Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Hızlı Bir Şekilde Nasıl Kilo Alabilirim?

Hızlı Bir Şekilde Nasıl Kilo Alabilirim?

Kilo alamamanızın pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında iştahsızlık, yeme bozuklukları ve genetik faktörler gelmektedir. Yaşanan bu durumlar kişinin kilo alamamasına ve psikolojik açıdan hoşnutsuzluk durumunun yaşamasına neden olur. Bahsi geçen bu durumu yaşayanlar için özel olarak hazırladığımız “Hızlı Bir Şekilde Nasıl Kilo Alabilirim?” içeriğimizde; kilo almak isteyipte kilo alamayan, iştahsızlık sorunu yaşayan veya hedeflediği kiloya sağlıklı ve kısa bir sürede ulaşmak isteyenler için özel ipuçları hazırladık. Sizde sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, içeriğine göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Hepinize keyifli okumalar ve sağlıklı günler dileriz.

Hangi Durumlarda Kilo Almam Gerekir?

Kilo almak kişiden kişiye göre değişen bir durumdur. Kişinin istek ve arzusuna göre değişen bu durum bazı durumlarda zorunlu hale gelmektedir. Örneğin olası iştahsızlık sorunlarınız varsa veya metabolizmanın çok hızlı çalışıyor ise kilo almanızı öneririz. Çünkü olası iştahsızlık veya hızlı metabolizma durumlarında, hızlı bir kilo verimi yaşayabilirsiniz Bu yüzden de vücudunuzun ideal vücut kitle endeksine erişebilmesi adına kilo almanız gerekir.

Örneğin; vücut kitle indeksiniz 18,5 ve altı ise zayıf olduğunuzdan kilo alımına ağırlık vermeniz gerekir. Ancak 18,25 arasında ise, Normal bir kilodasınızdır. Bunun için kilo almanıza gerek yoktur. Eğer 25-30 veya 30 üstüyseniz, kilolu olduğunuz anlamına gelmektedir.

  •  18,5 ve altı: Zayıf
  • 18,5-25 arası: Normal
  • 25-30 arası: Hafif Kilou
  • 30 ve üzeri: Obez

Bununla beraber eğer profesyonel bir sporcu iseniz veya sporla ilgileniyorsanızda vücudunuzu geliştirip, kas arttırımı yapmak adına da kilo alımını artırmanız gerekmektedir. Böylelikle kas kütlenizde artış gözlemlenerek, daha güçlü bir vücut yapısına kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda sadece sağlık açısından değil, özgüveninizi artırmak ve dilediğiniz görünüme kavuşmak açısından da kilo alabilirsiniz. Bu durum özgüveninizi artırırken bir yanda da fiziksel açıdan daha ideal bir kilo da olmanıza yardımcı olur.

Yukarıda belirttiğimiz tüm bu durumlar sizin tercihlerinize bağlıdır. Bu yüzden dolayı kilo alımını gerçekleştirmeden önce mutlaka, profesyonel bir danışmanlık almanızı v düzenli bir diyet rutini oluşturmanız gerekir.

Kilo Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kilo alımını gerçekleştirirken belli noktalara mutlaka dikkat etmenizi öneririz. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo alarak, istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Öncelikli kilo alımı yaparken kesinlikle umutsuzluğa düşülmeli ve gerçekçi hedefler belirlenmeli.
  • Kilo alımı yaparken öncelikli olarak, vücut kitle endeksinizi kontrol ettirmeniz gerekir. Bu doğrultuda günlük almanız gereken kalori miktarını belirlemiş olursunuz.
  • Bunun yanı sıra günlük almanız gereken kalori miktarını karşılamadığınız takdirde diğer günler bu açığı kapatmak ekstra kalori alımına özen göstermelisiniz.
  • Kilo almayı hedeflediyseniz mutlaka protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Bu durumda hem sağlıklı bir şekilde kilo almış hem de kas kütlenizi de desteklemiş olursunuz.
  • Buna ek olarak, kilo alımı hesabı yaparken kesinlikle gün içinde harcadığınız enerjiyi baz almanız gerekir. Bu doğrultuda harcamış olduğunuz enerji kadar, enerji almanız daha sağlıklı olur.
  • Son olarak öğünleriniz de yemek tüketirken, sıvı alımını yarı yarıya düşürmeniz gerekmektedir. Çünkü yemek yerken sıvı alınırsa, aşırı tokluk hissi meydana gelir. Buda kilo alımınızı sınırlamış olur.

Yukarıda belirttiğimiz konulara dikkat ederek, kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo alıp, hedeflediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Peki Kilo Almak İçin Hangi Besinleri Ne Kadar Tüketmek Gerekir?

Kilo almak isteyenlerin merak ettiği bir diğer soruda hangi besinden ne kadar tüketilmesi gerektiğidir. Bu konuda size referans olması adına, sizlere hangi besini ne kadar tüketmeniz gerektiği konusunda yol gösterici bir kalori cetveli oluşturduk. Bu cetvele bakarak neyi ne kadar yiyeceğinize karar verebilirsiniz.

Pirinç

Pirinç sanılanın aksine çok sağlıksız olarak bilinse de aksine yemiş olacağınız pirinç size hem enerji verip, aynı zamanda da kilo almanıza yardımcı olacaktır. Bu sebeple mutlaka akşam yada öğlen yemeklerinizde pirince yer verin.

Süt

Çocukluğumuzdan beri annelerimiz içmemiz için ısrar ettiği süt, sağlık açısından da kilo alımı açısından da iyi bir seçenektir. Kemik ve kas yapısına iyi gelen süt, özellikle gece yatmadan önce içildiğinde kilo alımını büyük ölçüde destekler. Kalorisi yüksek olan sütleri günde 1 litre olarak da öğünleriniz dağıtabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken bir noktada süte alerjiniz varsa sakın kullanmayın bunun yanında süt içerken kesinlikle yağsız süt kullanmayın. Çünkü bu tür sütlerin kalori oranı oldukça azdır.

Kuruyemiş

Evlerimiz sevilen atıştırmalıklarından olan kuruyemiş, kalori açısından oldukça yüksek ve zengin bir içeriğe sahiptir. Ara öğünlerde rahatlıkla tüketebileceğiniz kuruyemişleri bir avuç şeklinde tüketmenizde yarar vardır. Ancak fazla da aşırıya kaçmamanızı öneririz. Kilo alırken tüketeceğiniz kuruyemişler mutlaka yağ oranından zengin fındık, kaju, ceviz gibi ürünler olmalıdır.

Patates

7’den 70’e herkesin büyük bir zevkle tükettiği patates, şeker ve kalori bakımından oldukça zengin bir besindir. Tadıyla kendine hayran bırakan patatesi püre veya kızartma şeklinde tüketebilirsiniz fakat yağda kızartırken mutlaka doymamış yağ kullandığınızdan emin olun 

Yağlı Kırmızı Et

Damakları şenlendiren kırmızı et, sağlık açısından olduğu kadar kilo alımında da büyük önem ve fayda taşımaktadır. Özellikle yağlı halde olan kırmızı eti akşam yemeklerinizde tüketmeniz kilo alımında size büyük yarar sağlayacaktır. Böylelikle kısa sürede hedeflediğiniz kiloları alabilirsiniz.

Tam Yağlı Peynir ve Yoğurt

Protein ve kalsiyum bakımından zengin olan peynir ve yoğurtlar tam yağlı formunda tüketildiğinde kilo alımına büyük ölçüde yarar sağlamaktadır. Özellikle ara öğünlerde kuruyemişler ile tükettiğinizde kuruyemişteki yağ oranıyla dengeleyip, daha fazla kalori almanızı sağlarsınız. Bu yüzden sizlere önerimiz ya ara öğünlerde kuruyemişlerle, yada ana öğünlerde pilav vb. karbonhidrat bakımından zengin ürünlerle birlikte tüketmeniz.

Bitter Çikolata

Çikolata bilindiği üzere kalori bakımından oldukça yoğun bir yapıya sahiptir. Yağ bakımından da zengin olan çikolatayı özellikle bitter formunda tüketerek, kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu nedenle 23 günde bir defa ara öğünlerinizde bitter çikolataya yer verebilirsiniz.

Ekmek

Tahıl deposu olan ve sulu yemeklerin vazgeçilmezleri arasında yer alan ekmek, kilo veriminde tüketmemek ne kadar faydalıysa, kilo alımında da tüketmek o kadar doğrudur. Özellikle kahvaltıda veya öğlen yada akşam tükettiğiniz sulu yemeklerde makul ölçülerde ekmek tüketmenizde fayda vardır.

Besin

Kalori Oranı

Yağ Oranı

Bitter Çikolata

109 kcal

6.26 gr

Kırmızı Et

302 kcal

16.27 gr

Patates Kızartması

390 kcal

18.41 gr

Kaju

138 kcal

10.96 gr

Süt

153 kcal

8.25 gr

Pirinç

259 kcal

9.27 gr

Yoğurt

110 kcal

5.85 gr

Peynir

93 kcal

7.29 gr

Fındık

151 kcal

14.58 gr

Ceviz

164 kcal

16.3 gr

Ekmek (Bütün)

714 kcal

6.45 gr

 

Peki Hızlı ve Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Kilo Alabilirim?

Birçok kişi kilo alırken merak ettiği şeylerin başında, sağlık ve aynı zamanda da hızlı bir şekilde kilo nasıl alırım gelmektedir. Bu konuda ufak tefek ipuçları sizin sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlar. Bu konuda sizler için hazırladığımız örnek besin rutinini kendinize örnek alarak, kendi beslenme rutininizi oluşturabilirsiniz. Bunun yanında sizlere önereceğimiz ufak önerilerle hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Örneğin, kalorili yemekler sizi zorlamaya başlayınca sıvı kalori alımına ağırlık verebilirsiniz. Bu sıvı besinler midenizde daha az yer tutacağı için midenize daha fazla kalori girmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda da midenizi daha az yoruş olacaktır.

Bunun yanı sıra su alımına da özen göstermeniz gerekmektedir. Bu durum mide hacminin artmasına yardımcı olacaktır. Fakat bunu yemek yerken yada yemek yemeden hemen önce yapmamanızı öneririz. Bu alışkanlığı diğer öğünüze bir iki saat kala yapmanız daha mantıklı olacaktır. Bu sayede her öğün mide hacmini daha da artmış olabilirsiniz.

Son olarak besinlerin kalorisini karıştırarak daha da artırabilirsiniz. Bu cümleden çok anlaşılmasa da bunu şöyle bir örnekle anlatabiliriz. Örneğin köfte yaptığınızı düşünelim. Köfte normalde kalorili bir gıdadır. Fakat bunun kalorisini daha da artırmak için, köfte harcına fazladan ekmek ve yulaf unu katabilirsiniz. Bunun yanında yapmış olduğunuz makarnaya kıyma ve tam yağlı kaşar peynir ekleyerek besinlerin kalori oranlarını daha da artırabilir. Böylelikle kilo alabilirsiniz.

Sabah

Kalori

Yağ

200 ml Süt

128

7

50 gram Yulaf

178

3

4 adet bütün Yumurta

300

21

2 dilim Peynir

142

11

1 adet Elma

78

0.5

Domates

19

0.2

Toplam

845

42

 

Ara Öğün      

Kalori

Yağ

2 adet Muz              

142     

    0.2

1 avuç Badem

256

24

Toplam

398

24.02

 

Öğle

Kalori

Yağ

Hindi Tavuk Göğsü/150 gr

164

1

Pirinç/200 gr

700

2

Brokoli/ 200 gr

52

1

Toplam

916

4

 

Akşam 

Kalori

Yağ

Hindi Tavuk Göğsü/150 gr

164

1

Nohut yemeği

519

28

Yoğurt 3 kaşık

80

5

Çoban Salata 100 gr

42

3

Toplam

805

37

Genel Toplam 

2966

106

 

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almak Artık Fedbox İle Çok Kolay!

Fedbox ile artık kilo almak çok kolay! Fedbox’ın profesyonel diyetisyenleri tarafından kalori hesaplaması yapılmış birbirinden lezzetli menüleri ile daha rahat bir şekilde kilo alabilirsiniz. Profesyonel aşçılar tarafından yapılan bu birbirinden sağlıklı ve lezzetli yüksek proteinli sporcu paketi ile hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Hemen siparişinizi oluşturarak dilediğiniz gün sayısınca, bu lezzetli tatlar ile kilo alımınızı destekleyin.


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır