Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp arama simgesine tıklayınız.
Ara Tutar 0.000,00
Toplam İndirim 000,00
Ödenecek Toplam Tutar 0.000,00

Yüksek Tansiyon Hastalarına Özel Beslenme Önerileri

Yüksek Tansiyon Hastalarına Özel Beslenme Önerileri

Yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon günümüzde pek çok kişinin sahip olduğu bir hastalıktır. Bu hastalık genel olarak, kan basıncının fazla olmasından kaynaklı meydana gelmektedir. İşte tamda bu noktada tansiyonu dengede tutabilmek adına beslenmenize oldukça dikkat etmeniz gerekir. Sizde tansiyon hastasıysanız ve nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda detaylı bilgiye sahip değilseniz, ”Yüksek Tansiyon Hastalarına Özel Beslenme Önerileri” adlı içeriğimizi inceleyerek beslenip kilo kontrolünü sağlayabilir, aynı zamanda da tansiyonunuz dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Hepinize şimdiden keyifli okumalar ve sağlıklı günler dileriz.

Yüksek Tansiyonda Beslenme Neden Önemlidir?

Hipertansiyon, olarak da bilinen yüksek tansiyon hastalığına sahipseniz, beslenmenize oldukça dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yüksek tansiyon hastalığına sahipseniz aynı zamanda kalp hastalığına , inme sorunlarına , böbrek sorunlarına ve diğer ciddi sağlık komplikasyonları yakalanma riskiniz daha da artabilmektedir. Bu nedenle, tansiyon hastasıysanız düzenli ve sağlıklı bir beslenme rutinine sahip olmanız gerekir. 

Bu noktada,yüksek tansiyon hastası olduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıdaki tabloyu inceleyerek hangi durumlarda tansiyonunuzu kontrol altına almanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Büyük Tansiyon Küçük Tansiyon Durum
140 90 Normal
141-159 91-54 Sınırda
160 95 Hipertansiyon

Yüksek Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

 

Yüksek tansiyon hastalığına sahipseniz mutlaka, aşırı kilodan uzak durmanız gerekir. Aynı zamanda da tansiyon seviyenizi olabildiğince normal seviyelerde tutmak için beslenme düzeninizi ve şeklinizi değiştirmelisiniz. Çünkü tansiyon hastalarının neleri tükettiği kadar nasıl tükettiği de önemlidir.  Bu konuda aşağıda sizler için listelediğimiz küçük noktalara  dikkat ederek, tansiyonunuzun dengede kalmasını sağlayabilirsiniz.

 • Potasyum Alımını Artırın

Eğer yüksek tansiyon sorunundan muzdaripseniz, kesinlikle Patates, avokado, ıspanak, muz gibi  potasyum açısından zengin besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü potasyum açısından zengin besinler  kan basıncınızı  düzenleyerek, tansiyonunuzun yükselmesini engeller. Bu besinleri tüketirken kızartma gibi pişirme tekniklerini kullanmamanızı öneririz. Aksi halde tansiyonunuz daha da yükselebilir.

 • Tercihiniz Sağlıklı Yağlardan Yana Olsun

Yağ, ilk başta tansiyon hastaları için çok zararlı olduğu düşünülse de, Doğru yağ çeşidi kullanıldığında bir sıkıntı yaratmamaktadır. Bu nedenle tüketmiş olduğunuz yağların fındık ve zeytinyağı, gibi doymamış yağ olmasına özen gösterin. Bu sayede tansiyonunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

 • Lifli Gıdalara Sofranızda Yer Verin

Belkide birçoğumuzun bilmeden Sofralarında misafir ettiği lifli gıdalar tam bir kalp dostu bir besin grubudur. Kepekli ekmek, Havuç, Brokoli, Elma, Armut gibi besinlerde bolca bulunan lif sayesinde tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz. Böylece sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

 • Tam Tahıllı Gıdaları Bolca Tüketin

Birçoğumuzun severek tükettiği ve sofralarında yer aldığı bulgur, arpa, yulaf ve çavdar tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebileceği besinlerin başında gelmektedir. Tansiyonunuzun  dengede olmasına yardımcı olan bu besinleri beslenme rutinlerinize ekleyerek, yüksek tansiyon sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

 • Kuruyemiş En Büyük Dostunuz Olsun

Atıştırmalık olarak  veya ara öğün olarak tüketmiş olduğunuz kuruyemişler de tansiyonunuzu dengede tutmak adına faydalı besinlerdendir. Bu nedenle beslenme rutinlerinize ceviz, badem, antep fıstığı ve ayçiçeği gibi kuruyemişleri ekleyerek, tansiyonunuzdaki ani yükselişleri kontrol altına alabilirsiniz.

 • Bol Su İçtiğinizden Emin Olun

Vücudumuzun 4’te 3’nün sudan ibaret olduğunu varsayarsak, yaşamımız için oldukça önemli bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Gün içinde içeceğiniz 2 litre(8 bardak) su, kan dolaşımınızı düzenlerken, aynı  zamanda da tuz alımınızı sınırlandırmış olur. Bu sayede olası tansiyon sorunun önüne geçmiş olursunuz.

 • Bol Bol Meyve ve Sebze Tüketin

Hepimizin sofrasında bolca yer alan meyve ve sebzeler, yüksek tansiyon hastalarının beslenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Tansiyonu dengeleyen meyve ve sebzeler, yeterli porsiyonlar şeklinde tüketildiğinde kan akışını düzenleyerek, yüksek tansiyon riskini ortadan kaldırır.

 • Porsiyonlarınızı Kontrol Altına Alın

Çoğumuz yemek yemeyi sevsekte kararında tüketilmeyen porsiyonlar kal ve damar sağlığına zarar vermenin yanı sıra hipertansiyon sorunun da yaşanmasına neden olur.  Bu sebepten dolayı uzman bir diyetisyen kontrolünde porsiyonlarınızı kontrol altına alarak, iyi bir kalp damar sağlığına sahip olabilirsiniz. 

Peki Tansiyon Hastaları Neleri Yememeli?

Tansiyon hastasıysanız neler yediğiniz kadar, neler yememeniz de oldukça önemlidir. Bu nedenle sürekli olarak yediğiniz ve içtiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Sizlerde aşağıdaki besinleri tüketmeyerek, tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz.

 • Alkol ve Kafein Alımını Sınırlandırın

Alkol ve kafein alımı genel manada kalp sağlığınızı ve tansiyonunuzu olumsuz yönde etkilemektedir. Tansiyonda dalgalanmalar yaratan bu ürünleri mümkün olduğunda tüketmemeye çalışmalısınız. Bu sayede tansiyonunuzun yükselmesine de engel olabilirsiniz.

 • Tuz Alımını Olabildiğince Azaltın

Yüksek tuz alımı tansiyonun ve böbreklerin düşmanıdır. Çünkü tuz, vücudunuzdaki kan basıncını artırıp, direkt olarak yüksek tansiyon hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Eğer İmkanınız varsa tuz kullanımını tamamen hayatınızdan çıkarın yada,  kademeli bir şekilde tuz alımını azaltmalısınız.

 • Kızarmış ve İşlenmiş Yiyeceklerden Uzak Durun 

Yüksek tansiyon hastasıyanız, kızarmış ve işlenmiş besinler kesinlikle beslenme rutinlerinizde yer almamalıdır. Çünkü kilo alımınızda arttıran bu zararlı besinler tansiyonunuzun da  yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kızarmış ve işlenmiş besinlerden olabildiğince uzak durmalısınız.

 • Şarküteri Ürünlerine Karşı Dikkatli Olun

Pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi olan sucuk, salam ve sosis pek çoğumuzun kahvaltı sofralarında yer almaktadır. İçeriğindeki doymuş yağlar, yüksek tuz oranları ve kolesterol nedeniyle  yüksek tansiyonu tetikleyen şarküteri ürünlerini. mümkün olduğunca tüketmemenizi öneririz.
 

Yüksek Tansiyon Hastaları İçin Örnek Beslenme Rutini

Yüksek tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olan  beslenme rutini, sağlıklı bir egzersiz rutini ile desteklenmelidir. Bu rutini hazırlarken ihtiyacınız olan kalori oranını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz  beslenme rutini örneğini baz alarak kendi kitle ve boy endeksine uygun beslenme rutininizi oluşturabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Hastaları için Ufak Öneriler

 • Derisiz tavuk ve hindi, yağsız dana ve kuzu etini tercih edin.
 • Haftada 2 kez balık tüketin.
 • Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih edin.
 • Haftada 2-3 kez kurubaklagil (kuru fasulye, nohut, mercimek) tüketin.
 • Günde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketiniz.
 • Meyvelerin suları yerine kendisini tüketin.
 • Şeker tüketiminizi azaltın.
 • Yemeklerde zeytinyağı, fındık yağı, ayçiçek, mısırözü yağı kullanın.
 • Kabuklu yenebilecek meyveleri iyice yıkadıktan sonra kabukları ile tüketmeye özen gösterin.
 • Her öğünde mevsim salatalarına yer verin.
 • Diyetin yağ içeriğinin azaltılması için pişirme yöntemi olarak ızgara, haşlama, fırında ve kendi suyunda pişirme gibi yöntemleri tercih edin.
 • Kızartma ve kavurmalardan uzak durun.
 • Etli yemeklere yağ eklemeden etin kendi yağı ile pişirin.

Tansiyonuzu Dengede Tutan Bir Beslenme Rutini; Dash Diyeti

Hipertansiyon hastaları için oldukça sağlıklı olan dash diyeti, yüksek tansiyon hastalarının sıklıkla tercih ettiği bu diyet rutinidir. Tansiyonunuzun denge de olmasını sağlayan dash diyeti aynı zamanda kalp sağlığınızı destekleyerek, kilonuzu kontrol altında tutup genel sağlığı korumanızı sağlar. Düşük tuz almanıza da yardımcı olan dash diyeti, aynı zamanda potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri düzenli bir şekilde olmanıza yardımcı olarak,  tansiyonunuzu büyük ölçüde desteklemektedir. Ancak dash diyetinde unutmamanız gereken en önemli nokta, bu rutini uzman bir diyetisyen eşliğinde yapmaktır. Aksi halde dilediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz.

🥗Besin Grubu ⚖️Günlük Önerilen Porsiyon Miktarı
Tahıllar 6-8
Et(yağsız), tavuk, balık ve yumurta ≤6
Sebzeler 4-5
Meyveler 4-5
Düşük yağlı veya yağsız süt ürünleri 2-3
Yağlar 2-3
Sodyum 2300 mg
Kabuklu Yemişler/ Kurubaklagil 4-5 (haftalık porsiyon miktarı)
Tatlılar ≤ 5 (haftalık porsiyon miktarı)
 

Fedbox’ın Sağlıklı Diyet Paketleriyle, Tansiyonunuzu Kontrol Altında Tutun!

 

Fedbox’ın uzman diyetisyenler kontrolünde, profesyonel aşçılar tarafından oluşturulan diyet yemek paketleri, hipertansiyon hastaları açısından oldukça yararlıdır. Uzman diyetisyenlerin belirlemiş olduğu Doymuş yağ ve tuz oranlarına dikkat edilerek hazırlanan diyet yemek paketleri, kan basıncını düzenleyerek, tansiyonunuzu düzenlemektedir. Aynı zamanda kalp ve kolesterol ünüzü dengede tutarak, sağlıklı bir yaşama sahip olmanızı sağlarlar.

Sizde fedox’ın uzman ve profesyonel diyetisyenler eşliğinde hazırlanan tansiyon hastalarının yiyebileceği  yemeklerden oluşan sağlıklı diyet yemek paketleriyle sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hipertansiyon hastaları yumurta yiyebilir mi?
Evet, tansiyon hastalarının genellikle yumurta yemesinde bir sakınca yoktur. Yumurta, sağlıklı bir beslenme planının bir parçası olabilir ve tansiyon hastalarının da tüketebileceği besinlerden biridir. Ancak kolesterol seviyeniz yüksekse yumurtanın sarısını çok fazla tüketmemeniz gerekmektedir. Buna ek olarak yumurta yerken tuz dökmemeye çalışın. Çünkü tuz kolesterolün en büyük düşmanıdır. Bu hususlara dikkat ederek yumurta tüketimini ddozunda tüketebilirsiniz.
Tansiyon hastaları pirinç pilavı yiyebilir mi?
Evet, tansiyon hastalarının genellikle pirinç pilavı gibi besinleri tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız. Örneğin porsiyonlarınızı kontrol altında tutmanız ve kahverengi pirinç tüketmeniz gerekmektedir. Bununla beraber Pirinç pilavını daha besleyici hale getirmek için sebzeler, protein kaynakları tüketmeniz gerekmektedir.
Hipertansiyon hastaları greyfurt yiyebilir mi ?
Greyfurt ve bazı diğer turunçgiller, tansiyon hastaları için dikkatli tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Bunun için aşırıya kaçmadan tüketmeniz gerekebilir Bunun asıl sebebi greyfurtun içeriğindeki potasyumdur. Çünkü potasyum oranı yüksek besinler fazla tüketildiğinde böbreklere zarar verebilmektedir.Bu yüzden tansıyon hastalarını dikkat etmesi gerekir.
Tansiyon hastaları turşu yiyebilir mi?
Hipertansiyon hastalarının turşu tüketmesi pek önerilmemektedir. Çünkü turşu tuz ve sodyum açısından oldukça yüksektir. Böyle olunca turşu tansiyon oranını daha fazla yükseltmiş olur.
Hipertansiyon hastaları makarna yiyebilir mi?
Yüksek tansiyona sahip bireyler makarna tüketebilirler. Burada dikkat edilmesi porsiyonları sınırlandırılması ve yanında ek olarak sebze vb. içeriklerin olmasıdır. Bu durumda makarna tüketilmesinde bir sakınca yoktur.
Tansiyon hastaları sarımsak yiyebilir mi?
Tansiyon hastalarının sarımsak tüketimi konusunda doktorlarının önerilerini takip etmeleri önemlidir. Bunun için, Tansiyon ilaçları kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza sormadan tüketmeyin. Bunun yanı sıra tansiyon hastalığının yanı sıra kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, sarımsak tüketiminin ilaçlarıyla etkileşime girebileceği ve kanama riskini artırabileceği için sarımsak dikkatli tüketilmelidir.
Hipertansiyon hastaları kereviz yiyebilir mi?
Evet, tansiyon hastalarının genellikle kereviz tüketmesinde bir sakınca yoktur. Kereviz, düşük kalorili bir sebze olup, lif, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.Fakat Kereviz, potasyum içeriği yüksek bir sebzedir. Tansiyon hastalarının potasyum alımını kontrol etmeleri önemlidir, çünkü yüksek potasyum seviyeleri bazı tansiyon hastaları için sorun olabilir, özellikle böbrek fonksiyonları bozulmuş veya ilgili sağlık sorunları yaşayan bireylerde. Bunun yanı sıra çoğunlukla sap ve yaprak kısımlarının tüketilmesi faydalıdır. Ayrıca tüketirken mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ara
© 2024 Fedbox | Tüm Hakları Saklıdır