Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Hızlı Kilo Vermeni Sağlayan Etkili 15 Şok Diyet Listesi

Hızlı Kilo Vermeni Sağlayan Etkili 15 Şok Diyet Listesi

Kilo problemi günlük hayatta birçok kişinin hayatında sorun haline gelmiş bir durumdur. Bu sorun gün geçtikçe daha da büyümektedir. Gelişen teknolojiyle beraber bireyler daha az hareket halinde olduklarından, kilo problemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu sebeple bireyler daha hızlı sonuç elde edebilmek için şok diyetlere yönelmektedirler. Bahsi geçen yağ yakıcı şok diyetler kimi zaman kolay olsa da kimi zaman oldukça zorlayıcı olabiliyorlar.  Gelin hep beraber onlarca çeşidi bulunan yağ yakıcı şok diyetleri gelin yakından tanıyalım. Hepinize iyi okumalar dileriz.

 1. Alkali Diyeti

Alkali beslenme diyeti, en etkili şok diyet çeşitlerinin başında gelmektedir. Dünya çapında birçok kişi tarafından tercih edilen alkali diyet, Ph dengesini bozan kırmızı et gibi ürünler yerine,alkali yönden zengin besinlerin tüketilmesini destekleyen bir tür en popüler şok diyet türüdür. Alkali diyet rutini sayesinde, çok hızlı sürede kilo verilebilir. Böylelikle kısa bir süre de istenilen ve hedeflenen görüntüye erişilebilir. 

Alkali diyette genel olarak sebze ağırlıklı beslenildiğinden dolayı,  kalp ve kolesterol seviyesini dengede tutarak daha sağlıklı olunmasını sağlar. Fakat sınırlı türde besin tüketildiğinden, yağ ve protein girişi vücutta olmamaktadır. Bu durumda kişinin vücudunda olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle çok önerilmeyen bir diyet türüdür.

 1. GAPS Diyeti

Hızlı zayıflatan şok diyetlerden biri olan gaps diyeti, ani bir şekilde kilo alan bireylerin hızlıca kilolarını vermek için tercih ettikleri bir diyet yöntemidir. Gap diyeti genel olarak, bağırsak ve beyin sağlığı arasındaki ilişkiye dayalıdır. Bu yüzden daha çok bağırsak florasını düşürmek ve bağırsak iltihaplanmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Şok kilo verdiren bu diyet türünden çoğunluk olarak bağırsaklara iyi gelen, fermente gıdalar bunlar yoğurt, kimchi, turşudur. Ek olarak kemik suyu, fermente edilmiş sebzeler ve glisemik indeksli meyveler(elma, armut, kiraz, kavun, karpuz) gibi besinler tüketilmelidir.

Oldukça popüler olan ve çabuk kilo verdiren bu diyet bağırsaklara iyi gelmektedir. bağırsak florasını düzenlediğinden, bağırsakların emilimi hızlandırır ve daha iyi emilmesini sağlar. Ancak eksi noktaları da vardır. Örneğin karbonhidrat alımı sınırlı olduğundan, vücut ihtiyacı olan enerjiyi yeterince karşılayamaz. Bu durumda dengeli ve sağlıklı bir beslenmeyi ne yazık ki etkilemektedir. Eğer tercihte bulunacaksanız, kesinlikle doktor tavsiyesinde uygulamanızı öneririz.

 1. Candida Diyeti

Kolay şok diyetlerden biri olan Candida diyeti, oldukça rağbet gören bir diyet türüdür. İsmini vücutta bulunan bir mantar üründen alan Candida diyeti, vücutta bulunan mantar türünün neden olduğu enfeksiyonlara karşı korunmayı sağlar. Böylece  mantarın vücutta aşırı büyümesini engelleyerek, daha sağlıklı olmanızı sağlar. En etkili şok diyetlerden biri olan bu diyet türünde; Alkol, kafein,gluten ve aşırı şeker oranı yüksek besinleri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekir. Bunun yerine daha sağlıklı olan yeşil yapraklı sebzeler, tavuk ızgara gibi besinler, yoğurt ve bitki çayları tüketebilirsiniz.

Doğru uygulandığı takdirde kesin kilo verdiren Candida diyeti, pek çok kişi tarafından rahatlıkla yapılabilen bir diyettir. Bu diyet sayesinde, sindirim sisteminizin daha rahat ve daha düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca obezite sorunu yaşayan kişilerde önemli ölçüde gerileme görülmektedir. Eğer candida diyetini tercih edecekseniz, uzman bir diyetisyen eşliğinde yapmanızda fayda vardır.

 1. Patates Diyeti

Birçok diyetisyen tarafından önerilmeyen patates diyeti, buna rağmen sıklıkla tercih edilen en popüler şok diyet türlerindendir. Çok kısa sürede hızlı kilo vermenin hedeflendiği diyet türünde, ana öğün odağı patatestir. Patates, içeriğindeki yüksek lif ve düşük kalori yapısı nedeniyle, uzun süre tok tutar ve böylece daha az acıkmanızı sağlar. Bu diyeti yaparken patatese ek olarak meyve veya sebze tüketilebilinir. Böylelikle bir günde ortalama 800 ile 1200 arasında kalori alımı mümkündür.

Patates diyetini genel manada şeker hastalığı olan bireyler ve büyüme çağındaki çocuklar hariç herkes yapabilir. Fakat tüm öğünlerde tek tip bir beslenme olduğundan, vücudun ihtiyacı olan mineraller tam olarak karşılanmamaktadır. Bu yüzden dolayı da uzmanlar tarafından önerilmemektedir. 

 1. Elma Diyeti

Elma Diyeti
Patates diyetine benzer özellikler taşıyan ve kesin kilo verdiren bu diyet türünde, ana öğün odağı elmadır. Bu sayede elma öğünlerde çok fazla tüketilerek, hızlı bir şekilde kilo verimi hedeflenir. Elma diyeti genel olarak vücuda bir günde 1200 ile 1400 arasında kalori girmesini sağlar. Böylelikle de zayıflamayı destekler. Hızlı bir şekilde kilo vermeyi garanti eden bu diyet türünde, şekerli ve işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durulur. Fakat elma diyetinde öğünlerde elmanın yanında, sebze meyve veya kuruyemiş tüketilebilinir.

Elma diyeti genel manada herkes tarafından tercih edilebilir. Ama şeker hastası olanların ve büyüme çağındaki bireylerin tercih etmemesi gereken bir diyettir. Çünkü elma diyeti, tek tip beslenmenin olduğu bir diyettir. Bundan dolayı büyüme çağındaki çocuklar ve kalp hastası bireyler için uygun değildir. Eğer elma diyetini yapmak istiyorsanız, elma diyetini uzman diyetisyenler önderliğinde yapabilirsiniz.

 1. Atkins Diyeti

İsmini Amerikalı ünlü kardiyolog Dr. Robert Atkins’den alan atkins diyeti, son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir diyet türüdür. Bu diyet türü sayesinde, vücuda kademeli bir şekilde karbonhidrat girişi sağlandığı için aşırı yemek yeme isteği ortadan kalkar. Böylelikle hayalinizdeki fit ve ince vücuda kavuşmuş olursunuz. 

Çabuk kilo verdiren diyetlerin başında gelen Atkins diyeti, doğru ve kontrollü bir şekilde uygulandığında kan şekerini dengeleyip, aynı zamanda da kolesterol ve trigliserit düzenler. Böylece daha sağlıklı bir yaşama kavuşmanızı destekler. Atkins diyetini yapmadan önce kalp ve böbrek hastası olup olmadığınızı mutlaka kontrol ettirmeniz gerekir. Çünkü vücuda yüksek oranda doymuş yağ girdiğinden, kalbi çok ciddi bir şekilde tetikleyebilir. Eğer Atkins diyetini tercih edecekseniz, kesinlikle doktor tavsiyesinde uygulamanızı öneririz.

 1. 3+3 Diyeti

Özellikle yaz aylarında kısa sürede kilo verip daha fit kalmayı sağlayan  3+3 diyeti, 3 günlük periyotlar halinde yapılan ve çabuk kilo verdiren bir diyet türüdür. Bu diyet türünde, her 3 gün boyunca düşük kalorili bir beslenme rutini uygulanırken, arından 3 gün boyunca normal bir beslenme rutinine dönülür. Bu diyet rutini istenilen sonuç elde edilene kadar devam edilebilir. Fakat burada unutulmaması gereken en önemli nokta, 3+3 diyetinin sürdürülebilir bir diyet olmadığıdır. Bu yüzden de 3+3 diyetine uzun süre devam edilmemelidir. Aynı zamanda

3+3 diyetini yapmaya başlamadan önce  mutlaka bir uzmandan yardım almanızı öneririz. 

 1. Yumurta Diyeti

Elma ve patates diyeti gibi bir rutine sahip olan yumurta diyetinde, odak noktası yumurtadır. Daha çok hızlı bir şekilde zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği yumurta diyeti, bir kaç gün içinde 8-10 kiloya yakın kilo vermeyi vaad eder. Çünkü, düşük kalorili bir diyet olduğu için, hızlı bir şekilde kilo kaybını destekler . En iyi şok diyetlerden olan bu diyet türünde, tüm öğünlerde yumurta ve yardımcı ek gıdalar tüketilmektedir.

Uzman diyetisyenlerin temkinli yaklaştığı yumurta diyeti, pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Yumurtaya karşı alerjisi olan kişiler kesinlikle bu diyet türünü tercih etmemelidir. bu sebeple doktor kontrolünde diyete başlamalıdırlar.

 1. Lahana Diyeti

En hızlı zayıflatan şok diyetler arasında başı çeken lahana diyeti, yüksek posa ve düşük kalorili yapısından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Mineral bakımından da oldukça yüksek olan lahana, diyet yapan kişiyi uzun süre tok tutmaktadır. 1 hafta boyunca devam eden bu diyet türünün birçok faydası vardır. Örneğin; vücuttaki zararlı toksinleri vücut dışına atarak,  daha sağlıklı bir sindirim sisteminin oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde de pek çok hastalığa karşı vücut direncini arttırır. Lahana diyetini yaparken, her öğünde lahana çorbası ve lahana salatası gibi laha içerikli besinler tüketilmelidir. Bunun yanı sıra tatlı, şekerli, işlenmiş ve yüksek yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerekmektedi

Birçok kişi tarafından tercih edilen bu diyeti, uzman diyetisyen pek fazla önermemektedir. Çünkü tek tip beslenmeye dayalı bir diyet türüdür. Lahana diyeti yaparken  mutlaka profesyonel diyetisyenlerden  destek almanızı öneririz..

 1. Yoğurt Diyet

Yoğurt Diyet
5 günde 3 kilo verdiren yağ yakıcı şok diyet olarak da adlandırılan yoğurt diyeti, tek tip beslenmeye örnek bir diyet türüdür. Bu diyet türünde neredeyse tüm öğünlerde yoğurt  tüketilmesi hedeflenmektedir. Bunun yanında bolca su, meyve ve yeşil yaprak sebzeler de tüketilmesi gereklidir. Ve olabildiğince yüksek karbonhidratlı ürünlerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Böylece kısa sürede hızlı bir şekilde kilo verilmiş olur. 

Yoğurt diyeti vücudun toksinlerden hızlı ve kolay bir şekilde arınmamızı sağlar.  Fakat yoğurt diyeti laktoz intoleransı olan kişiler için uygun değildir. Eğer vücudunuzun yoğurt diyetine elverişli olduğunu düşünüyorsanız, bir diyetisyen gözetiminde yoğurt diyetini yapabilirsiniz.

 1. Hurma Diyeti

Besin yapısı açısından oldukça zengin olan hurma, kolay şok diyetlerde kullanılan bir besin türüdür. Çabuk ve hızlı yağ yakımına destek olan bu diyet türünde ana odak noktası hurmadır. Günlük metabolizmanıza göre ayarlanan hurma diyeti ile, uzun süre tok kalarak hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bunun nedeni ise hurmanın yapısında bulunan lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardır. 

Sindirim sisteminin düzgün işlemesine yardımcı olan bu diyet, çok uzun süre yapılmamalıdır. Çünkü tek tip beslenmeye dayalıdır. Bu tek tip beslenme şekli uzun vadede devam ettirilmemelidir. Bu nedenle uzman bir diyetisyen gözetiminde belli aralıklarda yapılmalıdır. 

 1. Dukan Diyeti

Dukan Diyeti
Son dönemlerde ünlü modellerin ve sanatçıların beslenme rutinlerinde yer alan Dukan diyeti, tüm dünyaca bilinen en etkili şok diyet yöntemlerinden birisidir. İsmini Fransız bir doktor olan Pierre Dukan’dan alan bu diyet türü, sağlıklı ve kalıcı bir şekilde zayıflamayı hedeflemektedir. Bu diyet türü genellikle 4 evreden oluşmaktadır. Bu evreler sırasıyla; Saldırı aşaması, Sebat aşaması, yavaşlaması aşaması ve stabilizasyon aşamasıdır. Saldırı aşaması ortalama 5 gün sürer ve bu beş gün boyunca sadece yüksek proteinli gıdalar tüketilmektedir. Sebat aşaması ise sırayla sadece yüksek proteinli gıdalar tüketilir ve haftada bir gün sadece protein tüketilir. Bu aşama, hedeflenen kiloya ulaşana kadar devam eder. Yavaşlama döneminde de Dukan diyetine daha fazla çeşitlilik eklenir ve yavaş yavaş sağlıklı karbonhidratlar eklenir. Diyetin son evresi olan stabilizasyon aşamasında ise, daha geniş bir yelpazede gıdalar tüketilir ve  hafta bir gün sadece protein tüketilir bahsi geçen bu aşama ömür boyu devam ettirilir.

Pek çok yönden avantajlı olan dukan diyeti, diyabet ve böbrek hastalığı olan kişiler tarafından yapılması önerilmektedir. Çünkü dukan diyetinde tüketilen besinler yüksek proteinli yapıya sahip olduğundan, hasta bireylerin sindirim sistemleri tarafından bu besinleri iyi bir şekilde sindiremeyebilir. 

 1. İsveç Diyeti

En etkili şok diyetlerden olan İsveç diyeti, 6 günden az olmamak kaydıyla 13 gün ile sınırlı olan bir diyet türüdür. Bu diyet rutinine göre  günlük 1000 kalorinin altındaki besinler tüketilmelidir. Bu sayede de hızlı bir şekilde vücuttaki yağlar yakılarak, hızlı bir şekilde kilo verilebilir. İsveç diyetinde genellikle kabuklu deniz mahsulleri, bitkisel yağlar, tahıllar su ve şekersiz çay, süt ve süt ürünleri gibi ürünler tüketilmelidir. 

İsveç diyetini yaparken mutlaka profesyonel bir destek almanız gerekmektedir. Çünkü orta yaş üzerinde yer alan, kalp sorunları yaşayan insanlar ve  bağırsak florasında sürekli sıkıntılar yaşayanlar için bu diyet türü pek uygun değildir.

Yukarıda listelenen "şok diyetler" kısa süreli ve olağanüstü zamanlarda yapmak zorunda kalsanız dahi, kesinlikle uzun vadede  uygulamamanız gereken diyet türleridir.Çünkü her birinin ayrı ayrı oluşturacağı sorunlar olabilir. Bunun sebeple yaşam standartınıza ve ihtiyacınız olan kaloriye göre uzun vadeli hem sağlıklı beslenip, hem de konforlu bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak diyet paketlerini değerlendirmenizi önermekteyiz. Sizde hemen Fedbox’ın kaliteli besinlerle hazırlanmış sağlıklı diyet yemek paketlerini sipariş vererek sağlıklı bir yaşama merhaba deyin.


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır