Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Vücuttan Ödem Atmanın En Etkili Yolları

Vücuttan Ödem Atmanın En Etkili Yolları

Vücudumuzda pek çok nedenden dolayı şişlikler meydana gelebilmektedir. Ödem olarak da bilinen bu şişlikler; Sağlıksız beslenme, alkol kullanımı, hamilelik, menopoz gibi durumlar sonucunda oluşmaktadır. Meydana gelen bu durum, vücutta aşırı şişliklere ve ağrılara neden olmaktadır. Sizde bu tarz durumlardan şikayetçiyseniz ve ödem sorunundan nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, “Vücuttan Ödem Atmanın Yolları” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz. Böylelikle, ödemlerin nasıl oluştuğu hakkında bilgi sahibi olabilir ve ödemlerden hızlı bir şekilde nasıl kurtulabileceğiniz hakkında öneriler bulabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar ve iyi günler dileriz.

Vücutta Neden Ödem Oluşur?

Vücuttaki ödemlerin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında hamilelik, menopoz dönemi gibi durumlar gelse de çeşitli sağlık sorunlarından dolayı da ileri gelebilir. Örneğin; Kalp, böbrek ve karaciğer hastalıklarından hormonal değişikliklere, beslenme alışkanlıklarından yaşam tarzı faktörlerine kadar birçok etken, ödem oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle vücutta meydana gelen ödemin, temel sebebini anlayabilmek adına detaylı incelemeler yapılması gerekmektedir. Böylelikle vücutta oluşan, ödeme bağlı şişmelerin ana nedeni bulunabilir.

Hangi Bölgelerinde Ödem Meydana Gelir?

Vücudunuzun belli başlı birçok noktasında ödemler gelebilmektedir. Meydana gelen bu ödem özellikle bacak, karın, el, ayak bileği ve yüz çevresinde oluşabilir. Bahsi geçen bu bölgelerdeki ödeme bağlı şişmeleri şu şekilde giderebilirsiniz;

Bacaklarda Ödem Nasıl Giderilir?

Günümüzde sıklıkla rastlanan bacak bölgesi ödemleri, pek çok kişinin yaşadığı bir durumdur. Bu durum kişinin uzun süreli hareketsizliğinden, fazla tuz tüketiminden, kullandığı tansiyon ilaçlarından ve böbrek hastalıklarından dolayı oluşabilir. Sizde bu ve bu gibi benzer durumlardan dolayı bacaklarınızda ödem yaşıyorsanız, 

 • Öncelikli olarak bol bol hareket etmeniz gerekir. Böylelikle kan dolaşımınız aktif bir şekilde hareket ederek, bacaklardan kalbe doğru daha etkin bir şekilde kanın pompalanması sağlanır. 
 • Bunun yanı sıra bacaklarınızı yüksek bir yere kaldırarak dinlendirmek de, bacağınızdaki ödemi azaltmaktadır. Bunu yaparken bacaklarınızı olabildiğince yukarı kaldırıp, belli bir süre o şekilde kalmanız gerekmektedir. 
 • Aynı zamanda varis çorabına benzer sıkıştırma çorapları, bacaklardaki kan dolaşımını iyileştirerek, bacaklarda meydana gelen sıvı birikimini dindirip odem sorununu ortadan kaldırabilmektedir. Sizde belirtmiş olduğumuz bu tavsiyelere dikkat ederek, bacak bölgesindeki ödemlerden kurtulabilirsiniz.

Karın Bölgesindeki Ödem Nasıl Atılır?

karin-bölgesindeki-ödem-nasil-gecer

Genellikle hamilelik, alkol ve ilaç kullanımı gibi durumlardan dolayı meydana gelen karın bölgesi ödemleri, sanılanın aksine oldukça hızlı ve kolay bir şekilde geçirilebilir. Bunun için yapılması gerekenlerin belli bir rutin halinde ve düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Böylece karın bölgesinde oluşan ödemden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

 • Karın bölgesindeki ödemlerden kurtulabilmek adına ilk önce, vücudunuza yeterli seviyede su girdiğinden emin olmanız gerekir. Çünkü su vücuttaki fazla toksinleri atarak, göbek bölgesindeki ödemi ortadan kaldırır.
 •  Buna ek olarak tuz alımını sınırlandırıp, alkol ve kafein tüketimini azaltmalısınız. Bu sayede vücudun sıvı tutmasını azaltabilir ve ödemi olabildiğince hafifletebilirsiniz. 
 • Son olarak göbek bölgesini hedefleyen egzersiz hareketlerle, karın bölgesinde biriken sıvıyı azaltarak, ödem problemine kesin çözüm bulabilirsiniz.

Ellerdeki Ödem Nasıl Geçer?

Ellerde meydana gelen ödem farklı sebeplerden ötürü oluşabilir. Bu sebeplerin başında lenfatik sistem sorunları, dolaşım bozuklukları, böbrek hastalıkları ve kalp sorunları gelmektedir. Elinizde oluşan ödem problemini ortadan kaldırmak veya hafifletmek için aşağıda sizler için listelediğimiz önerileri uygulayabilirsiniz. Böylece elinizdeki sıvı birikimini azaltmış ve ödemi yok etmiş olursunuz.

 • Ödem oluşmuş eli dindirmek veya olabildiğince yüksekte tutmak, ödemden kaynaklı şişmeleri büyük ölçüde azaltır.
 • Ödem oluşmuş bölgeye sıcak ve soğuk kompres uygulamak, şişliğin azalmasına yardımcı olur. Çünkü soğuk ve sıcak kompres uygulamaları, kan dolaşımını hızlandırarak ödemi hafifletir.
 • Halk arasında sıkıştırma eldiveni olarak da bilinen destekleyici eldivenleri kullanmak, dolaşım sorunlarına bağlı olarak meydana gelen ödemleri dindirmekte, büyük etki göstermektedir. 

Ayak Bileklerindeki Ödem Nasıl Geçer?

Hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde karşılaştığı ve oldukça sık karşılaşılan bir durum olan ayak bileklerindeki ödem, çeşitli nedenlerle ortaya çıkmakta olup, günlük aktiviteleri büyük ölçüde etkilemektedir. Sizde bu durumdan muzdaripseniz zaman kaybetmeden aşağıda listelediğimiz önerileri uygulayarak, ayak bileğinizdeki ödemleri kısa sürede geçirebilirsiniz.

 • Ayak bileklerindeki ödemin çeşitli sebepleri olsa da, ortak bir tek çözüm yolu mevcuttur. Bu çözüm yolu da tuz tüketimini azaltmaktır. Azaltmış olduğunuz tuz tüketimi sayesinde, ayak bileklerinizde oluşan ödemi büyük oranda azaltabilirsiniz.
 • Ayrıca profesyonel ve uzman bir diyetisyen kontrolünde yapmış olduğunuz diyet rutini ile de ayak bileğinizdeki ödemleri atmanız mümkündür.
 • Son olarak uygulamış olduğunuz masaj rutini sayesinde ayak bileklerinizde biriken sıvıyı hareket ettirerek, ödemin dinmesini sağlayıp şişlikleri önleyebilirsiniz.

Yüzdeki Ödem Nasıl Geçer?

Yüz bölgesindeki ödemler, hamilelik ve ameliyat sonrası görülen en belirgin ödem çeşitlerinden birisidir. Yüzdeki bu ödem durumundan dolayı yüz bölgesinde aşırı şişkinlik ve ağrı oluşabilir. Oluşan bu durumdan kurtulmak için sizlere en etkili ve kolay yöntemleri listeledik. Listelenen bu yöntemler şunlardır;

 • Yüzünüzde olası bir ödem durumu oluştuysa, direkt olarak fazla tuz alımını kesmeniz gerekir. Çünkü aşırı tuz tüketimi, vücutta büyük ölçüde ödeme ve şişmelere neden olur. Bu sebeple tuz alımını sınırlandırmanız gerekir.
 • Buna ek olarak tuz tüketimini azaltmaya paralel olarak, su alımını çoğaltmanız gerekir. Bunun için sağlıklı bir yetişkinin kilo başına her gün yaklaşık 35 mililitre su tüketmesi gerekir. Böylece ödem atmanız daha da kolaylaşır.
 • Yeterli ve kaliteli uyku, vücudun toparlanmasına ve sıvı dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Böylelikle yüzdeki ödem sorununu da hızlı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Sağlıklı ve Hızlı Bir Şekilde Ödem Atmanın Yolları

saglikli-bir-sekilde-ödem-atma

Vücudunuzda baş gösteren ödem sorunu, vücuttaki sıvı birikiminden dolayı oluşmaktadır. Oluşan bu durumu uygulayacağınız basit ve etkili yöntemlerle kısa sürede geçirebilirsiniz. İşte ödemlerinizi atmaya yardımcı sağlıklı ve hızlı ödem atırıcı formüller;

Hamilelik Sonrası Ödem Atmanın Yolları

Pek çok kadının yaşamış olduğu bir durum olan hamilelik sonrası meydana gelen ödem sorunu, sanılanınn aksine oldukça basit ve hızlı bir şekilde çözülebilir. Gebelikten hemen sonra kendini gösteren bu ödem sorunu, bebeği emzirmeye kadar olan sürece dek devam etmektedir. Eğer bu süreci daha hızlı bir şekilde yürütmek istiyorsanız, 

 • Öncelikli olarak protein açısından zengin besinler tüketmeniz gerekir. Bunun için tercihinizi lezzetli ve farklı detoks suyu tariflerinden yana kullanabilirsiniz. Bu sayede hem sağlıklı beslenmiş hem de farklı lezzetler tatmış olursunuz. 
 • Buna ek olarak, spor rutinlerine öncelik vermeniz kaslarınızı çalıştırır. Böylece vücuttan ödem atmanız daha kolay bir hale gelecektir.
 • Aynı zamanda bebeğinizi sık sık emzirmekte, vücudunuzda meydana gelen şişmeleri ve ödem sorununu ortadan kaldırmaktadır. 
 • Olabildiğince tatlı ve tuzlu besinleri tüketmekten kaçının. Çünkü şeker ve tuz vücudunuzun daha fazla su tutmasına neden olacaktır.
 • Son olarak olabildiğince sık sık ama az az porsiyonlarla beslenmeye özen gösterin. Böylelikle vücudunuzdaki şişkinlikler azalmış olacaktır.

Yılbaşı Sonrası Ödem Atmanın Yolları

Yılbaşı geceleri eğlencenin hat safhada olduğu günlerin başında gelmektedir. Bu ve bu gibi özel günlerde bazen çok fazla alkol tüketilmektedir. Tüketilen alkol ertesi gün ödeme ve şişkinliğe neden olmaktadır. Oluşan ödemi etkili bir şekilde vücuttan atmak için listelediğimiz şeyleri yapmanız yeterli olacaktır. Böylece vücudunuzdaki şişkinliklerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

 • Yılbaşının ertesi günü kesinlikle bol miktarda yürüyüş yapmalısınız. Böylelikle vücudunuzdaki ödemlerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
 • Yılbaşından sonraki sabah kesinlikle meyve, yoğurt ve salata tüketimine ağırlık verin. Bu sayede vücudunuz su tutmamış olacaktır.
 • Tüm bunların yanı sıra tercihinizi programlarından yana kullanın. Böylece vücudunuzun sindirim sistemini daha hızlı kullanmış olursunuz.
 • Bu süreç boyunca ödem vücuttan tamamen atılana kadar, günde 2 bardak yeşil çay içmenizde fayda vardır. Çünkü yeşil çay metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Regl Döneminde Ödem Atmanın Yolları

regl-doneminde-ödem-atmanin-yollari

Kadınların her ay yaşamış oldukları regl dönemi, bireyin sağlıklı olduğuna işaret eden bir durumdur. Ancak bu durum da kişinin vücudu çok fazla su tutmaktadır. Bu yüzden dolayı da kişinin vücudunda şişkinlikler meydana gelebilir ve ödem problemi ortaya çıkabilir. Regl döneminde ödemlerinizden kurtulmak için şu noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

 • Regl döneminde olabildiğince bol su içmeniz gerekir. Çünkü su regl döneminde oluşan ödemi yarı yarıya düşürmektedir.
 • Adet döneminize 1- 2 hafta kala kafein ve alkolden olabildiğince uzaklaşmanız gerekir. Böylelikle vücudunuzda meydana gelebilecek ödemlerden kurtulmuş olursunuz.
 • Adet dönemine yakın veya adet döneminde mutlaka C vitamini tüketmeye ağırlık vermeniz gerekir.

Menopoz Döneminde Ödem Atmanın Yolları

Birçok kadının belli bir yaştan sonra yaşamış olduğu menopoz dönemi kişiden, kişiye göre değişiklik gösterse de genellikle 46-48 yaşından itibaren başlamaktadır. Herkeste farklı etkiler yaratan menopoz döneminde, yiyip içtiklerinize dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde vücudunuzun ödem tutması kaçınılmazdır. Sizde menopoz döneminde iseniz ve vücudunuzun ödem tutmasını istemiyorsanız, aşağıdaki önerileri dikkate alabilir veya detaylı bilgi sahibi olabilmek için "Menopoz Döneminde Beslenme Önerileri" içeriğimize göz atabilirsiniz.

 • Menopoza girdiyseniz ve vücudunuz da aşırı ödem meydana geldiyse, mutlaka Omega-3 yağ asitleri gibi anti-enflamatuar özelliklere sahip gıdaları tüketmeniz gerekir. Örneğin Balık, keten tohumu gibi kaynaklardan bu tür yağları almak faydalı olabilir. Böylelikle vücudunuzdaki ödem oranı gittikçe azalır.
 • Bu dönemde vücudunuza bolca sıvı girişi yapmasını sağlayın. Böylece vücuttaki sıvı oranını düzenleyerek, ödemin oluşmasını engeller.
 • Adet döneminde iseniz tüm bu sıraladıklarımızın yanı sıra, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeniz de önemlidir. Bu sebeple sık sık ama az az yemelisiniz.

Ameliyat Sonrası Ödem Atmanın Yolları

Pek çoğumuz çeşitli nedenlerden dolayı ameliyat olabiliyoruz. Olduğumuz bu ameliyatlar sonrasında vücudumuzun belli noktalarında ameliyattan dolayı ödem sorunu oluşabiliyor. Oluşan bu ödemleri kısa yoldan ve etkili bir şekilde atmak için aşağıdaki sıralanan noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

 • Ameliyat sonrası olası ödemleriniz varsa kesinlikle, vücudunuza soğuk buz kompresi uygulayabilirsiniz.
 • Bu dönem sonucunda bol bol meyve ve sebze tüketebilirsiniz. Bu noktada tüketiminin kolaylığı açısından detoks sularından yardım alabilirsiniz.
 • Her ödem durumunda olduğu gibi tuz alımını azaltabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzdaki ödem sorunu yarı yarıya azalmış olur.

Böbrek Hastalıklarında Ödem Atmanın Yolları

Böbrek hastalığı günümüzdeki en yaygın hastalıkların başında gelmektedir.  Özellikle pek çok hastalıklara davet çıkaran böbrek hastalığına yakalanmamak ve olası böbrek hastalığı durumunda meydana gelen ödemlerden kurtulabilmek adına şu noktalara dikkat etmeniz gereki. Bunlar;

 • Böbrek hastasıysanız ve vücudunuz da şişkinlikler baş gösteriyorsa kesinlikle protein alımına ağırlık vermeniz gerekir. Böylece  olası şişlikleriniz daha da azalmış olacaktır.
 • Böbrek hastalığına özgü bir diyet, vücuttaki sıvı dengesini korumaya yardımcı olabilir. Özellikle  Doktor veya diyetisyen tarafından önerilen detoks suları hem sıvı alımınızı desteklerken aynı zamanda da sağlıklı beslenmenize olanak tanır.
 • Son olarak böbreklerden kaynaklı el ve ayak şişmelerinde mutlaka tuz alımınızı olabildiğince sınırlandırmanız gerekir. Bu sayede olası el ayak şişmelerinin oluşmasını engellersiniz.

Polikistik Over Ödem Atmanın Yolları

polikistik-over-sendromunda-ödem
Kadınların sıklıkla yaşamış olduğu polikistik over sendromu,  androjen hormonunun çok fazla salgılanmasından dolayı meydana gelen bir durumdur. Bu durum sonucunda kişinin vücudunda ödem, sivilcelenme, tüylenme ve yağlanma gibi sorunlar yaşayabilir. Bu gibi olası durumları bertaraf edebilmek adına, şu adımları takip edebilirsiniz.

 • Polikistik over sendromu yaşıyorsanız öncelikli olarak uzman bir diyetisyen eşliğinde detoks programına katılmanızı öneririz. Böylelikle vücudunuz toksinlerden arınarak, ödeminiz azalmış olur.
 • Bu dönemlerde yeterli derece de spor yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.
 • Vücutta olası ödemlerin oluşmaması için stres yönetimini düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Aksi halde stresten dolayı ödem durumu daha fazla artabilir.

Alkol Sonrası Ödem Atmanın Yolları

Doğum günü, evlilik yıldönümü gibi bizler için önemli günlerde tüketilen alkol, tüketildiği günün ertesi sabahı ödemlerin oluşmasına neden olur. Vücutta şişkinliğe neden olan alkolün etkilerini vücuttan atmak için belli başlı etkili ama kolay çözümler vardır. Bu çözümler şu şekildedir;

 • Alkol sonrası mutlaka bol bol su için. Bu sayede vücudunuzdaki dehidrasyon desteklenmiş olur. Bu konuda detaylı bilgi alabilmek adına “Alkol Sonrası Detoks ve Diyet Önerileri”” içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
 • Alkol aldıktan sonra sabahın olabildiğince detoks suları ile desteklemeye çalışın. Böylece vücudunuzdaki sıvı alımını artırabilir. Aynı zamanda da sebze ve meyve takviyesini de sağlamış olursunuz.
 • Alkol alımından sonra vücudunuzun elektrolit dengesi bozulabilir. Bu nedenle de dengeyi kurabilmek adına mutlaka hindistan cevizi suyu gibi içecekler içmeniz gerekmektedir. 

Hızlı Ödem Söktürücü Şeyler Nelerdir?

ödem-sokturucu
Ödem problemi yaşayan herkesin ortak sorunu olan hızlı bir şekilde ödem nasıl atılır? sorusu, çok merak edilen ancak cevabı basit bir konudur. Bu noktada sizler için aşağıda hazırladığımız aşağıdaki önerileri uygularsanız, hızlı bir şekilde ödemlerinizden kurtulabilir ve toksinlerinizi kolay bir şekilde atabilirsiniz.

 • Ödem Söktürücü Yeşil Çaylar

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız ödem söktürücü yeşil çaylar, lezzet açısından da sağlı açısından da oldukça iyi bir seçenektir. Bunun için hem lezzet açısından alternatif bir çözüm olsun hemde, toksinlerden arınayım diyorsanız, her gün 2 bardak şeklinde tüketebilirsiniz.

 • Detoks Suları

Ödem problemlerine alternatif bir seçenek olan detoks suları, sağlık açısından oldukça faydalı ürünlerdir. Vücudu toksinlerden derinlemesine temizleyen bu detoks suları, belli sürede ve belli aralıklarda tüketilmesi gerekir. Bu nedenle aşırıya kaçmamanızı öneririz. Eğer bu konuda alternatif arıyorsanız, Fedbox’ın sıvı detoks paketini öneririz.

 • Potasyum Açısından Zengin Gıdalar

Pek çoğumuzun severek tükettiği muz, avakado gibi besinler ödemlerin azalmasına yardımcı olan bir numaralı besinlerdir. Bu besinler potasyum açısından oldukça zengin olduğundan, vücuttaki ödemlerin atılmasına yardımcı olur.

 • Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz rutinleri sağlık açısından birçok faydası olduğu gibi, vücuttaki ödemlerinde atılmasında büyük bir rol oynamaktadır. Bu noktada egzersizlerin düzenli ve doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu  yüzden egzersiz rutinlerinizi hep aynı saatte ve aynı süre zarfında yapmaya özen gösterin. Böylelikle birkaç hafta içinde ödemlerinizden kurtulmuş olduğunuzu göreceksiniz.

 • Masaj

Rahatlamanıza imkan tanıyan ve vücudunuzdaki ağrıların hafiflemesine yardımcı olan masaj rutinleri,vücudunuzdaki zararlı toksinlerin dışarıya atılmasına ve böylece ödemlerden kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Bu konuda kesinlikle uzman masörler ile çalışmanız gerekmektedir. Aksi halde ödemlerinizden kurtulamayabilirsiniz.

 • Stresi Azaltmak

Vücudun en büyük düşmanı olan stres, pek çok hastalığında habercidir. Vücuda büyük ölçüde zarar veren stresi azaltarak, vücudunuzdaki ödemlerden kurtulabilirsiniz. Böylelikle oluşan şişliklerden kolay ve etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.

 • Yeterli ve Düzenli Uyku Rutini

Birçok hastalığın oluşmasına dolaylı yoldan neden olan uyku, oldukça önemlidir. Bunun temel sebebi uykudayken hücrelerin yenilenip, güne daha sağlıklı bir şekilde başlıyor olmasıdır. Sizde dengeli bir uyku rutini oluşarak, ödemlerinizden arınabilirsiniz.

 • Tuz Tüketimini Sınırlandırmak

Oluşan ödemlerin en büyük dostu olan tuz, insan sağlığına oldukça çok zarar vermektedir. Bu noktada tuz alımınızı olabildiğince sınırlamanız gerekir. Bunun sonucunda vücudunuz su tutmayarak, el ve ayaklarınız ödemlerin meydana gelmesini engelleyebilirsiniz.

 • Sıvı Alımını Artırmak

Sıvı alımı ödem söktürme konusunda oldukça iyi bir seçenektir. Vücudun ödem sorununu ortadan kaldıran sıvı tüketimi ile daha fit ve konforlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Febox’ın Lezzetli Detoks Paketleri İle Ödemlerinizden Anında Kurtulun!

Sizde vücudunuzda meydana gelen ödemlerden ve şişkinliklerden şikayet misiniz? Ve ödemden dolayı el ve ayaklarınızda şişmeler mi meydana geliyor? Cevabınız “Evet” ise çözümü artık çok basit Fedbox’ın uzman diyetisyenler tarafından hazırlamış olduğu katı sıvı detoks paketleri ile bu sorundan ödemlerinizden kolayca kurtulabilirsiniz.

Katı-sıvı detoks, 3 günlük detoks ve 5 günlük detoks paketi seçenekleri ile toksinlerinizden kolayca kurtulabilir, vücudunuzun dehidrasyonunu kolaca sağlayabilir ve aynı zamanda da istemediğiniz kilolardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Birbirinden lezzetli tatlara sahip olan Fedbox’ın sağlıklı ve lezzetli katı sıvı detoks paketleri ile sağlıklı ve eğlenceli bir detoks rutinine merhaba diyin.


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır