Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Ofis Çalışanları için Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ofis Çalışanları için Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çalışma hayatı günümüzün büyük bir kısmını kaplıyor. Sağlıklı beslenmek de ofis ortamında oldukça zor hale gelebiliyor. Yapılan iş ne olursa olsun öğle yemeği için dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle ofis çalışanları için öğle yemekleri oldukça önemli. Öğle yemeği sayesinde çalışanlar daha verimli, dinç ve enerjik hale gelir. Ayrıca kilo yönetimi sağlanır. Ofis ortamında sağlıksız beslenen ofis çalışanlarının yaşam kalitesi düşer ve iş verimi etkilenir. Bu haftaki blog yazımızda sizlerle “Ofis ortamında nasıl beslenilir?” sorusunun cevabını paylaşacağız.

Ofiste Sağlıklı Beslenmek Neden Önemlidir? Sağlıklı Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Ofiste yanlış beslenme ve bütün gün oturmak gibi hareketsiz yaşam biçimi hem sağlık problemlerine neden olabilir hem de dengesiz bir şekilde kilo almanıza neden olabilir. Ofis çalışanlarının kilo almalarına sebep olabilecek davranışları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kahvaltıyı atlamak
 • Ara öğün olarak abur cubur tüketmek,
 • Öğle yemeklerinde fast food tarzı yiyecekler tercih etmek,
 • Su yerine şekerli çay, kahve, meşrubat tüketmek,
 • Sürekli oturarak çalışmak örnek verilebilir.

İnsülin direnci, obezite ve metabolik sendrom gibi rahatsızlıklar bu tarz sağlıksız beslenmenin sonuçlarındandır. İş yerinde sağlıklı beslenmek önemlidir. Çünkü; yedikleriniz performansınızı doğrudan etkiler. Araştırmalar da sağlıklı beslenmenin çalışanların daha iyi konsantrasyona, odaklanmaya, yaratıcılığa ve hafızaya sahip olduğunu göstermektedir.  

İşte iş yerinde sağlıklı beslenmenin diğer faydaları ise şöyledir:

 • Daha az stres
 • Daha iyi hafıza
 • Daha iyi konsantrasyon ve 
 • Daha sağlıklı bir yaşam

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek için İpuçları

Yaşamımızın her alanında yeterli ve dengeli beslenmenin, sağlığımızı korumak için anahtar olduğu unutulmamalı ve çalışma ortamında bunu başarıyla sağlamak için aşağıdaki önerilere uymaya dikkat edilmelidir:

Pratik ve Sağlıklı Kahvaltılar Tercih Edin !

Ofis kahvaltıları genelde pastane ürünleri ile geçiştirilir. Bu sağlıklı bir davranış değildir. 1 su bardağı süt ve ceviz tüketebilirsiniz. Yoğurt içine meyve ekleyerek tüketebilirsiniz. 

Kuruyemiş Gibi Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin !

Ofis çekmecenizde abur cubur bulundurmak yerine sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Kepekli bisküvi, grisini, kuru kayısı, kuru incir, fındık ve ceviz gibi gıdaları tüketebilirsiniz. Bu gıdaları ara öğün olarak kullanabilirsiniz. Masa başı çalışanların kolay ulaşılabilir karbonhidrat içeriği yüksek kek, bisküvi, çikolata gibi atıştırmalıklar yerine süt, yoğurt, ayran, meyve, kuru yemiş gibi sağlıklı ara öğünleri tercih etmeleri kilo kontrolünü sağlamalarına yardımcı olacaktır.

Her 15 Dakikada Bir Hareket Etmeye Dikkat Edin !

Fiziksel aktivitenizi arttırmak önemlidir. 15 Dakikada bir bacaklarınızı, kollarınızı ve omuzlarınızı hareket ettirin. Şirket içinde asansör kullanmamaya çalışın.

Sağlıklı İçecekler Tüketin !

Çay, kahve, gazlı içecek ya da meyve suyu gibi içecekler tüketmek yerine ofis masanızda bir sürahi bulundurun. Gün içinde bol bol su tüketin. Yeşil çay gibi alternatifleri tüketebilir ya da rezene, adaçayı ve ıhlamur gibi bitki çayları içebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); kadınların günde 10 bardak, erkeklerin 14 bardak su içmesi gerektiğini belirtmektedir.

Ana Öğünleri Atlamayın!

Öğün atlamak, kan şekerindeki dengesizlik ve iştah kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle gün içinde 3 ana öğün atlanmamalıdır.

Sabah erken kalkıp atlanan kahvaltı, güne enerjisiz başlanmasına neden olur. Bununla birlikte enerji içeriği yüksek olan poğaça, açma, börek gibi kolay ulaşılabilen gıdalar yüksek karbonhidrat içerdikleri için, uyku ve yorgunluk hissi yaratacaktır ve kilo korunmasını zorlaştıracaktır. Protein içeren peynir, yumurta, domates, salatalık, zeytin, tam tahıllı ekmek ile yapacağınız kahvaltı gün içindeki iş verimini arttıracaktır.

İyi bir kahvaltıdan sonra sağlıklı beslenme için öğle yemeği seçimlerinize dikkat etmelisiniz. Öğle öğününde makarna, pilav, börek gibi fazla karbonhidrat içeriği yüksek besinler tüketildiğinde öğleden sonra yorgunluk ve konsantrasyonda bozukluk gibi belirtiler oluşabilir. Bu nedenle öğle yemeklerinde doğru dengelenmiş yiyecekleri içermelidir.

Günün yoğunluğunun ardından akşam eve gelince yenilen yemek en az gün içindeki öğünler kadar önemlidir. Akşam yemeğinde de yeterli ve dengeli beslenmek gece atıştırmalıklarının önüne geçecektir.

Öğün Atlamayın !

Öğün atlamamak çok önemlidir. Her öğünü sağlıklı bir şekilde tüketmenizi öneririz. Öğün atlarsanız beslenme düzeniniz bozulacaktır. Kendinizi aç hissedeceğiniz için performansınız düşecektir. 

İkramlara Hayır Deyin !

Ofiste herkes bir şeyler ikram eder. Beslenme düzeninizi bozmamak için bu ikramları geri çevirmelisiniz. Yoksa beslenme düzeniniz bozulacaktır. 

Ofiste Bugün Ne Yesem?

Ofiste ne yiyeceğinize bir türlü karar veremeyenlerden misiniz? Kurumsal yemek aboneliği ile bugun ne yesem derdine son verebilirsiniz.  Kurumsal yemek firmaları sizlere şu avantajları sunar:

 • Ofiste her gün lezzetli ve ekonomik beslenirsiniz. 
 • Sağlıklı beslenme düzeniniz olur. 
 • Her gün çeşitli yemekler tüketebilirsiniz. 
 • Isıtma işlemine gerek kalmadan sıcak yemek tüketebilirsiniz. 
 • Planlanmış menüler ile beslenebilirsiniz. 
 • Hijyenik ve kalorili öğünler tüketmiş olursunuz.
 • Kilo kontrolü yapabilirsiniz. 

Ofiste Gurme Yemek Servisi için Fedbox

Yukarıda bahsettiğimiz bütün önerileri uygulamakta zorlanabilirsiniz. Çünkü; ofis ortamı koşulları nedeniyle bazı durumlarda sağlıklı beslenmeye ulaşmak zor olabiliyor. Fedbox bu noktada gurme yemek servisi ile imdadınıza yetişiyor. Fedbox ofisinizde tüketmeniz için size planlanmış öğünleri sunarak saat ve öğün atlamadan sağlıklı beslenme imkanı tanımaktadır. Fedbox Sıcak öğle yemeği servisi ile siz de artık sağlıklı beslenebilirsiniz. Sıcak öğle yemeği örnek menümüze göz atabilir, dilerseniz sıcak öğle yemeği aboneliğinizi oluşturabilirsiniz.


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır