Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Bağırsak Florasını Bozan 5 Alışkanlık

Bağırsak Florasını Bozan 5 Alışkanlık

Bu yazımızda bağırsak florasını bozan 5 alışkanlık hakkında bilgi vereceğiz. Bu hassas dengeyi koruma yollarını öğreneceksiniz.

 

Bağırsak florasını bozan 5 alışkanlık hakkında bilgi edinmek isteyenler yazımızı okuyabilir. Sindirim sistemimiz ve özellikle bağırsak, birlikte bakteri florasını oluşturan birçok mikroorganizma tarafından kolonize edilir. Bu yüzden son derece önemli olan bu konu alışkanlıkların kontrol edilmesi açısından önemlidir.

 

Çeşitli kıvrımlar, villuslar, mikroviller ve kriptler düzleştirilirse , bağırsak mukozasının yüzeyi yaklaşık 200 m²'ye eşittir. Ve müstehcen sayılar burada bitmiyor. Aslında, insan bağırsağında, hem anaerobik, esas olarak kolonda bulunan hem de özellikle ince bağırsakta yoğunlaşan aerobik olmak üzere yaklaşık 400 bakteri türü vardır.

 

Bakteri florasına ek olarak, bağırsaklarımızda, denge koşullarında herhangi bir patojenik etki göstermeyen mantarlar, clostridia ve virüsler vardır. Bu denge bozulduğunda aşağıdaki 5 problem ortaya çıkar.

 

  1. Alkol

 

Alkol tüketimi bağırsak florasını bozan ilk etkenler arasındadır. Alkol kullanımına dikkat edilmediğinde bağırsak düzeni de kısa sürede bozulur.

 

2. Tek Yönlü Beslenme

 

Tek yönlü beslenerek kilo vereceğini düşünen bilinçsiz alışkanlık yüzünden de bağırsak florasını bozulabilir. Bu durumda bağırsak florasını bozan 5 alışkanlık arasında aslında en önemlisi alkol kullanmak gibi tek yönlü beslenmektir.

 

3.Stres

 

Stres birçok psikosomatik soruna neden olmakla birlikte bağırsak bakterileri açısından da son derece zararlıdır. Bu yüzden bağırsak florasının sağlığı açısından önemli olan stresin kontrol altında tutulması da oldukça önemlidir. Sağlıksız alışkanlıklar söz konusu olduğunda bağırsaklardaki sağlıklı bakteriler koruyucu görevini yerine getiremez.

 

4.İşlenmiş Gıdalar

 

Bağırsak florasına düşman olanlar arasında işlenmiş gıdalar da ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle kefir gibi dost gıdalar dışında paketlenmiş abur çukurların tüketilmesi son derece zararlı olabilir. Bu gıdaların tüketilmesi halinde birçok kişide olduğu gibi sizde de çok sayıda mide ve bağırsak problemi olabilir.

 

 

5.Antibiyotikler

 

Şeker gibi antibiyotik yutanların bağırsak florasının sağlıksız olması kaçınılmazdır. Her rahatsızlıkta antibiyotiğe hücum eden biriyseniz bağırsaklarınız sizi yarı yolda bırakabilir. Bağırsak florasını bozan 5 alışkanlık değiştirmeniz zor değildir.

 

Size özel paketlerimizle sağlıklı beslenmeye hemen başlayabilirsiniz.

 


© 2022 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır