Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Yaşa göre Kilo Nasıl Verilir?

Yaşa göre Kilo Nasıl Verilir?

Hangi yaşta olunursa olsun fit ve sağlıklı olmak, herkesin en büyük hayalidir. Bu yüzden dolayı yaş ayırt etmeksizin, profesyonel olmayan diyet rutinleri uygulanmaktadır. Ancak bu diyet rutinleri profesyonel olarak hazırlanmadığından dolayı bazen istenilen sonuçlar elde edilememektedir. Bunun temel nedeni, diyet rutinlerinde yaşa göre alınması gereken kalori miktarının göz ardı edilmesidir. Eğer uygulanan diyet rutinlerinde yaş etkeni göz önünde bulundurulursa, hedeflenen kiloya kısa sürede ulaşılabilir. Bu konuda sizler için hazırlamış olduğumuz “Yaşa Göre Nasıl Kilo Verilir?” içeriği inceleyerek, yaşınıza göre hızlı bir şekilde nasıl kilo vereceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Şimdiden hepinize keyifli okumalar dileriz. 

Yaşa Göre Kilo Vermek Neden Önemlidir? 

Yaşa göre kilo vermek gerek sağlık açısından, gerekse dış görünüş açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü yaşa göre kilo verildiğinde, kiloya bağlı olarak meydana gelebilecek hastalıklara yakalanma riski en minimum seviyeye indirilmiş olunur. Bunun yanı sıra, kişi psikolojik ve fiziksel açıdan kendini daha iyi hissedip, daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürer. Buna ek olarak, ilerleyen yaşlarda kişinin vücut metabolizmasında yavaşlamalar gözlemlenir. Gözlemlenen bu yavaşlamalar, metabolizmanın görevlerini yerine getirmesine engel olacağından dolayı, kilo kontrolü daha da zor hale gelir ve bu nedenden dolayı da kilo verimi desteklenmelidir.

Yukarıda bahsedilen tüm bu durumlar ilerleyen yaşlarda kişinin yaşam kalitesini düşürüp, zor ve sağlıksız bir yaşam sürmesine neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı, vakit kaybetmeden yaşınıza uygun bir beslenme ve spor rutini belirleyerek, yaşa uygun bir kilo verimi gerçekleştirerek, fit ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Yaşa Göre Kilo Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bulunduğunuz yaşa göre kilo verirken pek çok noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkat ettiğiniz bu noktalar kilo verimini kolaylaştırırken, aynı zamanda da verilen kiloların tekrar alınmasını engellemektedir. Bunun için öncelikli olarak yaşınızı da göz önünde bulundurulduğu bir boy ve kilo endeksi analizi yapılmalıdır. Yapılan bu boy ve kilo endeksi, sahip olmanız gereken kilo oranını belirlemektedir. Bu sayede yaşınıza uygun diyet rutini oluşturularak, sağlıklı ve kolay kilo veriminiz desteklenir

Yaşa göre oluşturulan bu diyet rutinleri genel olarak, bulunduğunuz yaşta almanız gereken kalori miktarını ayarlamaktadır. Çünkü her yaşta alınması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Örneğin 20’li yaşlarda alınması gereken kalori miktarı ile 60’lı yaşlarda alınması gereken kalori miktarı aynı değildir. Bunun temel nedeni, kişilerin yaş aldıkça ihtiyaç duyduğu kalori miktarında azalmaların olmasıdır. Bu sebeple 20 yaşındaki bir birey daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacağından dolayı daha fazla kalori alması gerekirken, 60 yaşındaki bir bireyde kalp damar gibi hastalıklar olabileceğinden dolayı daha az kalori alımı yapması gerekir.

20’li Yaşlarda Nasıl Kilo Verilir?

20’li yaşlarda pek çoğumuz dış görünüşümüzden dolayı sorunlar yaşamışızdır. Bu sorunları kendimizce gidermek adına sağlıksız diyetlere başvuruyoruz. Ancak bu çok sağlıksız bir durum bunun yerine profesyonel bir destek alıp, boy- kilo endeksine göre diyet rutinleri yapmak daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, yaşınıza uygun kalorideki besinleri tüketmeniz de önemlidir. Çünkü 20’li yaşlarda metabolizmanız oldukça hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle de kalori yakımınız daha kolaydır. Yüksek kalorili beslenerek hem sağlıklı beslenmiş olursunuz, hem de gün içinde açlık hissi yaşamamış olursunuz. Yüksek kalorili beslenirken, bunu spor ile desteklemeniz gerekir. Çünkü yüksek kaloriye sahip besinler, spor ile hızlı bir şekilde yakılarak istenilen görünüme kısa sürede kavuşulmanızı sağlar. Bunun yanı sıra bol su içerek vücudunuzdaki dehidrasyonu sağlamanız ve porsiyon kontrolünü de dikkat etmeniz gerekir.

20 Yaşında Kilo Vermek İsteyenler İçin Alternatif Diyet Listesi

20 yaşında iseniz hem sağlıklı hemde normalden biraz daha yüksek kaloriye sahip bir rutininizin olması gerekir. Bu diyet listeleri kişinin ağırlığına ve yağ oranına göre belirlense de, aşağıdaki örnek diyet listesini inceleyerek ilham alabilirsiniz.

Sabah

1 adet Yumurta

1 dilim Beyaz Peynir

4-5 adet Zeytin

Domates/ Salatalık/ Yeşillik

2 dilim Tam Tahıllı Ekmek

Ara Öğün

1 adet orta boy Armut

1 adet Galeta

Öğlen

Unsuz ve Kremasız 1 kase Mercimek Çorbası

Izgara Balık

Bol Salata

1 dilim Tam Tahıllı Ekmek

Ara Öğün

3 adet Kuru Kayısı 

1 su bardağı Süt

Akşam

1 tabak Zeytinyağlı Ispanak

1 kase Yoğurt (Kaymaksız)

Salata

1 dilim Tam Tahıllı Ekmek

Ara Öğün

3 adet Gün Kurusu

1 su bardağı Süt

30’lu Yaşlarda Kilo Vermek İçin Ne Yapılması Gerekir?

30’lı yaşlarda metabolizma son hızlı halini yaşamaktadır. Çünkü 30’lu yaşlardan sonra metabolizma giderek zayıflamakta ve işleyiş bakımından yavaşlamaktadır. Bu sebeple 30’lu yaşlarda yavaş yavaş kilo sorunları baş gösterebilir. Bu sorunlar 30’lı yaşlarda çok sorun yaratmasa da, yaş ilerledikçe daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle erken yaşlarda önlem almanız gerekebilir. Bu yaşlarda genelde ayva göbeği sorunları ve simit görünümü sorunu ortaya çıkabilir. Bunun için yapmanız gereken biraz daha tahıl ağırlıklı ve sebze ağırlıklı beslenip, alkol ve sigara alışkanlıklarına son vermek veremiyorsanız da bu davranışları sınırlandırmak. Bunun yaninda stres yönetimini iyi bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Bu sayede stresten kaynaklı yemek yeme sorununu da ortadan kaldırmış olursunuz. Böylece sağlıklı bir kilo verimi gerçekleştirebilirsiniz. 

30 Yaşında Kilo Vermek İsteyenler İçin Alternatif Diyet Listesi

30 yaşında bir diyet rutini belirliyorsanız, kesinlikle profesyonel bir diyetisyen desteğinde yaptırmanız gerekir. Bunun için almış olduğunuz kaloriler biraz daha sınırlanması gerekir. Aşağıda hazırlamış olduğumuz diyet rutinini örnek alarak, kendi diyet rutininizi diyetisyeniniz ile oluşturabilirsiniz.

Sabah

4 yemek kaşığı Lor ve Maydanoz

2 tane Ceviz içi

Salatalık/ Biber

1 dilim Çavdarlı Ekmek

Ara Öğün

5 adet yer fıstığı veya

1 çay bardağı beyaz leblebi

Öğlen

4 adet Izgara Köfte

Salata

1 su bardağı Ayran (tuzsuz)

6 yemek kaşığı Tam Buğdaylı Makarna

Ara Öğün

2 yemek kaşığı Probiyotikli Yoğurt

1 orta boy Elma

Akşam

4 yemek kaşığı Etli Taze Fasulye

1 kase Yoğurt (Kaymaksız)

4 yemek kaşığı Domatesli Bulgur Pilavı

Ara Öğün

1 adet Mandalina

40’lı Yaşlarda Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

40’lı yaşlar, kadın ve erkeklerin her anlamda ev verimli yaşlarıdır. Bu nedenle bu en verimli yaşları sağlıklı bir şekilde geçirilmesi gerekir. Bu yaşlarda artık vücut metabolizmanız yavaşlamaya başlar. Yavaşlayan bu metabolizma beraberinde kilo alımını da artırmaktadır. Özellikle göbek, bel çevresi ve kollarda kilo artışı net bir şekilde gözlemlenebilir. Bu kilo alımı zamanla daha fazla artarak obeziteye dönüşebilir. Bunun için lifli yapıdaki besinleri tüketmeniz gerekir. Çünkü lifli yapıdaki besinler, hem kilo alamınızı kontrol altında tutarken aynı zamanda da çabuk acıkma sorununuzu ortadan kaldırır. Bunu yaparken, biraz daha bel ve göbek, bel ve kol çevresine etki edecek spor rutinleri yapmanız gerekir. Çünkü kilo verirken aynı anda da sıkılaşmanızı da sağlayabilirsiniz. Böylelikle 30’lı yaşlarda arzuladığınız görünüme kavuşabilirsiniz.

40 Yaşında Kilo Vermek İsteyenler İçin Alternatif Diyet Listesi

40’lı yaşlarda hem sağlıklı hem de lezzetli menülerle kilo vermek istiyorsanız, aşağıda sizin için hazırlamış olduğumuz diyet listesini inceleyerek, fikir sahibi olabilirsiniz. Böylece sizde kendi listenizi oluşturabilirsiniz.

Sabah

1 kase Yoğurt (Kaymaksız)

2 yemek kaşığı Yulaf

1 dilim Ananas

Ara Öğün

3 adet Kepekli Bisküvi

Öğlen

2 adet Tavuk But (Izgara/ Fırın)

Salata

1 kase Cacık

1 dilim Kepekli Ekmek

Ara Öğün

1 su bardağı Süt ve 1 adet İncir 

Akşam

1 kase Tarhana Çorbası

1 adet Zeytinyağlı Enginar

1 yemek kaşığı Yoğurt

1 dilim Kepekli Ekmek

Ara Öğün

6 adet Çiğ Fındık

50 Yaşında Nasıl Kilo Verilebilir?

50’li yaşlar özellikle kadınlar açısından oldukça zorlu geçen bir yaştır. Bunun temel nedeni ortalama kadınların 50’li yaşlarda menopoza girmiş olmasıdır. 50 yaşında bir kadın menopoza girmesiyle beraber, metabolizma hızında büyük bir düşüş yaşanmaktadır. Bu durumda kadınların menopoz döneminden sonra daha fazla kilo almasına neden olur. Bu sebepten dolayı 50 yaşındaysanız ve menopoza girdiyseniz, düşük kalorili şeker ve tuz tüketiminin olmadığı bir beslenme stili benimsemelisiniz. Bunun yanında sizi zorlamayacak, daha basit spor rutinleri yapmanız gerekir. Böylelikle daha düz bir karına sahip olup, aynı anda daha dinç bir metabolizma işleyişine de sahip olabilirsiniz.

50 Yaşında Kilo Vermek İsteyenler İçin Alternatif Diyet Listesi

50 yaşında diyet listesinde pek çok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunu yaparken aynı zamanda da lezzetli olması gerekir. 50 yaşında sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, aşağıda sizin için hazırlamış olduğumuz örnek listeyi inceleyebilirsiniz.

Sabah

Dereotlu Omlet

4 adet Zeytin

1 dilim Tam Tahıllı Ekmek

Ara Öğün

1 adet Kivi

Öğlen

6 yemek kaşığı Kurubaklagil

1 kase Yoğurt

4 yemek kaşığı Bulgur Pilavı

Ara Öğün 

4 adet Çiğ Kaju

Akşam

1 kase Yoğurt Çorbası

6 yemek kaşığı Zeytinyağlı Brokoli

1 dilim Tam Tahıllı Ekmek

Ara Öğün

2 adet Kestane

60’lı Yaşlarda Nasıl Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

60’lı yaşlar kadın ve erkek içinde pek çok nedenden dolayı kritik yaşlardır. Bu oldukça kritik ve önemli yaşlar, kilodan kaynaklı sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur. Çünkü 60’lı yaşlardaki pek çok kişi kolesterol, kalp, tansiyon gibi sorunlar yaşamaktadır. Bu durumun yaşanmaması için hayvansal yağları olabildiğince kullanmayıp, bunun yerine daha bitkisel yağları tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda kırmızı et vb. kolesterol seviyenizi yükselteceğinden dolayı kesinlikle kırmızı et tüketimine sınırlama getirmeniz gerekir. Bunun yerine meyve ve sebze ağırlıklı beslenip, istenilen kilolara erişebilirsiniz. Son olarak metabolizmanıza uygun kalori alımını desteklemek, istediğiniz kilolara ve sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

60 Yaşında Kilo Vermek İsteyenler İçin Alternatif Diyet Listesi

60’lı yaşlar oldukça önemli yaşlardır. Bu nedenle diyet listelerinde az yağlı, tuzsuz ve şekersiz besinler yer alması gerekir. Bu nedenle kalori alımı en minimum düzeyde tutulmalıdır. Eğer sağlıklı bir diyet rutini istiyorsanız, aşağıdaki örnek diyet rutinini inceleyerek ön bir bilgi edinebilirsiniz.

Sabah

1 adet Haşlanmış Yumurta

1 dilim Peynir (Tuzsuz)

Salatalık/ Domates

1 Dilim Çavdar Ekmek

Ara Öğün

yarım Nar

Öğlen

Fırın Balık

Yeşillik Salatası

1 Dilim Çavdar Ekmek

Ara Öğün

2 adet Grissini

Akşam

1 kase EzoGelin Çorbası

Zeytinyağlı Türlü

1 kase Yoğurt (Kaymaksız)

Ara Öğün

1 küçük boy Muz

Fedbox İle Her Yaşta Zinde Kalarak, Hedeflediğin Kiloya Ulaş!

Feedbox’ın kişiye özel kalori oranlarıyla kilo vermek artık daha kolay!

İçeriğindeki zengin menüleriyle diyet yapanların büyük beğenisini toplayan Fedbox, kişiye özel kalori oranlarına sahip diyet paketleriyle sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, metabolizmanıza en uygun olan Diyet yemek paketi, IF Diyeti Aralıklı Oruç Paketi, Vejeteryan Yemek Paketi, 21 Günlük Reset programı menülerinden birini seçerek diyet rutinlerinizi daha da kolay hale getirmek. Bu diyet paketleri yaşınızın ihtiyacı olan kalori oranlarını maksimum düzeyde karşılamaktadır.


Fedbox yaşa özel kalori oranlarına sahip diyet yemekleriyle, hem vakit kaybetmemiş olursunuz, hemde bütçe açısından avantaj sağlamış olursunuz. Sizde hemen yaşınıza uygun kalori oranlarına sahip diyet paketini belirleyerek, sağlıklı ve mutlu bir diyet rutinine merhaba diyebilirsiniz.


Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır