Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Şok Diyet Nedir

Şok Diyet Nedir

Kilo vermek pek çok dinamiği içerisinde barındıran ve disiplin isteyen bir süreçtir. Bu sürecin başında olan pek çok kişi hızlı biçimde zayıflamanın yollarını arar. Fakat mühim olan sağlıklı şekilde kilo vermektir. Çünkü yanlış uygulamalar yüzünden hem bünye yorgun düşebilir hem de verilen kilolar hızlıca geri alınabilir. Farklı diyet listeleri popülerliğini sürdürürken şok diyet kavramı da günlük yaşama yerleşmiştir. Bazen beklenen özel bir davet, düğün ya da kutlamaya hızlı biçimde hazırlanmak istenir. Şok diyetle zayıflama yöntemleri de bu noktada devreye girer.

Şok diyet içeriği her uzmana ve uygulayıcıya göre değişir. Enerji miktarı çok düşük olan şok diyetler sağlık için tehlikeli olabilir. Uzun süreli ve ısrarlı devam ettirilirse böbrek yetmezliği gibi kalıcı organ hasarları yaratabilir. Bu yüzden bir uzmanla ilerlemek her zaman vazgeçilmez unsurdur. Şok diyet kişiye özel sonuçlar yaratan bir beslenme sistemidir. Şok diyet programı bitince eskiye hızlıca dönmek bünyeyi hırpalar ve kiloların hızlıca geri alınmasına sebep olur. Şok diyetin kalıcı etkileri ve hızlı zayıflama etkisi ünlülerin de ilgisini çekmektedir.

Şok diyetin sağlığa zarar vermemesi için kendi içinde dengeli olması gerekir. Şok diyet 3-5 gün aralığında tamamlanır. Fazla kilolu kişilerde bir detoks etkisi sağlar. 5 günlük bir şok diyet listesinde ilk 3 gün sabah, öğle ve akşam haşlanmış patates tüketilir. Daha sonra 4. güne geçildiğinde haşlanmış patates yemeye devam edilir. Fakat bu beslenme elma, portakal, armut ve mandalina gibi meyvelerden biri ile desteklenir. Akşam yemeğine ise 1 adet haşlanmış tavuk budu ilave edilir. Son aşamada 5. güne gelindiğinde haşlanmış patates, meyve ve salata tüketilerek şok diyet tamamlanır.

Çok uzun günlerde tek tip beslenmeye dayalı olan şok diyetler tercih edilmemelidir. Şok diyete başlanmadan önce içeriği ve kişiye uygun olup olmadığı uzman yardımıyla analiz edilmelidir. Şok diyet olsa dahi beslenme programında et, meyve ve yeşilliğe yer verilmelidir. Çünkü tek tip beslenme vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirir ve kilo vermeyi yavaşlatır. Hem metabolizmayı hızlandıran hem de az yiyerek kilo verilmesini sağlayan şok diyetler tercih edilmelidir.


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır