Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Regl Döneminde Tatlı Krizini Nasıl Önleriz?

Regl Döneminde Tatlı Krizini Nasıl Önleriz?

Sağlıklı her kadının menopoz dönemine kadar her ay döngüsel olarak yaşadığı bir süreçtir. Bu dönemde kadınlar sinir, stres, duygusallık, ödem, tatlıya düşkünlük, vücutta hassasiyet vb. durumlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Regl dönemindeki sık karşılaşılan ödem problemini engellemenin en etkili yolu tuz alımını azaltmaktır. Böylece regl öncesi vücutta sıvı tutulumu azalır ve daha az şişkinlik hissedebilirsiniz.

Regl döneminde kanamayla birlikte vücutta demir, magnezyum ve B6 vitamininde azalmalar görülmektedir. Özellikle yetersiz demir alımı yorgunluk, halsizlik, unutkanlık gibi sorunlara yol açabilir. Bu dönemde et, tavuk, balık, yumurta gibi demir içeriği yüksek besinler ile beslenmek bu problemlerin azalmasını sağlamaktadır.

Regl döneminde tatlı krizinin magnezyum eksikliğinden kaynaklanabileceği üzerine çalışmalar bulunmaktadır. Aynı zamanda regl döneminin ilk günlerinde hormon seviyelerinin değişmesine bağlı olarak, kan şekeri düşebilir ve karbonhidrat grubuna eğilim artabilir. Bu sebeple tatlı krizleri yaşanabilir.

Tatlı krizlerini önlemek için öneriler;

  • Tarçınlı süt
  • Hurma
  • Kuru kayısı
  • Kuru incir
  • Taze meyveler
  • Sütlü şekersiz tatlılar
  • Kuru yemişler…( Bu besinleri tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat edilmeli, sağlıklı olsalar bile yüksek porsiyonda tüketildiğinde kilo aldıracağı unutulmamalıdır. )

Her kadında olmamakla birlikte kabızlık sorunu da regl döneminde önemli bir sorun teşkil etmektedir. Bu durumu önlemek için lif oranı yüksek besinler tercih edilmelidir. Meyve, sebze, kuru baklagillerin lif içeriği yüksek olduğu için tercih edilebilir. Aynı zamanda sıvı alımını arttırmak bunların yanında yoğurt, kefir gibi probiyotik gıdalar ve probiyotik preparatlar kullanmak kabızlık durumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Regl döneminde kilo verme sürecindeyseniz eğer tartıdaki değerler doğru çıkmayabilir çünkü bu dönemde genellikle ödeme bağlı olarak vücuttaki sıvı artışı, tartıya kg olarak yansıyabilir. Bu nedenle motivasyon kaybı yaşamamak için regl döneminde tartılmayınız. Her ay yaşadığınız bu döngüsel süreçte kilo kontrolünü sağlamak için önerilen şekilde sağlıklı alternatifler ile bu dönemi daha kontrollü geçirebilirsiniz.


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır