Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Menopoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Menopoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Menopoz sağlıklı bir çok kadının yaşamış olduğu doğal bir süreçtir. Bu süreç boyunca kadınlar her ne kadar telaşlansalarda, sanılanın aksine korkulması gereken bir durum değildir. Bu durum genel olarak açıklamak gerekirse, kişinin artık regl döneminin sağlıklı bir şekilde sona erdiğini gösteren bir durumdur. Bu dönemde kişiler belli başlı şeylere dikkat etmelidir. Bunların başında ise beslenme gelmektedir. Menopozda beslenme oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü bu dönemde kadınların metabolizmasında belli başlı değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimlere vücudun uyum sağlayabilmesi için de beslenme rutinlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktada sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte menopozda beslenme ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Menopoz Nedir?

Menopoz genel olarak 45 ila 55 yaşları arasında ortaya çıkan ce sağlıklı olan her kadının doğurganlık döneminin sona erdiği ve adet döngüsünün tamamen  durduğunu gösteren bir dönemdir. Bu dönemde yaşanan en belirgin özellikler; aniden beliren sıcak basmaları, gece artan terlemeler, uyku sorunları, kemik yoğunluğundaki azalmalar olarak sıralayabiliriz. Bahsi geçen bu dönemde kadınlar mutlaka başta beslenme rutinleri olmak üzere birçok konuya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Neden Menopoz Döneminde Yediklerimize Dikkat Etmeliyiz?

Neden Menopoz Döneminde Yediklerimize Dikkat Etmeliyiz?

Menopoz döneminde belki de en dikkat edilmesi gereken şeylerin başında şüphesiz, menopozda beslenme rutinleri gelmektedir. Çünkü bu dönemde kadınların vücutlarında çok fazla hormonal değişimler gözlemlenmektedir. Bu değişimlere hem vücudun uyum sağlayabilmesi, hemde oluşabilecek menopoza dayalı sağlık sorunlarının azalması için menopoz döneminde beslenmeye menopoz öncesi dönemden daha da fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Kalp Hastalıkları

Menopozla beraber kardiyovasküler kalp hastalıkları, menopoz öncesi döneme göre daha fazla artmaktadır. Bu yüzden dolayı hazırlanan yüksek lifli bir menopoz diyeti  kolesterol düzeylerini kontrol edilerek, kan basıncı dengelenmiş ve kalp sağlığı korunmuş olunur.

 • Kemik Erimesi

Menopoz dönemine girildiği andan itibaren, östrojen seviyeleri yavaş yavaş azalır ve bu durum kemik kaybına neden olurken, aynı zamanda osteoporoz riskini artırır. Bu nedenden dolayı, menopoza bağlı dönemde doğru beslenmeyle beraber yeterli kalsiyum ve D vitamini alınırsa, kemik sağlığının dayanıklılığı korunabilir.

 • Vücut Ağırlığı Kontrolü

Menopoza girildiği andan itibaren, hormonal değişiklikler baş gösterebilir. Baş gösteren bu değişimler, metabolizmayı çok fazla etkilemektedir. Bu sebepten dolayı da kilo alımına yatkınlık önceki dönemlere göre artabilir. Bu nedenle dengeli bir diyet ve düzenli egzersizle vücut ağırlığını kontrol edilerek, metabolizma sağlığı korunabilir.

 • Hormonal Denge

Menopoz giren rüm kadınlarda hormon seviyelerinde  değişimler gözlemlenebilir. Bu değişimler endişelenilmemesi gereken ve oldukça normal olan bir durumdur. Bu değişimlerin etkisini hafifletmek adına yapılan tüm beslenme rutinleri ve menopoz diyetleri, hormonal dengeyi desteklemeye ve menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

 • Genel Sağlık ve Yaşlanma Belirtileri

Menopoz dönemiyle birlikte bazı sağlık riskleri ve yaşlanma belirtileri normale göre biraz daha artabilir. Bu belirtileri azaltmak veya süreci daha da yavaşlatmak adına, mutlaka antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve diğer besin maddeleri düzenli bir şekilde alınmalıdır. Böylece tüm yaşlanmaya bağlı belirtileri etkileri azaltılabilinir.

Menopoz Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Menopoz Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Menopoz döneminde hem kalp hem de kemik sağlığını korumak adına tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü  menopoz döneminde vücudun dengesi korunmalı ve desteklenmelidir. Bunun için yediğiniz tüm besinlere dikkat edilip, uygun porsiyonlarda tüketilmelidir. Aşağıda listelemiş olduğumuz besinleri belirli porsiyonlarda  tüketerek, genel vücut sağlığını destekleyebilirsiniz.

4.Süt Ürünlerine Ağırlık Verin

Kemik sağlığını koruyan önemli besinlerin başında gelen süt ve süt ürünleri, menopoz döneminde de kemik sağlığını desteklemektedir. normal beslenme rutinlerinin yanı sıra, metabolizma diyetinde de gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Özellikle süt, peynir gibi süt ürünlerinlerine daha fazla ağırlık vermenizi öneririz.Çünkü kemikleri koruyarak, aynı zamanda da onarmaktadır.

Tercihiniz Sağlıklı Yağlardan Yana Olsun

Yağlar vücudun enerji deposu olmakla beraber, dengeli ve belli aralıklarda tüketilmediği takdirde kişiye zarar veren bir besin gıdasıdır. Bu besin gıdasını sağlık ve düzenli bir şekilde tüketebilmek için, zeytinyağı gibi daha doğal içeriğe sahip yağları tercih etmelisiniz. Bu yağlar vücudunuza fayda sağlayarak, güne daha enerjik bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır.

Tam Tahıllı Ürünlere Yer Açın

Günümüzden bu yana tahıl ürünleri ülkemizde özel bir yere sahiptir. Ülkemizin simgelerinden biri haline gelen tahıllar, menopoz döneminde tüketilmesi gereken en önemli besinlerin başında gelmektedir. Kalp hastalığına yarar sağlayan tahıllar aynı zamanda metabolizmayı düzene sokarak kilo kontrolüne de yardımcı olmaktadır. Bu nedenle mutlaka menopoz diyetleri başta olmak üzere tüm beslenme rutinlerinizde yer vermelisiniz.

Meyve ve Sebzeleri Beslenme Rutinlerinize Ekleyin

Meyve ve sebzeler günlük hayatımızın belki de şüphesiz en fazla tükettiğimiz besinlerden bir tanesidir. Bu besinleri yeterli düzeyde tükettiğimiz takdirde, menopoz sonrası dönemde yaşamış olacağımız yaşlanma etkileri gibi durumların önüne geçilmiş olunur. Bu nedenden dolayı her gün düzenli bir şekilde meyve ve sebze tüketilmesi gerekmektedir. Fakat bunu yaparken uzman diyetisyen kontrolünde yapmanız, size daha fazla olumlu sonuçlar sunacaktır.

Proteinli Besinleri Tüketmeye Özen Gösterin 

Proteinler tıpkı tahıllar gibi hayatımızın her döneminde sıklıkla tükettiğimiz besinlerdendir. Protein yapılı bu besinler, kas kütlesinin korunması ve kasları onarılması açısından ekstra yarar sağlamaktadır. Bu neden bağlı olarak mutlaka protein bazlı ürünlerin tüketimine ağırlık verilmelidir.  Bunun içinde kesinlikle baklagil ve soya ürünleri gibi ürünler bolca tüketilmelidir.

Fitoöstrojen İçeren Besinlere Sofranızda Yer Verin

Menopoz döneminde zamanla östrojen hormonunda azalmalar meydana gelebilmektedir. Bu azalmalar kadınlar üzerinde büyük etkilere yol açabilir. Bahsi geçen olası etkilerin hafifletilmesi içinde fistöstojen içeren besinler tüketilmesi gerekmektedir. Bunun içinde nohut, kabak, elma gibi besinler tüketilmelidir.

Menopoz Döneminde Fitoöstrojen İçeren Besinler Neden Tüketilmelidir?

Menopoz Döneminde Fitoöstrojen İçeren Besinler Neden Tüketilmelidir?

Fitoöstrojen, bitkilerde doğal olarak var olan bir bileşendir. Bu bileşen özellikler menopoz dönemindeki kadınlar için oldukça yarar sağlamaktadır. Sağladığı bu yarar sayesinde kadınların menopoz dönemini daha rahat geçirmesine olanak tanır. Çünkü menopoz sonrası dönemde, kadınların vücudunda doğuştan bulunan östrojen hormonu zamanla azalmaya başlar. Oluşan bu azalmalar ise kadınlarda belli başlı sorunlara yol açar. Fitoöstrojen de işte tam bu noktada yarar sağlamaktadır. Östrojen hormonu  azalmış vücutta, östrojen takviyesi sağlayarak, bireyin menopoz dönemini daha rahat geçirmesini sağlar. Bünyesinde fitoöstrojen barındıran besinler şu şekildedir;

 • Soya Ürünleri
 • Kuru Baklagiller
 • Keten Tohumu
 • Yulaf
 • Susam
 • Kuru Meyveler (Kayısı ve kuru erik gibi kuru meyveler)
 • Sebzeler (Brokoli, lahana, havuç, ıspanak gibi bazı sebzeler)

Menopoz Döneminde Hangi Besinlerden Kaçınılmalıdır?

Menopoz döneminde tüketilmesi gereken besinler kadar, kaçınılması gereken bazı besin türleri de mevcuttur. Bu besin türleri, menopozun etkilerini arttırabilir veya bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle aşağıda sizler için listelemiş olduğumuz besinlerin tüketimine dikkat ederseniz. rahat bir menopoz dönemi geçirebilirsiniz.

     1. Kırmızı Et Tüketimini Azaltın

Menopoza beslenme rutinlerine sıklıkla yer verilen kırmızı et, menopoz döneminde metabolizmaya oldukça fayda sağlamaktadır. Fakat her besinde olduğu gibi kırmızı ette çok fazla tüketildiği takdirde, menopoz döneminde kişiden kişiye göre değişen kalp hastalıklarının yoğun bir şekilde tetiklenmesine neden olur. Oluşan bu hastalıklarının yanı sıra, aşırı kilo alımına ve sindirim sorunlarının oluşmasına da sebebiyet verir. Bu yüzden dolayı menopoz diyeti başta olmak üzere, tüm beslenme rutinlerinde kırmızı et tüketimini dozunda tüketmenizde fayda vardır.

     2. Şeker ve Rafine İçeren Besinlerden Kaçının

Şeker ve rafine içeren besinler menopoz öncesi dönemde olduğu gibi menopoz sonrası dönemde de kişinin metabolizmasında zarara yol açabilir. Örneğin kişinin vücudunda insülinin etkisini artırabilir ve böylelikle  kan şekerinde dalgalanmalar meydana gelebilir. Bunların yaşanmaması için mutlaka şeker ve rafine içeren tüm olası besinlerin kullanımına sınırlandırma getirilmelidir. Bunun yerine daha sağlıklı besinleri tüketmeye gayret göstermeliyiz.

    3. Tuz Almamaya Özen Gösterin

Tuz normal dönemlerde olduğu gibi, menopoz döneminde de vücutta bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bunların başında da kilo kontrol sorunu gelmektedir. Tuz yapısı gereği çok fazla kalori alımını tetikleyen bir  yapıya sahiptir. Bu nedenden dolayı menopoz diyetlerinde tuz alımını almamaya veya sınırlamaya özen göstermenizi öneririz. Böylelikle hem kilo alımını düzenleyip, hemde menopoz döneminde meydana gelen ödem sorununu yaşamamış olursunuz.

    4. Çay, Kahve, Alkol ve Gazlı İçecek Tüketimini Sınırlandırın

Çay, kahve, alkol ve gazlı ürünler sağlıksız besinlerin başında gelmektedir. Bu besinler içeriğinde çok fazla kafein, asit ve bol şeker bulundurduğu için çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü bu besinler içeriği nedeniyle menopozun etkileri daha da arttırabilir. Örneğin kadınlar menopozlu olduğu dönemler de, sıcak basmaları, uykusuzluk ve sinirlilik gibi olası ya etkilerin artmasına neden olabilir. Bu sebeple de kafeinli ve asitli içeceklerin tüketimini sınırlandırmalısnız. 

    5. Baharatlı Yiyecekleri Olabildiğince Azaltın

Baharatlı besinler her ne kadar tatlarıyla bizler mest etsede fazla tüketildiğinde metabolizma ve mide hastalıklarına yol açabilir. Hal böyle olunca menopoza bağlı dönemde baharat kullanımı yarı yarıya sınırlandırılmalıdır. Bu sayede vücudun menopoz döneminde yaratmış olduğu etkiler azalttığı gibi, kişinin daha rahat bir dönem geçirmesine yardımcı olur.

Menopozdan Döneminde Başka Nelere Dikkat Edilmelidir?

Menopoz döneminin daha rahat ve risksiz geçmesi için beslenmenin yanı sıra sor, rutin kontroller gibi detaylara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkat ettiğiniz bu kontroller menopoz sürecinin daha konforlu geçmesine ve olası riskleri en minimum seviyeye indirir. Bu yüzden aşağıda sizin için hazırladığımız listeyi inceleyerek, menopoz  sürecini daha rahat geçirebilirsiniz. 

 • Menopoz Döneminden İtibaren Takviyeler Almaya Başlayın

Menopoz döneminde kemik dayanıklılığı azaldığından dolayı, takviyelere yavaş yavaş ağırlık verilmelidir. Fakat ağırlık verirken, hangi takviyeyi kullanmanız gerektiğine doktor kontrolünde karar vermelisiniz. Çünkü menopoz sürecinde herkesin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller farklılık gösterebilir. Bundan dolayı vücudun hangi vitamine veya minerale ihtiyacı varsa onu almanız daha uygun olacaktır.

 • Bitkisel Çaylara Şans Verin

Bitkisel çaylar her zaman vücudun gevşemesine, rahatlamasına ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına olanak tanır. İşte birçok özelliği bir arada barındıran bu bitki çayları menopoz döneminde süper kahramanlarındandır. Menopoz dönemindeki sıcak basmalarına, uykusuzluk sorunları gibi etmenlere anında etki eden bitki çayı, menopozda beslenme rutinlerinde ve menopoz diyetlerinde alternatif bir seçim olacaktır.

 • Egzersiz Yapmaya Biraz Daha Ağırlık Verin

Günlük yaşantımızda sağlık açısından önemli bir yer kaplayan egzersiz rutinleri, menopoz döneminde de çok büyük yarar sağlamaktadır. Özellikle menopoz sürecinde yaşanan kalp hastalıkları ve kemik/kas şikayetlerinin hafiflemesinde yardımcı olan egzersizler düzenli yapıldığı takdirde menopoz döneminin rahat geçmesine olanak tanır. 

 • Rutin Sağlık Kontrollerinizi İhmal Etmeyin

Kadınların menopoz öncesi dönemde olduğu gibi menopoz sonrası dönemde de rutinlerini ihmal etmemeleri gerekmektedir. Özellikle menopoz sonrası dönemde daha çok artı gösteren kadın hastalıkları, her ay düzenli bir şekilde kontrol edilmelidir. Bunun için özellikle güvenilir bir kadın hastalıkları uzmanına görünerek, Smear ve mamografi testi yaptırılmalıdır. Böylelikle olası hastalıklar erkenden teşhis edilerek, vakit gecikmeden tedavi edilebilir.

 • Sıvı Alımını Olabildiğince Arttırın

Sağlıklı yaşamın önemli formüllerinden olan sıvı alımı, günlük yaşantıda oldukça önem ar eden bir konudur. Bunun temel nedeni ise vücudumuzun %95’inin sudan oluşması olarak gösterilebilir. Eğer yeterli seviyede vücuda sıvı alımı yapılmazsa, ciddi tehlikeler ile karşılaşılabilir. Özellikle de menopoz sürecinde yeterli sıvı alımı yapılmadığı takdirde, olası terlemelerin ve vajinal kuruluğun artmasına sebebiyet verir. 

 • Kilo Kontrolünü Sağlayın

Sağlık açısından oldukça önemli olan kilo kontrolü aslına bakılırsa, küçük ama sağlık açısından büyük bir önem taşımaktadır. Herkesin ideal bir kilo endeksi vardır. Bu kilo endeksi sayesinde kişi daha rahat bir yaşam sürerken, aynı zamanda da psikolojik açıdan daha iyi hissetmesini sağlar. Buna ek olarak menopoz sürecinde kişinin kilo endeksini koruması, kişinin olası kalp krizine, kemik erimesi riski gibi sorunlara yakalanma oranını azaltmaktadır. Bu sebeple bir diyetisyen eşliğinde, menopozda beslenme rutinlerini doğru ve düzenli bir şekilde yürütere, ideal bir menopoz diyeti yapabilirsiniz.

Sİzlerde menopoz sürecinde daha rahat ve sağlıklı bir süreç geçirmek istiyorsanız, beslenmenin yanı sıra egzersizler ve sağlık kontrolleriyle iyi bir dönem geçirebilirsiniz. Ayrıca menopoz döneminde yapmanız gereken menopoz diyetiyle sağlığınızı koruyabilirsiniz. İşte bu noktada Fedbox’ın menopoz dönemine uyum sağlayacak diyet paketleriyle sizlerde sağlıklı bir menopoz dönemi geçirebilirsiniz.


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır