Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Saate ve Yaşa Göre Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Rehberi

Saate ve Yaşa Göre Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Rehberi

IF diyeti olarak da bilinen ve neredeyse birçok yaş grubu tarafından da tercih edilen aralıklı oruç diyeti, son dönemde çok popüler bir hale gelmiştir. Bu popülaritesi yüksek olan diyet türü her ne kadar pek çok kişi tarafından tercih edilse de, belli yaş grubunun ve belli saat aralıklarında yapılması gerekmektedir. İşte bu yazımızda aralıklı oruç diyeti (ıf diyetinin) hangi saatler arasında ve nasıl yapacağını anlatacağız. Bunun yanında yaş aralıklarına göre IF diyeti önerilerinde bulunacağız. Şimdiden hepinize keyifli okumalar ve iyi günler dileriz.

Aralıklı Oruç Kimler İçin Uygundur?

Aralıklı oruç diyeti herkesin uygulamak istediği bir diyet türüdür. Ancak bu oldukça rağbet gören diyet türünü uygularken pek çoğumuz, kimler tarafından uygulanması gerektiğini bilmediğimiz için bazen tam istediğimiz sonuçları alamıyoruz. Bu nedenle IF diyetinin kimler tarafından uygulanması gerektiğini iyi bilinmesi gerekir. Genel olarak If diyeti;

 • Aralıklı oruç, kilo verme veya kilo kontrolü gibi sağlık hedeflerine ulaşmak isteyenler 
 • Diyabet veya insülin direnci gibi kan şekeri ile ilgili sorunları olanlar (Doktor gözetiminde)
 • Metabolik sendrom gibi durumlarla mücadele edenler
 • Konsantrasyon sorunu yaşayan veya konsantrasyonunu daha da artırmak isteyenler
 • Geleneksel diyet rutinlerinden sıkılmış
 • Ve fiziksel gelişimini tamamlamış, ergenliğini geçirmiş kişiler tarafından tercih edilebilir diyet türüdür. 

Bunun yanında IF diyet rutinini tercih etmemesi gereken bireyler de vardır Bunlar ise;

 • Hamile veya emzirme döneminde olan anneler
 • Şiddetli Kronik hastalıklarla mücadele edenler (astım, bronşit vb.)
 • Yeme bozukluğu sorunu yaşayanlar
 • Beslenme bozuklukları veya disordered eating belirtileri gösterenler
 • Rutin ilaç saatleri olanlar
 • Henüz büyüme çağında olan ve gelişimini tamamlamamış bireylerdir.

 Bu durumu yaşayan kişiler ise kesinlikle aralıklı oruç rutinini uygulamamaları gerekir. Aksi halde istenmeyen durumlar yaşanabilir. Bu nedenle mevcut durumları değişmeden yada doktor gözetiminde olmadan If diyetini yapmamalıdırlar.

IF Diyeti Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Hepimizin bildiği üzere IF diyeti oldukça popüler bir diyet haline gelmiştir. Bunun pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında kolay uygulanabilir olması gerekmektedir. Çünkü aralıklı oruç diyet rutini, geleneksel diyetlerde olduğu gibi belirli yiyecekleri sınırlamak veya özel yemek hazırlıkları yapmak zorunda bırakmaz. Bunun yerine belirli bir zaman diliminde yemek yeme ve belirli bir süre boyunca oruç tutmanız gerekir. Bu nedenle daha sürdürülebilir bir diyeti türü olmaktadır. 

Bunun yanı sıra IF diyeti, kilo verme veya kilo kontrolü hedefleri olanlar için etkili olabilir. Çünkü belirli bir zaman diliminde yemek yemeyi sınırlayıp, kalori artışını durdurduğu için kilo vermede etkili bir rol oynar. Bu nedenle de herkes tarafından tercih edilir bir diyet olmuştur. Aynı zamanda metabolizmik sağlığı desteklediği ve hücresel onarıma da yardımcı olduğundan tercih edilirliği gitgide daha da artmaktadır. Son olarak bu diyet türü, zihinsel netlik ve odaklanmayı da artırdığı için pek çoğumuzun popüler diyetleri arasında yer almaktadır..

Aralıklı Oruç Çeşitleri Nelerdir?

16-8-Aralıklı-Oruc

Aralıklı oruç rutinin belli başlı çeşitleri vardır. Bu çeşitler tamamen kişinin isteği ve metabolizma yapısına göre değişmektedir. Bu nedenle açlık saatinizi, metabolizmanızı ve isteklerinizi göz önünde bulundurarak, IF diyetine başlamanızı öneririz. İşte IF diyeti çeşitleri şunlardır;

1.16/8 Aralıklı Oruç

Oldukça popüler olan aralıklı oruç türlerinin başında gelen 16/8 IF diyeti, 24 saatlik zaman diliminde, 16 saatlik bir açlık periyodu ve 8 saatlik bir yeme periyodu olarak uygulanır. Bu nedenle günün büyük bir kısmında oruç tutulur ve yemek yeme penceresi kısıtlı bir süre ile sınırlanır. Bahsi geçen bu diyet çeşidin de, Açlık periyodu genellikle gece yemeği sonrası başlar ve sabah kahvaltısına kadar devam eder. Bu süre zarfında sadece su, siyah kahve, yeşil çay gibi düşük kalorili içecekler tüketilebilir. Yeme periyodu ise, genellikle öğle saatlerinden akşam yemeği vaktine kadar olan 8 saatlik bir zaman dilimini kapsar. Bu süre zarfında ise kişi, normal ve dengeli bir şekilde beslenebilir. 

2.14/10 Aralıklı Oruç

Aralıklı oruç diyeti çeşitleri arasında en zoru olarak bilinen 14/10 IF diyeti, genel olarak gün içinde 2 saat boyunca yemek yeme ve 14 saat boyunca açlık periyodu uygulama prensibine dayanmaktadır. Bu sebeple de çoğu kişinin temkinli yaklaşmasına sebep olmaktadır. Bahsi geçen bu diyet türünde, günlük 24 saatlik zaman diliminin 14 saati boyunca açlık periyodu olarak adlandırılır. Ve bu süre zarfı genellikle gece yemeği sonrası başlar ve ertesi gün öğle saatlerine kadar devam eder. Yeme periyodu ise, 2 saatlik bir zaman dilimini kapsar. Bu süre zarfında kişi, günlük kalori ihtiyacını karşılayacak şekilde dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Bu nedenle de öğünler genellikle iki saatlik bu zaman dilimine sığdırılmaya çalışılır.

3.18/6 Aralıklı Oruç

Bir diğer tercih edilen aralıklı oruç türlerinden olan 18/6 diyeti, gün içinde 18 saat boyunca açlık periyodu uygulayıp, 6 saatlik bir yeme periyodunu içermektedir. Bu beslenme yaklaşımında, günlük 24 saatlik zaman diliminin 18 saati boyunca açlık periyodu uygulanır. Bu süre zarfı genellikle, gece yemeği sonrası başlar ve ertesi gün öğle saatlerine kadar devam eder. Yeme periyodu ise 6 saatlik bir zaman dilimini kapsar. Bu süre zarfında kişi, günlük kalori ihtiyacını karşılayacak şekilde dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenir ve tüm öğünler 6 saatin içine sığdırılmaya çalışılır. 

4.12/8 Aralıklı Oruç

Sıklıkla tercih edilen 12/8 IF diyeti, 12 saatlik bir açlık periyodu ve 8 saatlik bir yeme periyodu uygulama prensibine dayanan bir beslenme modelidir. Bu yöntem, aralıklı oruç deneyimlemek isteyen ancak daha kısa bir açlık süresi tercih eden kişiler için ideal bir yöntemdir. Bahsi geçen bu yöntem de, kişi 24 saatlik zaman diliminin yarısı olan 12 saat boyunca aç kalır ve bu süre genellikle akşam yemeği sonrası başlar ve ertesi gün sabah kahvaltısına kadar devam eder. Yeme periyodu ise 8 saatlik bir zaman dilimini kapsamaktadır. Böylece kişi öğünleri genellikle bu 8 saatlik zaman dilimine sığdırmaya çalışır.

5. 5/2 Aralıklı Oruç

Ve son aralıklı oruç türlerinden olan 5/2 IF diyeti, haftanın beş günü normal bir şekilde beslenirken, diğer iki gün boyunca çok az kalorili veya kalorisiz yiyeceklerle beslenilmesini hedeflemektedir. Böylece kısa süreli sıkı oruç tutma dönemleri ile normal beslenme dönemlerinin birleşimini sağlar. Bu aralıklı oruç türünde, kişi haftanın beş günü boyunca normal bir şekilde beslenerek, günlük kalori ihtiyacını karşılayacak şeyler tüketir. Oruç tutma günlerinde ise az kalorili veya kalorisiz yiyecekler tüketilir. Bu, genellikle yaklaşık 500-600 kaloriye denk gelen bir miktarı ifade eder. Bu 500-600 kalorilik besinler genellikle sebze çorbası, salatalar veya hafif protein kaynakları gibi düşük kalorili ve besleyici gıdalardan oluşmaktadır.

Eğer sizde aralıklı oruç türlerinden birini tercih ediyor ama nasıl beslenmeniz konusunda bilgi sahibi değilseniz, if diyeti örnek menü sayfamızı ziyaret ederek, sağlıklı bir şekilde aralıklı oruç rutini oluşturabilirsiniz. 

Aralıklı Oruç (If Diyeti) Her Yaşa Uygun Mudur?

aralikli-oruc-her-yasa-uygunmudur

Aralıklı Oruç diyetine başlayanların sıklıkla merak ettiği soruların başında gelen “IF Diyeti her yaşa uygun mudur?” sorusu, birçok kişinin aklını kurcalayan bir sorudur. Bu sebeple bu soruya vereceğimiz cevap ise, her yaş grubuna uygun olmadığıdır. Çünkü gelişimini tamamlamayan veya metabolizması elvermeyen kişilerde, sağlıksal sorunlara neden olabilir. Bu nedene birçok yaş grubuna uygun olsa da, özellikle 40 yaş üstü, 45 yaş üstü ve 55 yaş üstü için biçilmiş birer kaftan durumundadır. Detaylı açıklamak gerekirse;

 • 40 Yaş Üstü için IF Diyeti

40 yaş üstü metabolizma hızının yavaşladığı, hücresel onarımın azaldığı ve artık yavaştan yaşlanma sürecine girilen bir evredir. Bu evrede metabolizma hızını artırıp, hücresel onarımı yükseltmek gerekir. Bunun yanı sıra yaşlanma sürecindeki etkileri de azaltmak gerekir. Bunun için lif kaynaklı besinler tüketip, protein alımını artırmanız gerekmektedir. Ayrıca sağlıklı yağlardan da faydalanmanız gerekebilir. Eğer sizde 40 yaşının üstünde bir bireyseniz ve IF diyeti yapmak istiyorsanız tercihinizi 18/6 diyetinden yana kullanmanızı öneririz.

 • 45 Yaş Üstü İçin Aralıklı Oruç

45 yaş kas kaybının iyiden iyiye kendini gösterdiği, Kalp sağlığına olabildiğince dikkat edilmesi gerektiği ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir evredir. Bu evrede kalp sağlığınıza titiz bir şekilde dikkat edip, kaybettiğiniz kas kütlenizi artırmanız gerekir. Bunun yanında bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeniz gerekmektedir. Böylece daha sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz. Bunun içinde , meyve, tam tahıllar, sağlıklı yağlar ve protein kaynaklarına ağırlık verilmesi gerekir. Eğer sizde 45 yaşında olup, daha dinç olmak için IF diyeti yapmak istiyorsanız, mutlaka 16/8 aralıklı oruç diyetini yapmanızı öneririz.

 • 55 Yaş Üstü İçin Aralıklı Oruç

55 yaşındaki bireylerde ise genellikle yaşlanma hızı artık artmış, hücresel onarım son bulmuş ve kalp sağlığı daha da önem kazanmıştır. Bu noktada yaşlanma hızını biraz daha minimize etmek ve hücresel onarımı tekrar harekete geçirip, kalp sağlığını düzenlemek için protein alımını yükseltip, yağ tüketimini azaltmak gerekir. Bununla beraber lifli besinlere de yönelim yükselmelidir. Bu doğrultuda 55 yaş için en doğru aralıklı oruç türü 12/8’dir. Bu sebeple 12/8 IF diyetini tercih edebilirsiniz.

Hangi Yaşta Olursanız Olun Fedbox’ın IF Diyeti Paketleri İle Formda Kalın

Fedbox’ın birbirinden leziz ve birbirinden sağlıklı IF dşyetş paketleri ile her yaşta formda kalmak artık çok kolay! Uzman diyetisyenler eşliğinde, profesyonel aşçılar tarafından hazırlanan aralıklı oruç paketleri, Vücudunuzun ihtiyacı olan kalori oranına göre belirlenmektedir. Bu özellik sayesinde gün içinde ihtiyacınız olan kalori ihtiyacını karşılamış olup, güne daha zinde ve enerjik bir şekilde başlayabilirsiniz. 

Sizde vücut kitle indeksinize uygun aralıklı oruç diyeti yemek paketini sipariş vererek, her yaşta fit ve sağlıklı bir görünüme sahip olabilirsiniz. 


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır