu tüketmesi pek önerilmemektedir. Çünkü turşu tuz ve sodyum açısından oldukça yüksektir. Böyle olunca turşu tansiyon oranını daha fazla yükseltmiş olur.
Tansiyon hastaları makarna yiyebilir mi?
Yüksek tansiyona sahip bireyler makarna tüketebilirler. Burada dikkat edilmesi porsiyonları sınırlandırılması ve yanında ek olarak sebze vb. içeriklerin olmasıdır. Bu durumda makarna tüketilmesinde bir sakınca yoktur.
Tansiyon hastaları sarımsak yiyebilir mi?
Tansiyon hastalarının sarımsak tüketimi konusunda doktorlarının önerilerini takip etmeleri önemlidir. Bunun için, Tansiyon ilaçları kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza sormadan tüketmeyin. Bunun yanı sıra tansiyon hastalığının yanı sıra kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, sarımsak tüketiminin ilaçlarıyla etkileşime girebileceği ve kanama riskini artırabileceği için sarımsak dikkatli tüketilmelidir.
Tansiyon hastaları kereviz yiyebilir mi?
Evet, tansiyon hastalarının genellikle kereviz tüketmesinde bir sakınca yoktur. Kereviz, düşük kalorili bir sebze olup, lif, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.Fakat Kereviz, potasyum içeriği yüksek bir sebzedir. Tansiyon hastalarının potasyum alımını kontrol etmeleri önemlidir, çünkü yüksek potasyum seviyeleri bazı tansiyon hastaları için sorun olabilir, özellikle böbrek fonksiyonları bozulmuş veya ilgili sağlık sorunları yaşayan bireylerde. Bunun yanı sıra çoğunlukla sap ve yaprak kısımlarının tüketilmesi faydalıdır. Ayrıca tüketirken mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ara
© 2023 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır